מזפזפת |

באולפן ל"ג בעומר של ערוץ 20, השטויות כבר ניצחו

ערוץ 20 זיהה את העניין המוגבר של צופיו בהילולת החג בהר מירון, והקדיש לכך ערב שידורים שלם. צפיתי: כך נראה העתיד, והוא לא מבשר טובות לחילונים

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים משה באולפן המיוחד של ערוץ 20 בל"ג בעומר
חיים משה באולפן המיוחד של ערוץ 20 בל"ג בעומר. האם הבין מבינים שנשים ושירתן הודרו לגמרי מן המעמד החגיגי והמשמח?צילום: ערוץ 20
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

יום יבוא – הוא לא רחוק – ונין-נינו של האדמור מבאיאן יצית אש בחבית המסורתית בהילולה בהר מירון ויכריז, על ציון קבר הרש"בי הקמתי את מדינת היהודים. האמיתית. בינתיים, ישראלים חילונים שרוצים לראות בעיניים כלות כיצד הפרויקט הציוני-חילוני-דמוקרטי-ליברלי עולה באש, מוזמנים להשתרך בכבישים לחגיגות ל"ג בעומר במירון, ולחזור ולשנן לעצמם: זהו האירוע התרבותי הגדול ביותר בישראל. זהו האירוע התחבורתי הגדול ביותר בישראל. והא רק הולך וגדל.

כשגרתי בקיבוץ פרוד הסמוך להר, הייתי נוסעת כל שנה כי התופעה סיקרנה אותי: אלפי אנשים נוטים אוהלים ימים רבים לפני ההילולה, עשרות אלפים מגיעים במכוניות ומאות אלפים באוטובוסים, והמולה מיתומאנית-פירומאנית מתרחשת מדי שנה כריטואל לזכר אדם שהיה או לא היה, שתכונותיו האישיות הפכו אותו ל"תנא אלוקי", שבשעת מותו, מספרים הפתאים, התרחשה איזו בעירה פתאומית סביב גופו הגשמי. והנה, יותר מכל התרחשות תרבותית בישראל, בערך 2,000 שנה אחרי שהיה או לא היה רבי שמעון בר יוחאי, מאות אלפים מוכנים להיטלטל בתנאים מאוד לא נוחים כדי לחוות את החגיגה הזאת בצוותא מתוך אמונה שלמה לא רק בעצם קיומו של המיתוס אלא בחשיבותו העילאית בחייהם.

שידור פייסבוק לייב מההילולה בהר מירון בעמוד הפייסבוק של ערוץ 20

ערוץ 20 זיהה את העניין המוגבר של צופיו, והקדיש לכך ערב שידורים שלם. צפיתי: כך נראה העתיד, והוא לא מבשר טובות לחילונים.

באולפן של הערוץ עלו ובואו זמרים ופייטנים והפליאו לבדר את הצופים. לא היתה ביניהם אישה אחת. היו ביניהם כמה סמלי קונצנזוס עתיקים וכוכבים עולים, אבל אף אחד לא שאל את חיים משה או את מאור אדרי, אם הם מבינים שנשים ושירתן הודרו לגמרי מהמעמד החגיגי והמשמח. מובן מאליו שיודרו: הן נשים, לא? הרי גם כשצופים שוב ושוב באלפי גברים מנתרים לצלילי מנטרות קצביות על אותו בר יוחאי, אין שם אישה אחת. איפה הן? במקומות אחרים, סמויות מהעין, ודאי לא במרכז השידור. הן בוכות עכשיו בתור לנשק את ציון הקבר, והן יבכו כשייצאו ממנו. אם הן רוקדות-מנתרות במעגלי ענק, לא ראיתי את המעגלים האלה על המסך.

האדמו"ר מבאיאן מבצע את ההדלקה בהר מירון. האירוע התרבותי הגדול ביותר בישראלוהוא רק הולך וגדלצילום: ערוץ 20

המילה הרווחת ביותר בדיווח על בועז גולן היא "אחדות" על כל הטיותיה. מיד אחר כך, "עם ישראל". ההילולה במירון מתפרשת כשיא של אחדות, כולם פה מאוחדים, כולם בלב אחד, ביחד, דתיים וחילונים, חרדים ומסורתיים, אשכנזים ומזרחים. שוב ושוב חוזר גולן על הקביעה הזאת, ומגייס לעזרתו גם ספקנים: למשל, העיתונאית החרדית שרי רוט, שמודה כי פעם, בימים טובים פחות, ההילולה לא "דיברה אליה", בשל חינוכה הליטאי – בעבר הלא רחוק היתה ההילולה בעיקר נחלתם של חסידויות אשכנזיות ומאמינים מזרחים מכל קשת הפרקטיקות הדתיות - אבל כעת גם היא מתרגשת, וגם היא רואה את ה"אחדות" הנכספת הזאת.

והאחדות תנצח, מטעים גולן. את מי? את אלה שלא באו. את ה"חמוצים". איו כאן חמוצים, הוא צוהל. למקרה ששכחתם, ה"חמוצים" הם מתנגדיו הפוליטיים של בנימין נתניהו שמעזים לבקר את מעשיו ומחדליו. החמוצים, צריך לומר ביושר, מעולם לא הצליחו להפיק לעצמם ולחברים שלהם אירוע בסדר גודל כזה, ודאי לא כריטואל חד שנתי. גולן, נישא על האדרנלין של ההמון, קובע: "אין אירוע גדול כזה בעולם", והוא כמובן טועה, כי בכל פעם שהאפיפיור מגיע לביקור איפשהו, מאות אלפים ויותר מתקבצים למיסה שמנכיחה את כוחה של הכנסייה הקתולית.

אבל נכון, אין ולא יהיה אירוע כזה של תרבות ישראלית, חילונית ופלורליסטית, אליו יגיעו חצי מליון בני אדם מרצונם. ולא יהיה גם אירוע שיוכל "לאחד" את העם בשמם של חילוניות ופלורליזם. רק "אחדות ישראל", רק ניתורים מופרדים לגברים ולנשים, רק אמונה יוקדת בשטויות. בערוץ 20, השטויות כבר ניצחו. זה ערוץ קטן וזניח, לעת עתה, אבל דוברו הנאמן מבטא יפה את הסנטימנט הימני-לאומני-דתי הרווח.

ולמי שלא ירצה להיטלטל למירון – הנה הצעה, רק היום: רבני "הידברות" מוכנים להתפלל עליכם. במסירות נפש ולשם אחדות העם ובאהבה. והעיקר? בחינם. לגמרי בחינם. מהרו ומלאו פרטים, המבצע מסתיים עם כיבוי המדורה האחרונה.

כתבות מומלצות

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"