אבי דבוש
אבי דבוש
מבט מכיוון שדרות על טילים שמשוגרים מצפון רצועת עזה לישראל, אמש
מבט מכיוון שדרות על טילים שמשוגרים מצפון רצועת עזה לישראל, אמש. ממשלה שלא מסוגלת לחבר נקודה לנקודה וללכת לפתרון בעזה היא ממשלה כושלת, שחייבת להתחלףקרדיט: אמיר כהן / רויטרס
אבי דבוש
אבי דבוש

רגע אחד: אמש החלה המלחמה בירי לשדרות. חברים שלי, מעמותה ליוצאי אתיופיה באחת הערים הדרומיות, הגיעו לפארק הילדים שלנו. פארק הילדים הנהדר בשדרות. סרטון שהסתובב בעיר מראה אותם בהיסטריה מוחלטת, כאשר נשמעות האזעקות וכאשר נוחתת רקטות, במרחק 20 מטר מהם. סוג של נס קטן, אבל גם הצצה מזעזעת לרגע אחד של מלחמה. "סבב" חדש פירושו אינספור רגעים כאלה. אסור לשכוח.

אז נתחיל בספוילר: מלחמה לא טובה לאף תושב במרחב הזה. ודאי לא בעזה ובנגב המערבי. לפעמים נדמה שהזיכרון שלנו קצר, אבל כל מי שחווה מלחמות בחייו בכלל, ואת "צוק איתן" הנוראית בפרט, לא ישכח. גם המובן מאליו צריך להיאמר, בימים אלה. מלחמה רעה. שקט ושלום טובים. מלחמה איננה שלום, כמאמר ה"שיחדש" ב"1984".

הנה דברים שרואים מכאן, מהממ"ד בשדרות, ואולי מפספסים מהבונקר התת-קרקעי של הקבינט, ואפילו באולפני הטלוויזיה הממוזגים במרכז: התוצאה ידועה מראש. סבב מלחמה נוסף, המי יודע כמה ב-17 השנים האחרונות, יוביל אותנו להסדרה והסכם מול חמאס. על ההסכם הזה ניתן לחתום כבר עכשיו. ההבדל? חיסכון בחיים של מאות ישראלים ואלפי עזתים. ופציעה וטראומה לעשרות אלפים בשני הצדדים. שוב: מלחמה זה רע. אני מסתכל על ילדי האהובים, הגדלים כאן מסבב לסבב ומצבע אדום לעפיפון תבערה, ויודע את זה חזק מכל אמת שבשכל.

זה מבחן המנהיגות. אם להיסחף לפופולריות לרגע, הקוראת למלחמה, או לחשוב שני צעדים קדימה. ושלא תטעו: יש הרבה קולות, גם בשדרות וודאי בעוטף עזה, שקוראים כך את המפה, ומעדיפים הסדר על מלחמה כבר עכשיו, אבל את הקולות הללו תשמעו פחות בתקשורת. למה? כי מדובר בהפרעה. בנרטיב שונה מהמקובל והמקובע. לכל היותר, ימוסגרו הקולות הללו כ"שונים וחריגים". העובדה היא שבארבע השנים האחרונות אלו הקולות הדומיננטיים משדרות ועוטף עזה.

בני משפחה משדרות רצים למרחב מוגן בהישמע אזעקה בעיר, 14 ביולי
בני משפחה משדרות רצים למרחב מוגן בהישמע אזעקה בעיר, 14 ביולי. ניתן למנוע כבר היום פציעה וטראומה לעשרות אלפים בשני הצדדיםצילום: אמיר כהן / רויטרס

העובדה הפשוטה היא שבמשך 17 שנים לא השקיעה אף ממשלה בבניית אסטרטגיה ארוכת טווח מול עזה. לא מדויק. הממשלה האחרונה שעשתה את זה היתה ממשלת אולמרט. היא הכריזה על מצור על עזה ב-2007 והלכה למלחמה קשה, ב"עופרת יצוקה", בסוף 2008. התוצאה? הסדרה מקרטעת ושקט קצר טווח, שנמשך חודשים ספורים. האסטרטגיה הזו נכשלה. ומאז? אפס אסטרטגיה. לפי שרי הקבינט, כישראל כץ, אין מדיניות ברורה לישראל בעזה, ואין עבודת קבינט מסודרת. מה יש? תגובה. הידרדרות כפויה. אפס שליטה ואפס כיוון. ממשלה שלא מסוגלת לחבר נקודה לנקודה וללכת לפתרון בעזה היא ממשלה כושלת, שחייבת להתחלף.

איזו אסטרטגיה ניתן לקדם? שיקום תשתיות, לטובת שני מיליון תושבי עזה המיואשים, והסדר מדיני, במשחק עדין ומתוחכם עם כלל השחקנים באזור. מצרים מאוד בעניין. כך גם האו"ם והאיחוד האירופאי. האינטרס שלנו הוא לחבר לשם את קטאר, הרשות הפלסטינית, הליגה הערבית וארה"ב. לכולם אינטרס ביציבות בפינה הבעייתית הזו, רצועת עזה. כל אחד מסיבותיו. מה הבעיה? מדובר במהלך מורכב, הדורש עקביות, נחישות ומנהיגות. ורצון פוליטי. כל אחד מהמרכיבים הללו חסרים לראש ממשלת ישראל ולקבינט שלו. התקווה האחרונה שלנו, כרגע, היא החכמה של צה"ל, שהפך, באופן אבסורדי, לגורם הממתן והחושב באזור.

ואף על פי כן, לא אבדה תקוותנו. אל תפחדו להשמיע קול נחוש בעד הסכם ובעד הסדרה. כפי שאמר בגין, שעליו גדלתי במשפחתי הימנית, אחרי כל מלחמה צריך לבוא שלום. הגיע הזמן.

תגיות:

אבי דבוש

אבי דבוש | |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ