איך זה כשכוכבת אחת מעזה

זה מתוק, קריר, אלגנטי ורווחי מאד. מייגן קלי, שיאנית רייטינג בפוקס ניוז, נוקמת בנשיא הנבחר. הוא קרא לה "כלבה"? היא מספרת איך ניסה לשחד אותה. אבל רק אחרי הבחירות, ועם מקדמה של 10 מליון דולר לספר חדש

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מייגן קלי
עכשיו מגיעה הנקמה: קרירה, אלגנטית ומתוקה מאד, כשמייגן קלי חורשת את האולפנים ומעניקה עשרות ראיונות לרגל הספר החדש שלה, שראה אור ביום שלישי בארצות הברית צילום: Victoria Will/אי־פי
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

הוא קרא לה כלבה, משוגעת, חולה, משקל נוצה, ואמר שהיא "מדממת מהעיניים" וגם ש"נוזל לה דם מהאיפה-שלא-יהיה שלה" ולכן היא עיתונאית לא הגונה כלפיו. היא ספגה בשקט מופתי והמשיכה לגרוף שיאי רייטינג, ערב ערב ב"פוקס ניוז" עם המשדר "תיק קלי". משולהבים מאמירותיו של טראמפ, אוהדים מטורללים שלו איימו עליה ברצח ברשתות החברתיות, ותחושת האיום היתה כה ממשית, עד כי החופשה המשפחתית בדיסני וורלד לוותה בשומרי ראש. עכשיו מגיעה הנקמה: קרירה, אלגנטית ומתוקה מאד, כשמייגן קלי חורשת את האולפנים ומעניקה עשרות ראיונות לרגל הספר החדש שלה, Settle for More, שראה אור ביום שלישי בארצות הברית. הוא יהיה רב מכר ענק, מהמרת הוצאת "הארפר קולינס", שעל פי השמועות בענף שילמה תמורתו מקדמה של 10 מיליון דולר והצדיקה את שמו.

בעיתוי שאין שני לו, כשגם בוחריו וגם מתנגדיו של טראמפ שואלים את עצמם מיהו בעצם, מגלה קלי, אחת הנשים המובילות בתעשיית חדשות הטלויזיה בארצות הברית, יותר מטפח על התנהלותו השערורייתית כלפיה וכלפי עיתונאים אחרים. הוא הציע לה ולחברות שלה חופשה מהזן המפנק במלונותיו, כולל טיסות במטוסו. לבעלה, הסופר דאגלס בראנט, הבטיח לקמבן באותה עת סוף שבוע של גולף במאר א לאגו, אחוזתו בפלורידה. ההצעות נדחו בנימוס צונן.

מימין- מייגן קלי ודונלד טראמפ 2015
משולהבים מאמירותיו של טראמפ, אוהדים מטורללים שלו איימו עליה ברצח ברשתות החברתיות, ותחושת האיום היתה כה ממשית, עד כי החופשה המשפחתית בדיסני וורלד לוותה בשומרי ראשצילום: אי־פי

ובאותו נימוס עצמו היא מדווחת: דונאלד טראמפ ניסה לשחד עיתונאים נוספים כדי להטות את הסיקור של מסע הבחירות שלו לטובתו, וכך ליצור יחסי תן-וקח אישיים עם מי שהופקדו על כיסוי הקרקס הנודד שלו או הנחיית העימותים בין המועמדים הרפובליקניים, אי אז כשנפלו לרגליו שדודים בעוד העיתונות לא מבינה מה קורה פה. אין לדעת מי העיתונאים שנענו להצעות.

מה שקרה לקלי, שחולקת את שיאי הרייטינג של פוקס עם ביל או'ריילי ושון האניטי, שניהם חברים מוצהרים של טראמפ ורפובליקנים קיצוניים למדי, הוא מקרה קשה של פחד. בעימות הראשון, השאלה הראשונה שהיפנתה אליו היתה חדה וישירה: "קראת לנשים שאינך מחבב שמנות, חזירות, כלבות, שלוכיות וחיות מגעילות", ציטטה קלי וטראמפ כמעט נשנק. הוא התאושש מיד והתחיל מלחמה מלוכלכת בטוויטר, בראיון ל-CNN על "הדם שנוזל לה" (אחר כך אמר ל-אי.בי.סי שהתכוון שהיא מדממת מהאף) והיא הגיבה באומרה שרשת פוקס והיא עצמה לא מעוניינים במלחמה עם טראמפ, והוא הגיב בהחרמת העימות הפנים רפובליקני השני, ואחרי השלישי קרא לה "משוגעת" ו"חולה".

מייגן קלי
קלי:דונאלד טראמפ ניסה לשחד עיתונאים נוספים כדי להטות את הסיקור של מסע הבחירות שלו לטובתו,וכך ליצור יחסי תן-וקח אישיים עם מי שהופקדו על כיסוי הקרקס הנודד שלו. אין לדעת מי העיתונאים שנענו להצעותצילום: בלומברג

במאי השנה, אחרי חודשים ארוכים של השתלחויות, התיישב מולה לראיון פחות או יותר מנומס. למה? כי שניהם הרוויחו ממנו. היא את הרייטינג שכל הופעה של טראמפ בפוקס גרפה, הוא - את הלגיטימיות בקרב נשים. בספר, מתברר שהעסק קצת יותר מסובך, וקלי חושפת רק טפח מאחורי הקלעים. באפריל השנה, לבקשתה, נפגשה עם טראמפ ומלאניה והילדים בפנטהאוז שלו בניו יורק לשיחת פיוס. כל פמיניסטית מתחילה מוזמנת להגיב בזעם, אבל לקלי לא אכפת; היא לא מגדירה את עצמה כפמיניסטית בכלל. לשיחה הזאת הגיעה, היא כותבת, אחרי שהבינה כי טראמפ חשש מפני שאלה שלא שאלה אותו, על הצהרה של אשתו הראשונה איוונה במסגרת סכסוך הגירושין שלהם, כי טראמפ אנס אותה. איוונה חזרה מהצהרתה, אבל הסיפור לא נקבר וטראמפ היה מבוהל מן האפשרות שתטיח אותו בפניו.

הביקור בפנטהאוז לא היה הראשון, כמובן. טראמפ מקפיד כבר עשורים על יחס קרבה לבביים מאד עם עיתונאים מובילים כמו גם עם מנהלי רשתות טלויזיה. האיש הבכיר בפוקס, רוג'ר איילס, היה חבר קרוב שלו. טראמפ נחשב לנכס מדהים לרשת, גם אידאולוגית וגם טלוויזיונית, ואי אפשר לדעת אם הוא זה שדחף לפיוס בין קלי למועמד הבעייתי. קלי מספרת על פגישה לבבית ועל חיבוק מצולם, שלא התנגדה לו, ובה בעת הרגישה "שאני לכודה וממתינה להצלה".

איוונה ודונלד טראמפ
איוונה ודונאלד טראמפ. טראמפ חשש מפני שאלה שלא שאלה אותו, על הצהרה של אשתו הראשונה איוונה כי טראמפ אנס אותה. איוונה חזרה מהצהרתה,צילום: © Mike Blake / Reuters/רוי

דבר מן התחושה הזאת לא נותר בהמשך, כשאפשר היה לראות ולשמוע את קלי מדווחת על טראמפ באותה ענייניות כמו לפני המלחמה שהכריז עליה. ביולי האחרון, נוספה לסיפור עוד זווית. רוג'ר איילס אולץ לעזוב את פוקס ניוז אחרי שהואשם בהטרדה מינית, והרשת נאלצה לשלם לגרטשן קרלסון, המגישה אותה הטריד, עשרים מיליון דולר פיצויים בהסכם פשרה. גם לאיילס שילמה, אפילו יותר, תמורת הסכמתו לפרוש. למחרת כבר לחש על אזנו של טראמפ כיועץ לענייני תקשורת.

כשהפרשה התפוצצה, התברר שהיו בפוקס יותר מעשר נשים, כולן בעמדות בכירות ונוכחות מרשימה על המסך, שסבלו מהתנהגותו. מייגן קלי סירבה תחילה להגיב על הסיפור אבל אחר כך הדהימה את מעריציה פעמיים, כשסיפרה שגם היא היתה קורבן להטרדה בוטה, אפילו מאיימת, של איילס - וכשלא עשתה דבר מעבר לכך. "הייתי רוצה לראות את החזיות שלך. בטח יש לך חזיות מדליקות", אמר לה. הוא זימן אותה לפגישות עבודה מיותרות לגמרי ומלאות הערות אישיות, ופעם אחת אפילו כרך בהערה מינית את המשפט, "החוזה שלך לפני חידוש, לא?," ומייגן קלי בחרה בחוזה.

גם עתה הוא עומד לפני חידוש, והשמועות נוקבות בסכום נאה של 20 מיליון דולר לשנה. ולפחות שתי רשתות יהיו מוכנות להעסיק את קלי אם העניינים לא יסתדרו לשביעות רצונה בפוקס.

הדרך לסכום, להצלחה, לתהילה ולמלחמה בטראמפ היא סיפור אמריקני קלאסי. ילדות ונעורים בעיירה בצפון מדינת ניו יורק, אבא מרצה זוטר לחינוך, אמא אחות מוסמכת שבחרה להישאר בבית עם שלושת הילדים, משפחה קתולית שמרנית של בני מהגרים מאירלנד ואיטליה. כשהאב מת, ידעה המשפחה מחסור וקושי לשלם את המשכנתא. קלי,  צרכנית תקשורת רצינית כבר בנעוריה, רצתה להתקבל ללימודי עיתונאות ונדחתה, ובמקום זה עשתה תואר ראשון במדעי המדינה ואחר כך, בעבודה קשה, תואר במשפטים. ב- 1995 הצטרפה למשרד עורכי דין בשיקגו שעסק בליטיגציה בתחום החברות ועשתה חיל, אבל חיידק העיתונות קינן בה בעוז, וב- 2002, אחרי ששלחה קלטת וידאו שלה מקריאה טקסט יחד עם בקשה להתקבל לשורותיה של תחנת טלוויזיה ניו יורקית מקומית, אפילו בחינם, מישהו זיהה את הפוטנציאל. ב- 2004 זיהו גם בפוקס, ומאז היא שם.

מימין-מייגן קלי ובעלה דאגלאס בראנט
מייגן ובעלה דאגלאס בראנט. מחוץ למסך היא מתחזקת פרסונה ציבורית שנוגעת בשלמות, כולל בן זוג מצליח עם דמיון מדהים לקן של בארבי ושלושה ילדים קטנים שהביאה לעולם בחמש שניםצילום: בלומברג

בריט יום, מוותיקי העיתונאים בפוקס, אמר עליה כי יש לה "השילוב הטוב ביותר של התכונות המשובחות של אשת חדשות טלוויזיה, הכי טוב בתולדות המדיום". רוג'ר איילס שרצה לראות חזיות, אחראי במידה מרובה לקידום המהיר שלה. ביל או'ריילי, יצרן הרייטינג העילאי של הרשת, עזר לקדם כשהזמין אותה תכופות לתכניתו כפרשנית משפטית, אבל תמיד הקפיד לקרוא לה "מיס מייגן", כאילו היתה רק עלמה מתבגרת, ולהקטין אותה לממדים שנתפרו לנשים בפוקס: בלונדיניות עם שיער גולש, ריסים מלאכותיים, רגליים מושלמות, עקבי סטילטו ושכל. בזה הסדר. מן השיער הגולש נפטרה יום לפני העימות הראשון ההוא, בו הופיעה בתספורת קצוצה ו"עוצמתית", כפי שהיא כותבת כשהיא משתפת את הקוראים בלבטים שקדמו לקיצוץ ובתדמית החדשה והחזקה שלה, באותה רצינות שהיא מספרת  על הצעות השוחד של טראמפ. מעולם לא ערערה על עקרונות הסדר של פוקס.

מחוץ למסך היא מתחזקת פרסונה ציבורית שנוגעת בשלמות, כולל בן זוג מצליח עם דימיון מדהים לקן של בארבי ושלושה ילדים קטנים שהביאה לעולם בחמש שנים. כל זה מכשיר אותה להיות גורו לנשים, והיא אכן מטיפה בספר לא מעט. עבודה קשה, נכונות לדרוש את מה שמגיע לך ולא להתפשר על פחות, מקצועיות מעל לכל. אלה הכללים, על פי קלי, ואין בנאליים או חלקיים מהם כדי להסביר אפילו את ההצלחה שלה עצמה.

ואז, כשנדמה היה שהשיטה עובדת והיא השיגה את כל מה שרצתה  במערכה עם טראמפ, הגיע הסיבוב האחרון. כשנחשפה הקלטת ה- "grab their pussies" של טראמפ, הוא לא הסכים להגיע לאולפן שלה לתגובה ושלח במקומו את ניוט גינגריץ' עם טקטיקה תוקפנית במיוחד. "יש לך אובססיה לסקס", הטיח בקלי. היא ענתה לו, בלי למצמץ, שיש לה חובה לדווח.

אחרי נצחונו של טראמפ אמרה שהוא זקוק לתפילות של אמריקנים ולאיחוליהם כדי להצליח, האם הצביעה עבורו? אין לדעת. אחד מנכסיה העיתונאיים של קלי הוא, שאינה מזוהה או רשומה במפלגה כלשהי ובעבר הצביעה גם לדמוקרטים וגם לרפובליקנים. ודאי שעוד תראיין את הנשיא הנבחר. ביחסים המורכבים בינו לבין העיתונות, הכל נשכח והכל נסלח עד לסיבוב הבא, ובינתיים הוא זקוק לבמה והיא - לרייטינג.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ