מזפזפת |

סיקור התקרית בצפון: רינה מצליח מנסה אבל גם היא טובעת

מצליח תהתה בקול רם על כשלונו של נתניהו במלחמתו הארוכה באיום האיראני, אבל גם היא טבעה, כמו כולם, בפרטים הזהים. ונעבור לקליפ היום השלישי מבית ראש הממשלה

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה מצליח מתוך "פגוש את העיתונות"
אריאנה מלמד

כשערוץ עשר כבר דיווח במתכונת של רדיו עם תמונת סטילס וכתוביות, ב"קשת", עדיין אפשר היה לבשל משהו בשידור ממוחזר, וב"כאן" הריצו על המסך עוד פרק עבש של ציד האלטע זאכן הבריטי, "מופע העתיקות בדרכים". בחברת החדשות התעוררו מוקדם יותר ליום קרב, בתאגיד איחרו: בכל זאת, שבת. יום רע במיוחד למלחמות, כזכור, אבל בישראל כמו בישראל, או בספרטה. הדת המקומית מקדשת את החזל"ש, מוחקת כל זיכרון היסטורי, מסרבת ללמוד ממשגי עבר, בחיים כמו בשידור.

כשכבר אפשר היה לשקוע בדיווחים - פרשנויות במשדרים המיוחדים, לא היה טעם לזפזפ. גם תמונות היום, גם ניתוח האירועים וגם המלל האינסופי באולפנים מלאים בגברים עתירי טסטוסטרון ועבר בטחוני היו זהים עד כאב בכל הערוצים. על הפער הבלתי נתפס בין תמונות היום המובילות, איש לא אמר דבר.

תמונה ראשונה - קליפ, למעשה, ששודר בכל הערוצים עשרות פעמים במהלך היום: חבורה של גברים במסכות אב"כ ובחליפות מגן מחטטים בקרביו החרוכים של מטוס קרב. תמונה שניה: המונים צובאים על הכניסה לאתר החרמון. אל הגברים במסכות אי אפשר היה להתקרב, כמובן, אבל ההמונים הצובאים הבליחו שוב ושוב לאורך היום. מוכרחים להמשיך לטייל, אמרו. אף אחד לא מודאג, אמרו. יום יפה, אמרו.

קרביו החרוכים של המטוס מייצגים פגיעה קשה במלל הרווח בימים של התכתשות בין ישראל לסוריה/איראן: הדיווח אמור להישמע אחרת. מטוסינו תוקפים, על פי פרסומים זרים כמובן. מטוסינו פוגעים במטרות, מטוסינו חוזרים בשלום לבסיסם. 36 שנה מאז הופל המטוס האחרון ואין מלל אחר. את ההפתעה וההלם אפשר למסך רק באמצעות הסגידה לחזל"ש ומיחזור אינסופי של המוכר והידוע, מפני שמוכרחים להמשיך לשדר בימים שבהם יש ארוע מתגלגל, ואחריתו - מי ישורנה.

וכך, בכל הערוצים, מתקיים מופע שידורים שנראה כאילו נלקח היישר ממוחו של פגוע פוסט טראומה, שאנוס לחזור שוב ושוב על הרגעים הקשים עם השברים הבוערים והכתב שחצה את גבולת הריבונות, ומנגד להתנחם במטיילים. בתווך, אין מזור, אין פתרון, אין אופק, ופרשנים בשלושה ערוצי חדשות חוששים מ"מיסקלקולציה'', המילה החדשה והפופולרית ל"איוולת שתיגמר באסון". ונעבור שוב למטיילים.

עשרות אלפי אנשים התעוררו בשבת בבוקר לצלילי אזעקות ומיהרו לממ"ד, אם יש להם כזה. השתיים היחידות שדיברו על החוויה היו יפעת שאשא ביטון ועאידה תומא סלימאן. פחד - התגובה האזרחית הצפויה, הנורמלית, הברורה מאליה, הופיעה רק בדברים שאמרו. אבל כשתומא סלימאן הוסיפה לפחד את הנראטיב הפוליטי שלה, לפיו התקיפות הקודמות בסוריה היו גם הן הפרה של ריבונות, רוני דניאל צעק עליה "תשבי בשקט", כי זה לא יום מתאים לשמוע יהודים שפוחדים, בוודאי לא ערבים שחורגים מן הקונצנזוס. זה יום שבו כל הכתבים מדקלמים את דובר צה"ל, כל הפרשנים מפזרים רסיסי מידע סודי על ה"מעטפת" שאמורה להגן על מטוסים, ומעטים מדי מעיזים להרים את הראש ולשאול שאלות גדולות יותר.

אחת שהעזה היתה רינה מצליח, בשידורי הערב המיוחדים אחרי שנדמה היה כי התקיפות ומלחמת המילים כבר הסתיימו, לעת עתה. היא תהתה בקול רם על כשלונו של נתניהו במלחמתו הארוכה באיום האיראני, אבל גם היא טבעה, כמו כולם, בפרטים הזהים: כתבינו בצפון וכתבינו בבית החולים רמב"ם, כתבינו בחרמון וערימה של כתבינו שמצפים למוצא פיו של ראש הממשלה בפתח הקריה. 

ואז, בשיא הפריים טיים במהדורות החדשות המרכזיות, הוא הגיע. בימים אחרים של קרב ותחת ראשי ממשלות אחרים, היינו רואים שולחן עם מפה קצת מקומטת וסוללת מיקרופונים מאחוריה ישבו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, ושלושתם היו מרגיעים את הציבור כל אחד בדרכו ואחר כך עונים לשאלות עיתונאים. ראש הממשלה לא מסוגל כרגע לענות על שאלות קשות, כי אין תשובות טובות לאיום האיראני או לאיום החקירות.

לכן קיבלנו את תמונת היום השלישית, קליפ שהפיק משרד ראש הממשלה: רקע של דגל וירטואלי ואנימציה ממוחשבת בכחול לבן, תקריב על פניו של המנהיג וההצהרה שישראל, פניה לשלום אבל היא נחושה להגן על עצמה וחיילינו גיבורים. בהיעדר שאלות נוקבות או תשובות מתקבלות על הדעת, בניכוי החרדה האזרחית שלא מגיעה כלל לאולפנים, אי אפשר לראות תמונה גדולה יותר, חזון מדיני, אופק כלשהו. מה נעשה? נמשיך לטייל, כמובן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ