מזפזפת |

איראן כבר כאן: אמנון לוי חושף את הדיכוי שיהרוס את המדינה

אני מתבוננת בבת שלי ויודעת: בעוד 20 שנה, אם לא נילחם, הריבוי הטבעי והכוח הפוליטי המתעצם של החרדים יגרמו לכך שהיא ובנות דורה יאולצו לנוע במרחב הציבורי ארוזות ומוסתרות, מדוכאות עד עפר

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנים אמיתיות יואליש קרויס קמב"ץ העדה החרדית עם אמנון לוי
"פנים אמיתיות עם אמנון לוי". מדובר ב"דת צניעות" אלא בשלטון טירורצילום: ערוץ עשר
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

איראן זה כאן. "מעשה השפחה" זה כאן ועכשיו, במרחק של קילומטרים ספורים מן הבית שלי. מאות אלפי נשים בישראל נתונות תחת משטר טרור יומיומי שמבקש לאיין את נוכחותן במרחב הציבורי, והחילונים באיוולתם הנאורה ממשיכים לקרוא לזה "דת הצניעות". מתי בדיוק התחלנו לאמץ את הנראטיב של האויב?

הפרק האחרון של "פנים אמיתיות" של אמנון לוי ששודר בערוץ עשר (אפיק 14) הוא צפיית חובה לא רק לחילונים אלא גם לאנשים יראי שמיים ושומרי מצוות שעדיין מבקשים לחיות במקום בו אין רומסים זכויות של נשים רק בגלל שהן נשים. זהו פאזל עשוי היטב של זוועות קטנות וגדולות, מעיסוקם האובססיבי של רבנים בעובי הגרביים המותרים ללבישה לצרכי צניעות ועד לגילוי שעיריית תל אביב משלמת עבור שיעורי הדרכה בהן יפה יום טוב, המוגדרת "רבנית", מפיצה ברבים את ההשקפה שעדיף לאב שבתו היפה תמות, ובלבד שלא תכשיל גבר במראה יופיה. היא סבורה שלנשים אסור לחשוף מפרקים, מרפקים, ברכיים, עצמות צוואר. כל השלד הזה צריך להיות מכוסה בצבעים כהים ולא בולטים.

עוד אסור על אישה: לרוץ, לנתר, לשיר, לדבר בקול רם. בראשית 2018, כשבסעודיה מותר לנשים לנהוג ובאירן להיבחר לפרלמנט, בתל אביב נשים חרדיות זקוקות לאישור של רב כדי ללמוד נהיגה. בישראל כולה, אין ייצוג לנשים חרדיות במפלגות החרדיות, וכל ממשלות ישראל לדורותיהן השלימו עם האפליה המזעזעת בלי לצייץ. בסעודיה כבר מותר להן להגיע למשחקי כדורגל באיצטדיונים. בירושלים, יואליש קרויס קמב"ץ העדה החרדית ואזרח מכובד במדינת נטורי קרתא, חושב שבכלל אסור לנשים לצאת לרחוב. הוא גם מעולם לא קרא לאשתו רחל בשמה, כי זה "לא צנוע".

בבית שמש, כולנו יודעים מה קורה כשאשה מנסה לעבור במדרכה שגברים אסרו עליה לדרוך בה. וכולנו גם יודעים עד כמה החברה הזאת, שמשליטה טרור מבוסס-מין על נשים, חולה: מגיל שלוש נכפים על ה"אשה" החרדית קוד לבוש והתנהגות שמעידים בעליל על הפאראפיליה המיוחסת לגברים באשר הם. על פי רבניהם, כנראה כולם פדופילים בהתהוות, וגרוע מזה - האשם בכך מוטל על הנשים. כפי שמצאה ד"ר רבקה נריה בן שחר, אישה דתייה ומרצה לתקשורת, החל משנות ה-60 האשים עיתון "המודיע" - כלי תקשורת שמצוטט לעתים קרובות במרחב החילוני כמקור אינפורמציה לענייני חרדים - נשים "לא צנועות" במחלות, אסונות טבע, פיגועים.

ככל שהעדויות מתרבות, כשלוי מביא אל המסך עוד ועוד פשקוילים, ספרי לימוד, שיר על הפיג'מה הנכונה לילדה חרדית קטנה וצדקת, ראיונות מייצגים עם אברכי משי, איומים של חרדים על נשים שמרדו, הקבס והזעם אמורים להתגבר עד כדי הבנה שצריך לעשות מעשה. בעידן ה-#metoo, היחס הקולקטיבי של החברה החרדית לנשים וזליגתו אל הציונות הדתית שגם היא מקדשת הפרדה ומשטור של נשים, חייב להיות עניין ציבורי כללי.

צילום מסך מתוך "פנים אמיתיות". כולם פדופילים בהתהוות, וגרוע מזה - האשם בכך מוטל על הנשיםצילום: ערוץ עשר

זו לא "בעיה של חרדים". זו בעיה של מדינה שאמורה לשמר את זכויותיהן של נשים. אבל מהו המעשה הנכון? אמנון לוי ואבישי בן חיים, ששניהם סבורים שיש לעשות משהו, לא יודעים לספר לצופיהם. ובכן, ראשית צריך להבין את הבעיה. אין מדובר ב"דת צניעות" אלא בשלטון טרור. ככל הזכור לי, המדינה בה אני חיה מתהדרת ביכולתה למגר טרור. אבל רבנים חרדים, וגם כמה מרבני הציונות הדתית כמו שלמה אבינר שמבקש להחל את חוקי הצניעות המחמירים על צאן מרעיתו, הם פרטנרים פוליטיים חשובים, הכרחיים אפילו להישרדותן של ממשלות.

כדי להילחם באפקטיביות בדיכוי נשים חרדיות במרחב הציבורי, צריכה קודם כל לקום כאן קואליציה גדולה ורבת כוח של סולידריות בין חילונים לבין דתיים שמאמינים כי מעל ומעבר ליכולת של חרדים לנהל את הקהילות שלהם, עומד חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. וכן, "אדם" לרבות "אישה". האם זה יקרה? ככל הנראה, לא. מה יהיה? רק גרוע יותר. מי שיצפה ב"דת הצניעות" צריך, בסוף המשדר, להיפרד יפה לשלום מן האמונה שיש היתכנות כלשהי לקיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית בעוד דור.

אני מתבוננת בבת שלי צופה במשדר בזעזוע: בעוד 20 שנה, אם לא נילחם, הריבוי הטבעי והכוח הפוליטי המתעצם של החרדים יגרמו לכך שגם היא ובנות דורה יאולצו לנוע במרחב הציבורי בדיוק כמו שמוחותיהם המעוותים של הרבנים מכתיבים: ארוזות ומוסתרות, מפגינות נוכחות מינימלית, מדוכאות עד עפר, אבל העיקר, מונעות הרהורי עבירה.

כתבות מומלצות

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"