מזפזפת

תאגיד השידור, בואו לכאן, אני רוצה ללחוש לכם כמה דברים

לא כל הציבור, אפילו לא רובו, יאהב אתכם. זיכרו בבקשה, שאתם לא בעסק הזה כדי לקושש אהבה, אלא כדי לא להרוג את הדמוקרטיה. כמה עצות לגוף הציבור החדש הבא עלינו לטובה

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טלוויזיות ישנות
בנסיון לעשות טלוויזיה מגניבה, תוססת ועדכנית, אל תלכו לאיבוד,בבקשה
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

דקה לפני שתאגיד השידור עולה לאויר, רגע לפני שהוא מצמיח די.אן.איי משלו, צריך לייחל להצלחה של המיזם ויצרניו. ואם אפשר, כצופה חבוטה של הערוץ הראשון ומאזינה מושבעת לרשת ב', הנה כמה בקשות.

אל תשכחו את הקהל הקיים שלכם: כרגע, רובו מבוגר יחסית והרגלי צריכת התקשורת שלו קצת מקובעים. בניסיון לעשות טלוויזיה מגניבה, תוססת ועדכנית, אנא אל תלכו לאיבוד ואל תשכחו בלהט הניסיון לשאת חן אצל קהלים חדשים, את זה שכבר נמצא שם.

עשו משהו עם תרבות הדיבור שהשתרשה בכל הערוצים. מהדורת החדשות שלכם צריכה להיראות טוב, אבל גם להישמע פחות כמירוץ להספיק לומר כמה שיותר מלים בפחות זמן, על גבול הקליטה: קצת איטיות לא תזיק לטון המפוטפט מדי ולקצב המהיר מדי בכל מהדורות החדשות כיום. אל תתבלבלו, כמקובל בכל הערוצים בהובלת 2, בין דיון לבין רצף צעקות בלתי פוסק של כולם על כולם. תתפלאו, יש גם צופים שלא מאמינים כי מי שצורח יותר משכנע יותר, ויש כאלה שמייחלים לאפשרות לשמוע ולצפות בויכוח יותר ענייני ופחות קולני.

אל תתבהמו. צרחות, דמעות, וידויים קורעי לב ונשים בלבוש מינימלי הפכו למסחטות רייטינג כל כך אוטומטיות, עד שמוטלת עליכם החובה להוכיח ההיפך. לא יודעת אם תצליחו, אבל אתם חייבים לנסות, כי בניגוד לערוצים מסחריים, מוטלת עליכם גם איזושהי חובה עמומה, שיהיה עליכם להגדיר בעצמכם, לשמור על אמות מידה של נאותות, או לפחות העדר וולגריות, למרות הפיתוי להצליח דווקא בהנכחה של וולגריות. שימרו, בבקשה, על העברית. לא כטהרנים, חלילה, אלא כאנשים שלא בהכרח מעודדים עילגות ולא בהכרח מזהים אותה כתכונה מובילה של דוברי השפה המופלאה והמרתקת הזאת.

אלדד קובנץ וגיל עומר
קובנץ ועומר. תהיו חזקים. זה לא יהיה פשוט או קל כשראש הממשלה שהוא גם שר תקשורת לא רק ממונה עליכם אלא גם שונא אתכםצילום: אמיל סלמן

אנא, אל תתנשאו על צופים ומאזינים. זיכרו כי הקהל שאליו אתם מכוונים איננו "מסעודה משדרות". היא קיימת רק בדמיונם של מתנשאים. ככלל, כדאי מאוד להאמין שהצופים שלכם אינטליגנטים ומשכילים לא פחות מיצרני התוכן, ויש להם עניין אמיתי בתוכן ראוי להכרה הזאת. זה הגרעין של צ'אנל 4 הבריטי, ומקצת ממנו בהחלט ראוי לאמץ.

מעל לכל, היו חזקים. זה לא יהיה פשוט או קל כשראש הממשלה שהוא גם שר תקשורת לא רק ממונה עליכם אלא גם שונא אתכם, מלכתחילה, מעומק ליבו. אין לכם זמן חסד או הנחות תפעוליות, אהדה אוטומטית או זכות להיכשל קצת. ובתוך כל זה, אסור לכם לתת למשבי השנאה להטות סיקור, העדפות, אמירה מחויבת המציאות וביקורת על הממונה. אין  עדיין דרך אחרת לעשות עיתונות אמינה: לנבוח בנימוס, ולדעת לנשוך כשצריך. אני מקווה מעומק הלב שתדעו ותחוללו שינוי טלוויזיוני מבורך.

באשר לרשת ב', אנא אל תהרסו. בתנאים בלתי אפשריים צמח שם ערוץ שידור רציני, מקצועי, אמין, מודע לכוחו אבל אחראי, לא מאוהב בעצמו ולא מסוחרר מהצלחתו. בטווח האופציות בין ערוץ 2 לרשת ב', מאגר האיכות הנכון לשידור ציבורי כבר נמצא שם. אל תפנו לו עורף.

ולבסוף, ברור שלא כל הציבור, ופילו לא רובו, יאהב אתכם. זיכרו, בבקשה, שאתם לא בעסק הזה כדי לקושש אהבה, אלא כדי לא להרוג את הדמוקרטיה. אם תדעו לעשות את זה ולו בקטן, בלי יומרות, ההערכה והאהדה עוד יבואו. מתי? עכשיו זה תלוי בכם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ