ערוץ 10 מתבזה ב"מילים האחרונות" של דודו טופז

בתחרות על "מי ראשון לחשוף הודעה של דודו טופז לפסיכיאטר שלו לפני שהתאבד", יש רק מפסידים, והגועל מנצח

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן רבינוביץ ליד המיקרופון בתוכנית רדיו
מה עשה הפסיכיאטר באותם ימים, בין קבלת ההודעה לבין הבכי שמלווה אותו בכל פעם שהוא מאזין להצילום: אורן זיו

אלוהים, ההסתדרות הרפואית ומטופליו ישפטו אותו, כל אחד בדרכו. איש לא מינה אותי להכריע אם חשיפת ההודעה המטלטלת שדודו טופז השאיר במשיבון של ד"ר אילן רבינוביץ' היא מעשה אצילי של צער אישי מלווה בייסורים (רבינוביץ: "ההודעה...גורמת לי לבכות בכל פעם שאני שומע אותה"), עברה אתית של פגיעה בחסיון המטופל או לא, ואולי רק התרגיל הכי מבריק והכי מגעיל, גם אם הוא כשר, ביחסי ציבור לספר שראיתי אי פעם. עניינה של הרשימה הזאת אינה ברבינוביץ' אלא במי שבחרו להשמיע את ההודעה הזאת, וכיצד.

מעולם לא נתקלתי עדיין ביח"צנות על דרך של נבירה במצוקותיו של מתאבד-סלב. "אצלי הוא יישאר לנצח הראשון בבידור", כתב רבינוביץ. אכן.צילום: דודו בכר

כל כתבה שתצפו בה במגזין החדשות בימי שישי היא רק קצה הקרחון של תהליך ארוך, בו מככבים שיקולים כלכליים ועיתונאיים, רייטינג ועניין, תחרות וחידוש. ודאי כשמדובר בקידום ספרים. תמורת הכתבה, סופרים ישמחו למכור את צפוני נפשותיהם, סודותיהם והסקנדלים שבחייהם. זה הדיל ואי אפשר אחרת אצלנו. אבל מעולם לא נתקלתי עדיין ביח"צנות באמצעות נבירה במצוקותיו של מתאבד-סלב. "אצלי הוא יישאר לנצח הראשון בבידור", כתב רבינוביץ'. אכן.

עוד לפני ששודרה הכתבה מאולפנה של איילה חסון בערוץ 10, כבר נרשמה תבוסה בתחרות וגם בחידוש, הנה כך: חסון קוראת פתיח. "פרופסור אילן רבינוביץ'", היא אומרת. האיש עצמו מקפיד על התואר "דוקטור". ניחא, אולי טעות כיתוב מהטלפרומפטר. חסון ממשיכה ואומרת שרבינוביץ' "חושף לראשונה את המסר המוקלט שהשאיר לו המטופל הכי מפורסם שלו שעות לפני ששם קץ לחייו". זה לא נכון, שכן כל תוכנה של הקלטת נחשף והושמע יום קודם לכן ב"ידיעות אחרונות", בדפוס ובקטע אודיו באפליקציה של העיתון. בערוץ 10 היו מעדיפים לבלוע איזה כדור פסיכיאטרי או שניים ובלבד שלא ייאלצו להודות בזה. בשידור ב"רשת", בתוכנית "שי ושרון", טען רבינוביץ כי חשיפתו של דודו טופז היא בכלל רעיון שנולד במוחה של הוצאת הספרים שלו. גם זה לא מתיישב עם רצונו המוכח לחשוף את ההודעה בפני אמנון לוי. 

כשעיתונאים מוכנים לעבוד תחת איום כזה, הם מאבדים בצדק את מעט האמינות שקהלם עדיין רוחש כלפיהם. בעבודה רשלנית, באי דיוקים מהותיים, במסחור - ערוץ 10 הפסידו כאן הרבה יותר מכפי שצריךצילום: מוטי מילרוד

ב"ידיעות" זכתה החשיפה לכותרת "המלים האחרונות של דודו טופז", אבל גם זה, אויה, ממש לא נכון. בדיוק כמו הכותרת "רגע לפני שהתאבד" שנתנו לעניין זה בחדשות ערוץ 2, שהיא, אוי ואבוי, מאד לא נכונה. נחזור ל-10. פז שוורץ נשלחה לכסות את העניין: "זו תהיה הפעם הראשונה שהוא ישמיע את הקלטת השיחה הזאת", ואכן יש רגע דרמטי בכתבה בו העיתונאית והפסיכיאטר מאזינים בצוותא להקלטה מתוך הטלפון הנייד של הפסיכיאטר ומתפעמים ברגש.

רגע דומה להפליא, התרחש שש שנים קודם לכן. רבינוביץ' מסתבך. "ידיעות אחרונות" יוצא בסדרת חשיפות על מתן תרופות פסיכיאטריות למשתתפי "האח הגדול" בידי רבינוביץ', שכיהן בעונה אחת של התוכנית כפסיכיאטר מטעם ההפקה. אמנון לוי, ערוץ 10, "פנים אמיתיות", מראיין את רבינוביץ'. בתוך טייפ מנהלים קטן המופיע על המסך, מצויה כבר ההקלטה של ההודעה ההיא (שכונתה בטעות או בכוונה "שיחה" שם ובמקומות אחרים. לא היתה כאן שיחה). גם זה לא מקרי או ספונטני. אפשר להניח בוודאות כי הפסיכיאטר העביר את ההקלטה לעיתונאי, אבל לוי בחר להשתמש בה רק כטיזר ולא לשדר את תוכנה. למה? "על פי בקשת המשפחה ומחמת צנעת הפרט".

רבינוביץ' היה ועודנו פיון קטן בסיפור הזה. הספר המיוחצן, עד כמה שניתן היה להתרשם מן הפרק שפורסם, הוא סוג של כתב אישום נגד תוכניות ריאליטי, ובראשן "האח הגדול", עדיין של "קשת", שעדיין מתחרה ב"מאקו"צילום: דניאל בר און

אבל החל מדקה 23:00 בראיון של לוי מתבררים כמה דברים מטרידים מאוד. אם, קודם לכן, טען רבינוביץ' בפני לוי בלהט "מעולם לא חשפתי שם של מטופל שלי", שלא לדבר על הקלטת שלא חשף מעולם, הרי שבהמשך הוא מספר לגמרי ביוזמתו כיצד, כשפנו אליו מהפקת "האח הגדול", התנה את העסקתו בה בה בכך שאנשי ההפקה יילכו לאבי ניר, מנכ"ל "קשת" ומנפגעיו של טופז, ויפצירו בו להאזין לקלטת.

ומתי הגיעה ההודעה של טופז למשיבון של רבינוביץ'? האם אלה "המלים האחרונות", "רגע לפני המוות", או "שעות אחדות לפני שתלה את עצמו", כגרסת ערוץ 10 אצל איילה חסון? איש לא טרח לברר, חוץ מאמנון לוי, לפני שש שנים. באותו ראיון אומר רבינוביץ', "זה ממש כמה ימים לפני מותו".

אז מה כל כך דחוף ל"ידיעות" ליחצן את ספרו של רבינוביץ', ובהיקף כה משמעותי? התשובה טמונה במאבק ארוך ומייגע בין נוני מוזס לאבי נירצילום: תומר אפלבאום

זה חשוב, מפני שאם מדובר בימים, אפקט הזעזוע הצהוב מתחלף בשאלה העיתונאית הכי בסיסית והכי מתבקשת: מה עשה הפסיכיאטר באותם ימים, בין קבלת ההודעה לבין הבכי שמלווה אותו בכל פעם שהוא מאזין לה. וכשהוא אומר, "בעיני זו הצוואה שלו", צריך היה להזכיר כי את צוואתו פירט דודו טופז במסר לאחיו מיקי ובעוד אחד, ליעקב מנדל יו"ר אמי, במכתב ששלח לו. ויש גם מכתב התאבדות. ויש גם הבעת מצוקה אותנטית בפני המצלמות, עוד בחייו ומרצונו של טופז.

ועכשיו, לאינטרסים: ספרו החדש של רבינוביץ' רואה אור בהוצאת "ידיעות אחרונות". קידומו בעיתון אינו אירוע חריג ביחסים בין העיתון לבין ההוצאה. מה שקצת סמוי מעיני הצופים בערוץ 10 הוא ההיסטוריה העכורה של יחסי רבינוביץ' עם "ידיעות". מעט אחרי שהעיתון גילה את מעלליו של הפסיכיאטר ב"האח הגדול", טען רבינוביץ' בפני אמנון לוי לקונספירציה סבוכה במיוחד בגינה העיתון מתנקם בו, וזה הולך ככה: נוני מוזס זועם על אחותו ג'ודי שהיא ידידת נפש של רבינוביץ', שחברה לזכי רכיב, אז מבעלי "מעריב", ויחד הקימו חברת תקשורת. ולכן נוני מתנקם, ברור. "ידיעות" הכחיש: "הרעיון שבידיעות יעסקו בדבר כזה, מגוחך", מגוחך לחשוב", אמרו לאמנון לוי. לימים, ייאלץ רבינוביץ לשלם חלק משני מיליון שקלים שהושתו כפיצוי בהסכם פשרה עליו ועל מפיקי "האח הגדול" בתביעתם של מתמודדים בתוכנית, בהם טיפל כפסיכיאטר. אז מה כל כך דחוף ל"ידיעות" ליחצן את ספרו של רבינוביץ', ובהיקף כה משמעותי? התשובה טמונה במאבק ארוך ומייגע בין נוני מוזס לאבי ניר. זה מתחיל ב- 2009. טופז עדיין היה בין החיים, וזה לא קשור אליו. בשנה ההיא נולד "מאקו" של "קשת", בעלי "האח הגדול", כמתחרה רציני ל-ynet של מוזס. במסגרת התחרות הזאת, במשך שנים חלו בקונצרן ידיעות מגבלות ואיסורים שונים ומשתנים על סיקור וביקורת של משדרי "קשת", ובראש ובראשונה, "האח הגדול". רבינוביץ' היה ועודנו פיון קטן בסיפור הזה. הספר המיוחצן, עד כמה שניתן היה להתרשם מן הפרק שפורסם, הוא סוג של כתב אישום נגד תוכניות ריאליטי, ובראשן "האח הגדול", עדיין של "קשת", שעדיין מתחרה ב"מאקו". ומכאן העניין העצום של "ידיעות" בפרסומו.

בחזרה לערוץ 10, שהפסיד במרוץ הצבועים אל הנבלה שהונחה בפניהם. עוד בתחילת הכתבה, מאיים רבינוביץ' על פז שוורץ בתביעת דיבה עתידית. זה המקום בו צריך היה לכבות את המצלמות ולהיפרד לשלום מן המרואיין, הסחורה המשומשת שיש לו להציע ומסע היח"צ כולו. כשעיתונאים מוכנים לעבוד תחת איום כזה, הם מאבדים בצדק את מעט האמינות שקהלם עדיין רוחש כלפיהם. בעבודה רשלנית, באי דיוקים מהותיים, במסחור - ערוץ 10 הפסידו כאן הרבה יותר מכפי שצריך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ