מזפזפת |

בעולם בו יש רק "בעד" ו"נגד" - מה הפלא שגם ההולנדים "נגד ישראל"?

העולם כולו נגדנו. זה סיפור עתיק מאוד, שלימדונו בשנים האחרונות – שוב – עמוד הפייסבוק של "הצל", שרת המשפטים איילת שקד וראש הממשלה – וראשון המתקרבנים – בנימין נתניהו

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך המהדורה המרכזית של חברת החדשות, אמש
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

צמד המלים הזה כה שגור ופרוזאי עד שלעתים קרובות הוא עובר מתחת לסף ההקשבה. "נגד ישראל" הוא ביטוי נפוץ, נפוץ מדי לשיפוט ערכי של מעשים ואמירות שיש בהם משום ביקורת, אפילו חריפה מאוד, נגד מדיניות ומעשים בהוראת השלטון. עשרות הרוגים בעזה? תוקם ועדת חקירה "נגד ישראל"; חרם בנורווגיה על מוצרי התנחלויות (שאינן מוגדרות אפילו בישראל הרשמית כשטח ריבוני שלה)? תמיד "נגד ישראל". ולא נשכח התבטאויות "נגד ישראל" מטעם "שוברים שתיקה" או פעולות של מרצ ובראשם תמר זנדברג "הבוגדת, הסירחון המהלך הזה, הפח אשפה האנושי".

אפילו כשדוגמניות-על כמו ג'יג'י ובלה חדיד מביעות מחאה על האירועים בעזה, ברור שהכותרת במדור האופנה של אתר וואלה לא תסלח להן לרגע על זה ש"יצאו נגד ישראל".

העולם כולנו נגדנו. זה סיפור עתיק מאוד, שלימדו אותנו בשנים האחרונות – בעמוד הפייסבוק של "הצל", שרת המשפטים איילת שקד, וראש וראשון למתקרבנים – בנימין נתניהו, כמובן. אבל אחרי שהסכנו עם המחשבה העגומה, שכל דבר ביקורת המושמע נגד מדיניות הממשלה, הכיבוש, מצב זכויות האדם בשטחים, המיליטריזם הישראלי - הוא "נגד ישראל", מגיעה המהדורה המרכזית של חברת החדשות ומצטרפת לחיבוק החם של הימין בהכרזה שפיסת סאטירה הולנדית היא "נגד ישראל".

למה? כי על רקע Toy, העזו להקרין בטלוויזיה ההולנדית דיווחים חדשותיים מאירועי הדמים ברצועת עזה, והקומיקאית שהשקיעה בחיקוי מדויק של קרקורי התרנגולת גם העזה לומר כמה דברים על ישראל כמדינה שיורה טילים (סליחה, זה לא נכון?) או נהנית מכספי הסיוע של טראמפ (אמרנו פעם שאנחנו לא נהנים?) או כשהיא אומרת "שום פלסטין לא תהיה פה", האם איננה מהדהדת במדויק את רחשי הלב של שלטון הימין, נכון ל-2018?

בחברת החדשות כל זה – ביקורת נוקבת, מוטה, אולי חד צדדית לגמרי, מתפרשת כ"נגד ישראל". אין יותר ניואנסים, ואין עוד ביקורת. רק "בעד" או "נגד". הלנו אתם אם לצרינו, כאילו שעודנו עומדים כמו ביהושע פרק ה' מול חרב שלופה, ואין מגוון של אפשרויות בקרב התודעה הנצחי שישראל מנהלת מול כל העולם.

החיקוי הסאטירי בערוץ טלוויזיה הולנדי, אויב חדש, הוא "נגד ישראל" בדיוק כמו שבמערכונים של "ארץ נהדרת" כמו הפרלמנט של שאולי, הקטור ושות' יוצאים נגד טורקיה: "הקקות האלה...אלה יותר גרועים מהחמאס ואנחנו המצאנו את החמאס". או כשהטורטלים עושים והורסים את יוון: "איזה עם מגעיל".

עכשיו, תארו לעצמכם היפוך יוצרות. נניח, שערוץ טלוויזיה יווני משדר את "הטורטלים" ומוחה על כך שיוצרי "ארץ נהדרת" ביזו, השפילו והגחיכו את העם היווני. או שפגעו ב"כבוד הלאומי" של הטורקים, שזו בכלל עבירה פלילית בטורקיה. נכון שנצקצק, נגחך קצת ונאמר שלא הבינו כלום?

"נגד ישראל" צריך להישאר ביטוי מחוק ושחוק של פוליטיקאים מתקרבנים, פטריוטים מטעם עצמם בימין, תומכי "הצל" ואתרי אינטרנט שלא מתאמצים לחשוב כשהם מדביקים כותרת פופוליסטית לידיעה שולית. מהדורת החדשות המרכזית, אם היא חפצה להיות מהדורה ולא עלון תעמולה כמו "ישראל היום", היתה צריכה לחשוב פעמיים על הכותרת לחיקוי פארודי – סאטירי מעצבן, מרתיח ודי מוצלח של נטע ברזילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ