7 שקרים שנתניהו הצליח לדחוף בתוך 80 שניות

התקשורת מייצרת פייק ניוז; לא היה דבר כזה בתולדות המדינה; זהו מסע צייד בולשביקי. בואו נתייחס לכל טענה מתלהמת של ראש הממשלה לגופה

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין ח"כ דוד ביטן, נתניהו, השר אופיר אקוניס
"השמאל שולט בתקשורת באופן בלתי דמוקרטי" - ישראל היום, מעריב, ג'רוזלם פוסט, וואלה, ערוץ 7, ערוץ 20, תאגיד שידור מאוים, רשות שידור קורסת, מקור ראשון, עמוד פייסבוק עם 2 מליון עוקבים צילום: אוליבייה פיטוסי

אפשר להגיב להודעת ראש הממשלה בסיעת הליכוד בבוז ולעג, ולהמטיר על ראשו קיתונות של חרפות מלווים בשמות תואר מפוצצים שכן הנאום נאומו התאים יותר לאחד ממגיבני הרשת החוליגנים. אבל אפשר - הפעם גם צריך -  להתמודד עם מצבור השקרים בהודעה. שנתחיל?

"התקשורת מייצרת פייק ניוז". תמלילי הקלטות של ראש הממשלה מנהל משא ומתן עם מו"ל על סיקור מפנק, כולל שליטה בכותרות, תמורת הקטנת תפוצה של "ישראל היום" - פייק או ניוז? קבלות של ארנון מילצ'ן, חבר טוב, על מתנות במאות אלפי שקלים, על פי דרישה - פייק או ניוז? פרשנות שמגובה בחוות דעת משפטיות - פייק או ניוז? ואפשר בבקשה לקבל דוגמה לשקר אחד שדווח בתקשורת בעניין הפרשות הנחקרות?

נתניהו מדבר על פייק ניוז והתקשורת (החל מ- 1:20-)

"לא היה דבר כזה בתולדות המדינה": שקר. חשבון הדולרים של רבין. עמותות מפלגתיות של ברק. מעטפות הכסף של אולמרטצילום: אוליבייה פיטוסי

"התקשורת יוצרת לחץ על היועץ המשפטי וגורמי האכיפה". התקשורת מדווחת ככל ידיעתה, ומפרשת. אם היועץ המשפטי לממשלה נלחץ, פירוש של דבר שראש הממשלה מינה איש לחיץ לתפקיד. בעיה, אבל לא של התקשורת.

הבה נרענן את זכרונו של רוה"מ. ריצ'רד ניקסון ופרשת ווטרגייט? חשיפה של התקשורת, שלא נחה לרגע עד שיצא מן הבית הלבן. קלינטון ומוניקה לוינסקיצילום: GREG GIBSON / AP

"לא היה דבר כזה בתולדות המדינה". חשבון הדולרים של רבין, עמותות מפלגתיות של ברק, מעטפות הכסף של אולמרט, דרעי, הירשזון, קצב, מצגר. בכל אחד מהמקרים האלה ובמקרים נוספים, נטלה התקשורת חלק פעיל בחשיפת עבירות פליליות שבוצעו על ידי האדונים הנכבדים מהיכלות השלטון, בטרם הועמדו לדין והורשעו. וכ"שישראל היום", ארבעה ימים לפני הבחירות ב-2015, פירסם חומרים שיובילו לחקירה של בוז'י הרצוג, שהסתיימה אך אתמול ללא כתב אישום - כן, גם זה היה ב"תולדות המדינה".

הקלטות בהן נחזה רוה"מ לשליט העל של "ישראל היום" ובקולו מנהל מו"מ עם מו"ל על סיקור מפנק, כולל שליטה בכותרות, תמורת הקטנת תפוצה של "ישראל היום" - פייק או ניוז?צילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי

"ספק אם היה דבר כזה בתולדות המדינות הדמוקרטיות". ריצ'רד ניקסון ופרשת ווטרגייט? חשיפה של התקשורת, שלא נחה לרגע עד שיצא מן הבית הלבן. קלינטון ומוניקה לוינסקי? הנסיונות של התקשורת (הימנית) לשלול את הנשיאות מברק אובמה בטענה שלא נולד בארצות הברית? ובאנגליה, דמוקרטיה ותיקה יותר: ב-2010, שר אוצר נאלץ להתפטר כשהתקשורת חשפה החזרי הוצאות לא כשרים. ב-2011, אחרי שנחשף ניגוד אינטרסים של שר הגנה, הוא הלך הביתה. ב 2012, שר התרבות מעורב בטענות על שחיתות בשל קרבתו היתרה לאיל העיתונות רוברט מרדוק, כשזה ביקש להשתלט על ערוץ טלויזיה. העיתונות חשפה, אנדרו מיטשל הלך. ב-2014, שרת התרבות מריה מילר פרשה אחרי שהעיתונות חשפה החזרי הוצאות לא חוקיים: זו טיפה מים הסקנדלים הפוליטיים שהעיתונות הבריטית חושפת, כי זה תפקידה, ועוד לא אמרנו כלום על הפרשות החביבות כל כך בבריטניה שבהן מערבים פוליטיקה וסקס. מענין מה היתה התקשורת הבריטית עושה סביב פרשת "הקלטת הלוהטת", ואם היתה מגיעה למסקנה,שמי שמייצר פייק ניוז הוא דווקא מי שמתלונן על התקשורת.
עוד דמוקרטיה אחת וגמרנו: העיתונות חשפה שחיתות ושקרים של ז'אן קרטיין, ראש ממשלת קנדה. העיתונות רדפה את מאלרוני ושריו בטענות לקבלת עמלות לא חוקיות בתמטרה להתחייבות לרכישת מטוסי איירבוס על ידי אייר קנדה, אבל מטוס זה לא צוללת.
רשימה גדולה יותר שמורה במערכת, לנוחות כותבי ההודעות של רוה"מ, אם ירצו לבדוק עובדות או לומר אמת.

"השמאל שולט בתקשורת באופן בלתי דמוקרטי". ישראל היום, מעריב, ג'רוזלם פוסט, וואלה!, ערוץ 7, ערוץ 20, תאגיד שידור מאוים, רשות שידור קורסת, מקור ראשון, עמוד פייסבוק עם שני מליון עוקבים? שמאלנים אחד אחד. "באופן בלתי דמוקרטי"? רוב התקשורת בישראל מצויה בידי בעלי הון פרטיים, חלקם חברים של ראש הממשלה ושר התקשורת. אז מי שולט? ומתי תהיה תקשורת "דמוקרטית", כשכו-לם ישירו שירי הלל לראש הממשלה?

שרת התרבות מריה מילר פרשה אחרי שהעיתונות חשפה החזרי הוצאות לא חוקיים: זו טיפה מים הסקנדלים הפוליטיים שהעיתונות הבריטית חושפת, כי זה תפקידהצילום: רויטרס

"זהו מסע צייד בולשביקי". מילא השקר, אבל מנין הגיע הדימוי המופרך והאומלל הזה? ומיהו ראש הממשלה הנרדף בדימוי, הצאר ניקולאי המושחת? או שאולי הכוונה לתקשורת המבוססת בעידן הסובייטי, ששיקרה כדי לבסס ולהעמיק את שליטתה של ההנהגה בברית המועצות?

"זו הסתה". אין צורך לומר את המלים המפורשות. אין צורך לצעוק "עליהום". מספיק לעמוד על המרפסת ולא להשתיק את הקולות. בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, כלי התקשורת בו הוא שולט ביד רמה, הופיעו אתמול אחרי הפוסט שפירט את ההודעה בישיבת הסיעה, קריאות בנוסח "ממש דין רודף חל על התקשורת וארגוני השמאל". התגובות לא נמחקו, ואפילו ציוץ רפה של גינוי לא הושמע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ