מזפזפת |

מינוי גאולה אבן - ומה אתם הייתם עושים במקום נתניהו?

לו הייתם במקומו, הייתם בוחרים בהתנהלות דמוקרטית מתוך כבוד לזכות הציבור לדעת בפלורליזם תקשורתי, או שמא, כמוהו, מאיימים לשרוף את המועדון? הייתם מוכנים לחיות עם הקוץ הזה בעין ושמו גאולה אבן, ערב ערב?

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו מנופף בנייר מעל ראשה של שרה השוכבת, אחד מבניו רץ אליה עם כוס מים, כשברקע מסך טלוויזיה ועליו חדשות התאגיד בהגשת גאולה אבן סער
איור: עמוס בידרמן
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

למישהו בתאגיד השידור יש חוש הומור מושחז במיוחד. אולי זה הומור של גרדומים עליהם ייערפו ראשים בדרך לפתרון המשבר המלאכותי שיצר ראש הממשלה, אחרת קשה להבין את עיתוי ההודעה על מינוי גאולה אבן כמגישת המהדורה המרכזית. מבחינתו של נתניהו, אין גרוע מזה, ואם ננסה לרגע להבין מה מתרחש במוחו, נמצא שהוא צודק לגמרי.

המוח, עד כמה שאפשר לשער, עובד כך: לא משנה מה יהיה הרייטינג של שידורי התאגיד, עצם קיומו הוא סכנה לדימוי התקשורתי עליו עמל נתניהו קשות באמצעות דף הפייסבוק שלו, ישראל היום וערוץ 20, ערוצי תקשורת מהם יש לו גם נחת וגם כוח כמעט אבסולוטי. השאיפה לכוח כזה משחיתה, כמובן, אבל הרציונל של טיפוח התדמית בדרך לבחירות הבאות מחייב את נתניהו לנהוג בדיוק בדרך בה הוא משתולל כעת. לתפיסתו, משילותו ושלטונו נתונים במאבק הישרדות מתמיד.

לא דבק בגאולה אבן מעולם הרבב השמאלני שמחריד את נתניהו ביחס לאחרים בתאגידצילום: אסף לב

לו הייתם במקומו, הייתם בוחרים בהתנהלות דמוקרטית מתוך כבוד לזכות הציבור לדעת בפלורליזם תקשורתי, או שמא, כמוהו, מאיימים לשרוף את המועדון? יד על הלב: הייתם מוכנים לחיות עם הקוץ הזה בעין, ערב ערב?

שהרי גאולה אבן היא קוץ מאוד מאוד מורכב. במלחמת התדמיות, לא דבק בה מעולם הרבב השמאלני שמחריד את נתניהו ביחס לאחרים בתאגיד, ששמותיהם חרוטים בדם ליבו על פתק בכיס החולצה של דוד ביטן. מקצועיותה העילאית אינה מוטלת בספק. תדמיתה כמראיינת אסרטיבית, שלא תקנה שום ספין, כבר מזמן לא טעונה הוכחה. היא יודעת להתעמת עם כל שר, והיא למדה ללעוג לכולם במאות שעות של "המוסף" בערוץ הראשון. אבל כל זה בטל בשישים, כי לא כישוריה העיתונאיים המצויינים או נוכחותה הויזואלית מטריפים אותו, אלא הסבך - האמיתי לגמרי - של שותפותה באיום שגדעון סער מציב על שלטונו, בבחירות הבאות.

גאולה אבן-סערצילום: רשות השידור

הגם שטרם נכנס רשמית להתמודדות כלשהי, שתיקתו התקשורתית של סער לא מדירה אותו מן הזירה הפנים - ליכודית. כשהוא מגיע לעשרות הארועים המשמימים של פעילי המפלגה, כך על פי הדיווחים, רעייתו מתלווה אליו כשותפה פעילה. היא זוכה לאהדה האוטומטית השמורה בציבור לידועני טלויזיה, בלי קשר לתפקידם. זו תלך ותגבר כעת, ותהיה נכס אלקטורלי לא מבוטל של סער, בניגוד לנטל מבית בדמות רעייתו. בעניין רעייתו נכשל לגמרי: שום טיפוח תדמית מיוזע ומאומץ לא סייע לקידום האהדה שהיא כמהה לה. כל יועצי התקשורת נכשלו כאן, והתסכול עמוק ואמיתי.

נתניהו לא מאמין ביכולת של עיתונאים להתנתק מהשקפותיהם הפוליטיות, מניסיון מקצועי קודם או ממשאלות הלב שלהם בדיווח, בתחקיר ובהגשה של טקסט. ראשי התאגיד הם עבורו שמאלנים איומים או גל"צניקים מוקצים, או מי שנאמנים לנוני מוזס מפני שפעם עבדו בקונצרן שלו. בתמונת עולמו, לא קיימת אפשרות של דיווח הוגן מפיה של אבן, או ראיון לא מוטה, או אפילו פתיח מנומק ואנמי לכתבה על התנהלות כלשהי שנתניהו מעורב בה. כל מצמוץ שלה על המסך, לדידו, יהיה עוד זמן מסך שיינתן ליריב מר ומאיים. ואם לא צריך את התאגיד כשאי אפשר לשלוט בו, איך אפשר בכלל לתת לו לעלות לאוויר עם גאולה אבן, שבעיני רוחו של נתניהו היא עוד אויב?

שתיקתו התקשורתית של סער לא מדירה אותו מן הזירה הפנים - ליכודיתצילום: מרק ישראל סלם

שליט חפץ חיים לא יאסוף לעצמו אויבים מרצונו, לא, לא. הוא ייצר ספינים על כשלי התאגיד בטרם התחיל לעבוד, הוא יכנס את הצייתנים שבדובריו בשבת ליצור משבר, הוא ינסה להצטייר כמגנם של העובדים והוא לא יירגע עד שייפטר מן האיום. עם יד הלב - אתם הייתם נוהגים אחרת?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ