האמת המטרידה על Airbnb

דיור הוא זכות חברתית בסיסית ולא אפיק השקעה למתי מעט. למען רוב הישראלים יש להגביל, למסות ולהקטין את מלאי הדירות שמשמשות אתרים כגון Airbnb ועוד שדוחקים את השוכרים החוצה מבתיהם

אבי דבוש
אבי דבוש
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו Airbnb במשרדי החברה בסן פרנסיסקו
לוגו Airbnb במשרדי החברה בסן פרנסיסקו. אזורי רפאים שמאוכלסים על ידי תיירים זמניים בערים מרכזיותקרדיט: גבריאל לורי / רויטרס
אבי דבוש
אבי דבוש

אני תמיד חשדן כשמדברים על הציבור המוחלט הזה שמכונה "כולנו". כתבתי ומחקתי "כולנו מכירים את תופעת הAirbnb". האמת היא שקרוב לוודאי ששכני, בשדרות, לא שמעו על שירות ההשכרה הזה מימיהם. ועדיין, מדובר בתופעה בעלת היקפים עצומים בערים הגדולות של העולם המערבי. מסתבר שלתופעה החדשנית יש גם צללים ארוכים ומטרידים.

לאחרונה, עיריית ברצלונה העלתה הילוך במאבקה בהפיכת דירות מגורים לדירות לתיירים דרך אתרים כמו Airbnb ואחרים. לאחר שמספר רב של דירות יצאו משוק השכירות ויצרו אזורי רפאים שמאוכלסים על ידי תיירים זמניים לרוב העירייה העבירה תקנה שמחייבת בעלי נכסים שמושכרים דרך Airbnb לתיירים להירשם בעירייה, לשלם מסים מקומיים גבוהים יותר ולעמוד בדרישות אחזקה.

המהלך הצליח להסיר למעלה מ-2,500 דירות מ-Airbnb בחודש שעבר, מספר שמצטרף לכמה אלפי דירות נוספות שהעירייה הצליחה להחזיר לשוק השכירות. בנוסף, עיריית ברצלונה בונה בתים לדיור ציבורי, משפצת ומרחיבה בתים נוספים לדיור ציבורי ומעניקה תמיכות בשכר דירה לזכאים.

דירה להשכרה בתל אביב דרך אתר Airbnb. השכנים משדרות טרם שמעו על השירות
דירה להשכרה בתל אביב דרך אתר Airbnb. השכנים משדרות טרם שמעו על השירותצילום: Airbnb

ומה המצב בישראל? רחוק מכך. בישראל מהללים יתר על המידה אתרים כגון Airbnb בתור מבשרי ״כלכלה שיתופית״ במקום לקרוא להם בשמם – הפיכת דירות למגורים לאזרחים לעסקי תיירות בבעלות נדלניסטים. ולא רק שהם זוכים לשבחים הם גם אינם מתחרים בתחרות הוגנת עם מקביליהם העסקיים בתחום התיירות ונהנים מחוסר אסדרה, מיסוי חלקי, העסקה שעוקפת את חוקי ההעסקה וחוסר אחריות ביחס למצב הקהילות שבתוכן מתקיימים עסקי תיירות אלה. זה גורם לעליית מחירים, מקטין את ההיצע בשוק השכירות, מעשיר את מי שבבעלותו דירות רבות ודוחק החוצה מבתיהם את מי שלא עומדים במחירים ההולכים וגדלים. מסתבר שמי שמשלמים את המחיר אינם בעלי מלונות ותיירנים, כחלק מתחרות עסקית, אלא השוכרים עצמם, שההיצע השוק שלהם הולך ומצטמצם.

תל אביב היא שיאנית עולמית בהשכרת דירות דרך Airbnb, עם למעלה מ-8,000 דירות באתר כאשר למעלה מ-5,000 מהן שייכות לכ-800 אנשים בלבד! החזרת אלפי דירות לשוק השכירות ולתושבים תשפיע דרמטית על משבר הדיור ומחיריו הבלתי אפשריים. השר כחלון מתגאה בעצירה קצרה של עליית המחירים, אבל מעבר ליחסי הציבור על ירידת משכורת ממוצעת אחת מהנטל הבלתי אפשרי של רכישת דירה, זה עדיין רחוק שנות אור מרוב הישראלים.

תוצאות חיפוש דירות בתל אביב באתר Airbnb
תוצאות חיפוש דירות בתל אביב באתר Airbnb. למעלה מ-8,000 דירות באתר כאשר למעלה מ-5,000 מהן שייכות לכ-800 אנשים בלבדצילום: מתוך אתר airbnb.com

היבט בעייתי נוסף בתעשיית התיירות הזאת הוא התעסוקתי. על מנת להעמיד דירות לתיירים דרושים עובדים רבים בניקיון, תחזוקה, כביסה ושירות – פעמים רבות ללא תנאים סוציאליים, פיקוח וללא בטחון תעסוקתי. חוסר המיסוי הראוי מהווה הפסד לקופת המדינה והעיריות.

מה שדרוש הוא שינוי כיוון מהיסוד. דיור הוא זכות חברתית בסיסית ולא אפיק השקעה למתי מעט. יש להרחיב את מלאי הדיור הציבורי בבנייה ממשלתית, לשפץ ולשפר את המלאי הקיים, להקל את התנאים לזכאות לדיור. בישראל רק 2% ממשקי הבית גרים בדיור ציבורי לעומת מדינות באירופה בהן שיעור זה נע בין 17%-32%. למען רוב הישראלים יש להגביל, למסות ולהקטין את מלאי הדירות שמשמשות אתרים כגון Airbnb ועוד.

צעדים אלה הם תחילתה של דרך שלוקחת אחריות על השוק ולא רק מחכה שישתנה באורח פלא לטובת אנשים עובדים והפריפריה. להגריל דירות במחיר מעט נמוך יותר זה נחמד, אבל לא יותר מפלסטר על פצע. מה שדרוש לנו הוא משהו עמוק ומקיף הרבה יותר.

אבי דבוש

אבי דבוש | |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ