אסף לבנון
אורלי וגיא
קרדיט: אורית פניני
אסף לבנון

"פרצו לנו לפייסבוק", טענו אורלי וילנאי וגיא מרוז לפני חמישה ימים, לאחר מפגן המבוכה שהתרחש בדף שלהם כאשר מישהו מצוות התוכנית הגיב בצורה גסה לאלו שביקרו אותם על כך ששלחו זר פרחים ליו"ר מפלגת העבודה החדש. בעוד שאבי גבאי קיבל את השושנים, אלו שביקרו את המהלך בעמוד הפייסבוק של התוכנית קיבלו את הרובים: תגובות ארסיות ולא מכובדות כ"אתה מוזמן לעוף למקום אחר אם משעמם לך", ו"מה אתה עושה פה? יאללה לך". שעות ספורות לאחר פירסום הדברים עשו אנשי התוכנית פניית פרסה והסבירו: זה בכלל לא הם. גורם עלום פרץ לדף שלהם ומשום מה הנזק שבחר לעשות הוא לתמוך בזוג ולתקוף את מבקריהם. השניים הודיעו שהם מתכננים להגיש תלונה במשטרה (מדוע טרם הוגשה כזו?). אתמול שוחח כתב "וואלה" שגיא בן-נון עם מנהלת העמוד, שלא ידעה להסביר את מה שהתרחש. בכל זאת, בואו ניתן לאורלי ולגיא ליהנות מן הספק ונאמין לדבריהם. במידה שאינם משקרים - יהיה להם קל מאוד להוכיח זאת.

חשוב להבין שאין דבר כזה לפרוץ לעמוד מסחרי בפייסבוק. זו אפשרות שפשוט אינה קיימת. אין שם משתמש וסיסמה שבעזרתם נכנסים לעמוד ומבצעים את העבודה. עמוד מסחרי מנוהל על ידי אדמינים שהדרך בה הם מקבלים את מעמדם בו היא מתן הרשאת ניהול לחשבונם האישי מיוצר העמוד או מאחד ממנהליו הקיימים. כלומר: אין "קח שם משתמש וסיסמה והיכנס איתם לנהל את העמוד". יש רק "נתתי לחשבון שלך הרשאה, עכשיו אתה יכול לנהל את העמוד דרכו (בלי צורך לעשות שום פעולה נוספת מצידך)".

עמוד הפייסבוק של אורלי וגיא
צילום: צילום מסך

המשמעות: אם אכן הייתה פריצה, היא לא הייתה לעמוד אלא לחשבון הפייסבוק האישי של אחד מהאדמינים שלו. אין דרך אחרת. במקרה כזה, לאותו אדמין נפרץ יהיה קל מאוד להוכיח את מה שטוענים אורלי וגיא. מן הסתם כאשר הוא גילה שגורם מסתורי איכשהו השיג את שם המשתמש והסיסמה שלו, נכנס לפייסבוק האישי שלו ובחר לענות בגסות לתגובות בעמוד של אורלי וגיא - הוא מיהר להחליף את סיסמתו, וכך לחסום את הפורץ מהמשך גישה. לא הייתם נותנים למישהו לשוטט בתוך חשבון הפייסבוק שלכם במשך זמן רב, לקרוא את כל ההודעות האישיות בתיבת המסרים ואולי גם לכתוב סטטוסים בשמכם, נכון? בטח לא למישהו שכבר התחיל להגיב בשמכם בעמוד של מקום העבודה שלכם.

כאשר מחליפים סיסמה, פייסבוק שולחת מיילים אוטומטיים על אישור בקשת הפעולה והביצוע שלה. המיילים האלו, מן הסתם, יהיו מתוארכים בדיוק ליום בו התרחשה אותה פריצה. מכיוון שאורלי וגיא הם עיתונאים שאמינותם היא חלק ממקצועם, אני מניח שהם ימהרו להציג בפומבי את צילומי המסך של המיילים הללו או יעשו Forward שלהם לכל מי שמעוניין. זהו פתרון זמין וקל, שמפתיע שלא נעשה עד עכשיו. כמעט מפתיע כמו העובדה שלמרות שאמרו שיגישו תלונה במשטרה על הפריצה - זה טרם קרה.

ורק במידה שאיכשהו יתרחש הלא-ייאמן ויתברר שאורלי וגיא לא אמרו אמת כשדיווחו לציבור על פריצה לחשבון שלהם (תרחיש לא סביר בעליל): הגיע הזמן שמצהירי הצהרות למיניהם יתחילו להביא הוכחות לטענותיהם, גם כאשר מדובר בנושאים לכאורה קטנים ולא משמעותיים. כשנפתלי בנט מפיל אשמת ציוץ בזוי על "סטודנט" שכותב בדיוק בסגנונו, ואפילו לא חושף את שמו; כאשר אורלי וגיא מפילים אשמה על "פורץ" שנכנס לחשבונם רק כדי להלל אותם ולהשמיץ את מבקריהם; כאשר יאיר לפיד מיישיר מבט למצלמה ומצהיר שמעולם לא עישן גראס למרות שלפחות שני אנשים מעידים לאותה מצלמה שעישנו איתו - צריך לברר את העניין לעומק.

מצהירים יקרים, תנו לנו הוכחות הקבילות גם בבית משפט. תקשורת יקרה, דרשי מהם לראות את ההוכחות האלו והודיעי שגרסתם מוטלת בספק כל עוד הם לא מספקים אותן. מי שמפגין חוסר אמינות בקטנה עשוי להפגין אותו גם בגדולה. מי שהיום משקר על אלמוני שצייץ בטוויטר בשמו מחר ישקר, אני יודע, לגבי קניית צוללות במליארדים, עם עמלה שמנה למקורבו.

אסף לבנון | |וגם אוסף בולים

צרכן תרבות נלהב שתמיד יש לו מה להגיד, ואיש אינטרנט שתמיד יש לו איפה לגלוש.

בן 40, עיתונאי תרבות בעברי הרחוק ועיתונאי טכנולוגיה בעברי הפחות רחוק. כיום עוסק במתן שירותי תוכן.

בבלוג הזה אני מנסה רוב הזמן לטוות מילים מהדברים שאני אוהב.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ