מזפזפת |

גידי גוב לא לבד: ברוכים הבאים למדינת כל גזעניה

לשיטתו של גוב, אי אפשר להיות "מלח הארץ" עם מבטא. התפיסה הזאת, שכוונה הפעם לליברמן, ומבחינה בין "אנחנו" ו"הם", היא לא המצאה של הזמר הוותיק, אבל תמיד כדאי להתאפק ולא להשתלח באנשים עם מבטא

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי גוב מתוך שידור תוכנית הרדיו
גידי גוב בשידור. גם כשהסערה תשכך לטובת הבאות אחריה, נשארת בעינה בעיה של גזענות-מבטאים בזירה התרבותית שלנוצילום: עמוד הפייסבוק של רדיו תל אביב
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

גידי גוב ידע שהוא עומד לייצר אמירה גזענית. הוא אמר: "אני יודע שזה נשמע גזעני, אני אומר משהו מסריח עכשיו. תרדו עליי, לא אכפת לי. אבל בכל זאת, יהונתן גפן הוא בחור טוב. אם יש כזה דבר 'מלח הארץ' - זה הוא. ליברמן הרי אמר שיאסור להשמיע שירים של עוכר ישראל. אני מתנצל על הגסות והבורות והגזענות והמיזוגניות, עם מבטא רוסי, עולה חדש בסופו של דבר, קורא ליהונתן גפן עוכר ישראל". הוא התנצל מראש, בדיעבד, וככל הנראה ייאלץ להמשיך להתנצל, אבל זה לא יעזור לו: האמירה היא אכן גזענית והיתה מיותרת לגמרי. ולא יעזור לו שאמר אחר כך שגם בלי מבטא, לא יקבל את האמירה של ליברמן. הנזק כבר נעשה.

אבל כשח"כ יוליה מלינובסקי מייצרת ספין וקוראת ליועץ המשפטי לחקור את גידי גוב בחשד ל"הסתה גזענית", כשהיא מתגייסת להגנה על אביגדור ליברמן מפני הביקורת שהוטחה בו אחרי שקרא להחרים את יהונתן גפן בגל"צ, היא שוכחת שרק לפני שישה שבועות קרא הבוס שלה להחרים את תושבי ואדי ערה ואת עסקיהם, וקבע כי כ-200 אלף אזרחי ישראל "לא שייכים לכאן". למה? מפני שהם ערבים ומפני שהוא יכול להתגזען עליהם בלי שיאונה לו כל רע, וזה בסדר גמור, במדינת כל גזעניה.

גזענות היא לעולם תוצאה מצטברת של תחושת איום ובורות. האיום הוא פלישה של זרים, אחרים, שונים אל ליבה של לכידות אתנית, חברתית או תרבותית מובהקת, או כזו התופסת את עצמה כמובהקת ואיכותית: כשגוב אומר "עם מבטא רוסי, עולה חדש בסופו של דבר", הוא מתכוון לומר שבעיניו, אין למי שזה מקרוב בא, מי שלא נולד כאן, זכות כלשהי למתוח ביקורת על לב-ליבה של התרבות הישראלית הצברית, שיהונתן גפן הוא מעמודי התווך שלה, "מלח הארץ". הבורות מופיעה כאן בהנחה ש"מבטא" ההוא פגם יסודי הפוסל אדם מלהיות ראוי לומר דברים קשים בזירה הציבורית: סוג של "למה מי אתה, איש עם מבטא, לא מעכשיו ולא מכאן, שתלכלך על גפן".

לשיטתו של גוב, אי אפשר להיות "מלח הארץ" עם מבטא. התפיסה הזאת, שמבחינה בין "אנחנו" ו"הם", היא לא המצאה של גוב, וימיה כימי השאיפה ליצור כאן את הישראלי החדש, הצבר המנותק משורשים, זה שמדבר אך ורק בעברית תקנית, בז להוריו הגלותיים וללשונותיהם ולתרבויותיהם ולא מחזיק בעבר: "אליק נולד מן הים", כתב משה שמיר כביטוי אולטימטיבי של הכחשת ההיסטוריה היהודית בתפוצות. "אינעל בבור אילי ג'בהום", הכריזו אנשי "לול" כשלעגו לגזענות האוטומטית של ותיקים בארץ כלפי עולים: לעזאזל האניה שהביאה אותם לכאן.

ייתכן שימיה של הצרה הזאת כימי המיתוס היהודי עצמו: זוכרים את משה, שהיה כבד פה וכבד לשון? פרשנות מבריקה של הסופרת שולמית הראבן ב"צמאון" מייחסת למשה לא גמגום - הגרסה שכולנו גדלנו עליה - אלא חוסר שליטה בלשונם של העברים, שכן עד שהתחיל להנהיגם גדל בבית פרעה ודיבר מצרית בלבד, והעברית היתה חדשה וכבדה לו.

גוב לא המציא כלום, והוא לא לבד. מבטאים זרים "מצחיקים" הזניקו כאן קריירות של בדחנים מאבנר דן ועד אלי יצפאן דרך דמותה הבלתי נשכחת של "לובה" הקופאית: בגזענות הייחודית לצברים בלי מבטא, אנשים עם מבטא נתפסים לא רק כצורמים מבחינה לשונית ועלגים, אלא גם כטמבלים גמורים, לא נאותים, לא מתאימים, לא ראויים לחלוק את הזירה הציבורית עם אדוני הארץ או נציבי המלח שלה. מובן שהתפיסה הזאת לוקה בעוורון שמאפיין כל גזען: בן גוריון, משה שרת, גולדה מאיר, כולם "מלח הארץ" בתפיסה המפא"יניקית הפופולארית, היו אנשים עם מבטא כבד.

מבטא מתקבע בשנותיו הראשונות של דובר שפת-אם, וככל שהוא מהגר מאוחר יותר לתרבות וללשון אחרת, יתקשה "להיפטר" ממנו. אביגדור ליברמן היגר לפני 40 שנה, בהיותו בן 20, גיל שבו אופן ההגייה והמוסיקה של הלשון כבר מקובעים ואי אפשר לשנותם, הגם שהתביעה החברתית לשנות לא מרפה. אני זוכרת את התביעה הזאת היטב, ואת הלעג של הצברים בכיתה שלי בבית הספר העממי למבטא שהבאתי איתי ממזרח אירופה: אני זוכרת גם תרגילי ההגיה שכפיתי על עצמי בנסיון לומר ר' צברית נאותה ולהגות ח' כהלכתה, למרות הקושי. הצלחתי בזה רק מפני שהגעתי לכאן בגיל הגן. לו הייתי מגיעה לישראל בגילו של ליברמן, לעולם הייתי נשארת "הרומניה עם המבטא".

מעבר לאמירה הגזענית, מעבר לספין הפוליטי הכבד של "ישראל ביתנו", גם כשהסערה תשכך לטובת הבאות אחריה, נשארת בעינה בעיה של גזענות-מבטאים בזירה התרבותית שלנו, ובמיוחד - בתקשורת האלקטרונית. לא תשמעו מבטא רוסי בחברת החדשות. לא תראו על המסך מגישי-תכניות עם מבטא. אם אינני טועה, כתב החדשות היחיד עם מבטא שאינו מבטא ערבי הוא ברנו טגניה, והפעם האחרונה בה הפקידו תוכנית תרבות בידיה של עולה חדשה, זו היתה נטשה מוזגוביה - שנמצאה, איכשהו, לא ראויה להנחות תוכנית כזו מחמת המבטא שלה. למרבה האירוניה, שיר המחאה הנושן של מוטי גלעדי על בבר, המלצר עם המבטא שמבקש לדבר ברדיו ואומרים לו, "אתה, יש לך מבטא", הוא עדיין אמת מכאיבה - אבל גם הלעגה על מבטא מרוקאי מפיו של אשכנזי.

צריך לקוות שהיועץ המשפטי לממשלה לא יקנה את הספין של יוליה מלינובסקי. במדינה שבה אין חוקרים אנשים על הסתה לרצח ערבים רק מפני שהם ערבים, או לפגיעה בשמאלנים רק מפני שהם שמאלנים, יהיה מאוד מוזר לראות את גידי גוב נחקר על "הסתה לגזענות", אבל עד שיוכרע מה לעשות בספין, כדאי לכל אחד מאיתנו, במדינת כל גזעניה, להבין שאנחנו כאלה - ומדי פעם להתאפק ולא להשתלח באנשים עם מבטא.

כתבות מומלצות

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"