מזפזפת

מי קבע שלכנות את איוונקה טראמפ "feckless cunt" זה בסדר?

מגישת החדשות סמנת'ה בי פנתה לבתו של הנשיא במילה שאי אפשר לומר בשידור, ואז קיבלה פרס על "שינוי חברתי". רוזאן בר צייצה מסר גזעני וסדרת הטלוויזיה שלה בוטלה. ב-2018 התקשורת האמריקאית מתקשה להגדיר את גבולות הפוליטיקלי קורקט ובעיקר - לזהות טינופת

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמנת'ה בי בשידור ב-TBS. "כּוּס חסר תועלת"? "כּוּס רופס"? "כּוּס אימפוטנטי"? מה שלא תעשו - זה יישמע רע
סמנת'ה בי בשידור ב-TBS. "כּוּס חסר תועלת"? "כּוּס רופס"? "כּוּס אימפוטנטי"? מה שלא תעשו - זה יישמע רעצילום: TBS
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

נתחיל במלים: "feckless cunt" הוא צירוף מלים לא מאד שגור באנגלית אמריקאית, וקשה מאד לתרגמו לעברית באופן אפקטיבי. "כּוּס חסר תועלת"? "כּוּס רופס"? "כּוּס אימפוטנטי", במחילה מכבודכם? מה שלא ננסה יישמע רע, אבל לא רע כמו הטינופת המקורית. סמנתה בי, מנחה תוכנית קומית-סאטירית-נשכנית ב–TBS, אחת מחברות הכבלים האמריקאיות המובילות (94 מיליון מנויים ב-2016), בחרה לתקוף את איוונקה טראמפ במונולוג בתוכניתה. על רקע צילום של איוונקה חובקת את בנה העולל, עמדה בי וקראה מתוך הטלפרומפטר בין היתר את המלים הללו, שנשזרו בתביעה שלה כלפי איוונקה, שבמקום להצטלם עם ילדיה בפוזות מחמיאות תדבר על אוזנו של אביה שמפריד בין הורי מהגרים בלתי חוקיים לילדיהם. "אולי תגידי לו, you feckless cunt", פנתה בי והוסיפה גם, "אולי תלבשי משהו צמוד ותגידי לו" – רמז עבה מאד להשערה המועלית כלפי טראמפ מפעם לפעם, על אווירה של גילוי עריות ביחסים שלו עם בתו.

סמנת'ה בי בשידור (הפנייה לאיוונקה טראמפ החל מ-0:38)

סמנתה בי התנצלה והודתה שחצתה גבול. התוכנית שלה – Full Frontal – לא הורדה מהמסך. בניגוד ל"רוזאן" של רוזאן בר. כזכור, בר צייצה וטינפה על יועצת (שחורה) של אובמה: "לאחים המוסלמים ולכוכב הקופים נולדה תינוקת, ואלרי ג'ארט". גם בר התנצלה עמוקות ובאופן אידיוטי למדי, כולל ניסיון להטיל את האחריות על ציוצה על תופעות לוואי של כדורי שינה. הקריירה של רוזאן מחוסלת, סמנתה בי קיבלה – יומיים אחרי המונולוג הזה – פרס על פעילותה ל"שינוי חברתי" מהאקדמיה לטלוויזיה בהוליווד. טראמפ קרא לפטר אותה ולהוריד את תוכניתה מלוח השידורים, ומצא לו הד בלתי צפוי בדמותה של מייגן קלי – עליה טינף, בשעתו, כשנדמה היה לו שהיא מתייחסת אליו לא יפה בפוקס ניוז, וייחס את התנהגותה "לדימום מהמה-שמו שלה". "שנאה היא שנאה", קבעה קלי ותבעה צדק סימטרי, כלומר, את חיסולה של בי.

ההסתערות של התקשורת האמריקאית על הסקנדל היתה צפויה, ועימה גם ההתחפרות בפוזיציות: תומכי טראמפ מבקשים את עריפת ראשה של בי, כמובן. מנגד, נעשה ניסיון מאומץ למפות את גבולות הפוליטיקלי קורקט ולזהות מהי טינופת, מהדורת 2018.

ב"ניו יורקר" ובמקומות אחרים נשמעה קריאה למחשבה מחודשת על מה שקרוי בלשון נקייה "the C word", מילה שאי אפשר לומר בשידור ברשתות הגדולות (אבל מותר לומר בכבלים, שכפופים לרגולציה פחות נוקשה). ב"לוס אנג'לס טיימס" הגיבו במאמר דעה שמגן על בי ומבהיר את ההבדלים כך: רוזאן בר היא גזענית שפגעה בציבור גדול מאוד של בני אדם, ואולי אפילו עודדה אלימות גזענית נגדם – ואילו דבריה של בי אינם מסוכנים, רק לא מנומסים.

במקומות אחרים, בתקשורת הליברלית וברשתות, תוכלו למצוא עוד הבדלים: למשל, שמותר לטנף על איונקה טראמפ בהיותה לבנה עשירה, רבת עוצמה ופריווילגית, שדבריה של בי בשום אופן לא מחפיצים ומקטינים נשים אלא רק את איוונקה ולפיכך הכל בסדר, ושעצם הזעקה של טראמפ נגד בי היא הצביעות בהתגלמותה, שכן מי אם לא הוא אחראי ל"grab them by the pussy".

המסקנה העצובה העולה מכל אלה היא, שאין לתקשורת הליברלית הנאורה בעיני עצמה רצון או יכולת להסכים על לשון ציבורית של תקינות פוליטית, בה עלבונות כלפי שחורים רק מחמת שהם שחורים יתפרשו כמו עלבונות כלפי נשים רק מפני שהן נשים. לייחס לאישה תכונות בזויות ולהשתמש לצורך כך בשמו של איבר המין שנחשב, בשיח הציבורי, לקללה בלתי נסבלת – סליחה, זה לא מעודד מיזוגיניה? ובמה שונה שנאה מיזוגינית משנאה לשחורים? הרי נשים, בארצות הברית ובמקומות אחרים, עדיין נרצחות על ידי גברים רק מפני שלדעת הרוצחים לא נהגו כפי שנשים צריכות לנהוג. לא רק שחורים/יהודים/מיעוטים הם קורבנות.

ההבדלים האמיתיים בין הציוץ של רוזאן, ריטוויט בשעת לילה מאוחרת, לבין המונולוג הכתוב, הערוך, המפוקח והמכוון של בי מספרים סיפור אחר. רוזאן הועלמה מהמסך בהחלטה מיידית של רשת ABC. כששוברים ביצת זהב כמו הסיטקום שהכניס לרשת כ-100 מיליון דולר, הסיבה פשוטה: הערכה – ככל הנראה מבוססת – שהמפרסמים יסירו את חסותם מהתוכנית אחרי הציוץ. אם כך, מי שקובע את גבולות הפוליטיקלי קורקט ביחס לשחורים, ואת העונש בגין חצייתם, אינו התעוררות מוסרית-חברתית-ליברלית, אלא צבע הכסף.

מי שמחפש סימטריה ימצא אותה דווקא בהחלטה של TBS לא להוריד את סי מהמסך. רשתות הכבלים אמנם משדרות גם פרסומות, אבל רוב ההכנסות שלהן מגיע ממנויים. ישבו פרנסי הרשת וחשבו, כמה מנויים יבטלו לנו בגלל שבי אמרה מה שאמרה, והגיעו למסקנה שהם יכולים לספוג את ההפסדים, אם בכלל יהיו. שנאה זו שנאה? לא בטוח, אבל התגובה השונה של שתי הרשתות מלמדת רק זאת: בטלוויזיה מסחרית, רק רק השורה התחתונה במאזן מעצבת את התודעה, לרבות הטינופת האסורה והטינופת המותרת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ