לעבור מניהול הסכסוך מול עזה לניהול ההסדר - הסמן השמאלי - הארץ

לעבור מניהול הסכסוך מול עזה לניהול ההסדר

נתניהו וחמאס חבוקים בריקוד שנאה-תלות הדדי והציבור משני עברי הגבול משלם את המחיר. הסדרה עלולה להוכיח שגם מול המרים שבאויבנו ניתן להגיע לפיתרונות ולפתוח את הפתח להסכם רחב יותר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל סמוך לגבול הימי עם רצועת עזה, החודש
פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל סמוך לגבול הימי עם רצועת עזה, החודשקרדיט: AFP
אבי דבוש
אבי דבוש

דברים שרואים מעוטף עזה, רואים בהיר וצלול. חייבים לומר: האינטרסים של בנימין נתניהו, שרכב ב-2009 לשלטון על ההבטחה לחסל את חמאס, ואלה של חמאס עצמו, קרובים מתמיד. העימות הממושך מאפשר שסתום להוצאת לחץ של הציבור העזתי מחד, ושימור הקיפאון המדיני-ביטחוני מאידך. נתניהו וחמאס מחבקים זה את זה, בריקוד שנאה-תלות הדדי. הציבור, משני צדי הגבול, משלם את המחיר.

כל השאר הוא מסך עשן. הוויכוח בין ליברמן לבנט? מסך עשן שעוסק בתדמיות פוליטיות ובקרב על משרד הביטחון בקואליציה הבאה של נתניהו. דיוני הקבינט על ההסדרה? מסך עשן שאיפשר לדחות את המלחמה בכמה שבועות, בלי לשנות דבר באסטרטגיית המצור הכושלת. האשמות אבו-מאזן וחמאס? מסך עשן שמסיט למקום של "אשמים" וטרוריסטים, ולא של "אחראים" לאינטרסים של תושבי ישראל.

המציאות לעולם דינמית. 17 שנים של מלחמה, שהחלו בקסאמים הראשונים על נחל עוז ושדרות, הפכו למציאות קבועה, התלויה באינספור משתנים שלא חשופים לנו. "צוק איתן" היה מלחמה כושלת של כחודשיים, שטילטלה את כל האזור ועלתה באלפי הרוגים עזתים ולמעלה מ-80 ישראלים. אבל, היו גם הישגים: קרוב לשלוש שנים של שקט יחסי, תוך המשך המצור על עזה. כעת, ממארס האחרון, אנחנו במציאות חדשה: מאות רקטות, כאלף שריפות, כ-200 הרוגים עזתים, בעיקר על הגדר.

מצב הדברים הזה הביא, לאחר סבב מלחמתי קשה לפני כחודש, לאפשרות אמיתית להסדרה. ההצעה נמצאת על שולחן הקבינט. מדובר בשיקום הדרגתי של הרצועה בתמורה לשקט על הגדר ובישראל. בשלב הבא, מדובר על החזרת השבויים הישראלים ובניית נמל ימי בעזה או בקפריסין. זו תוצאה של מו"מ מתמשך בתיווך מצרים והאו"ם ובמעורבות אירופאית ואמריקאית.

ליברמן ונתניהו. זנחו את הפלת חמאס
ליברמן ונתניהו. זנחו את הפלת חמאסצילום: אליהו הרשקוביץ

החודש האחרון הוכיח, שוב, שנתניהו לא מסוגל להחליט ומעדיף את המצב הקיים ואת העימות עם חמאס, על פני הסדרה. האופציה הצבאית של הפלת חמאס - סיסמת הבחירות הממוחזרת של נתניהו, בנט וליברמן - כבר לא על השולחן. אין מי שילך בפיכחון נגד המלצת צה"ל לכיבוש מדמם של הרצועה ואחריות על כשני מליון תושבים. אין גם הכרעה אמיתית של חתימה על הסדרה, בתמיכת צה"ל. מה יש? קידוש הקיים.

מה המחיר של התבצרות נתניהו? מדי יום מתקיימים עימותים על הגדר עם הרוגים מהצד העזתי. מדי יום נשלחים עשרות בלוני תבערה ונפץ לאזור. האבטלה בעזה, לפי הלמ"ס הפלסטיני, הגיעה לשיא של 53.7%. צריכת המים הממוצעת לאדם ליום ירדה ל- 60 ליטר, כחצי מהמינימום המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO). אישורי כניסה לחולים עזתים ניתנים במשורה. לפי ארגון "גישה" סורבו בספטמבר 152 מבקשים, כרבע מהם חולי סרטן.

מה המצב בשדרות ועוטף עזה? מעולם לא היתה מצוקה כה גדולה, אפילו לא בזמן "צוק איתן". מרכזי החוסן באזור מדווחים על פי ארבעה וחמישה פניות לטיפולים פרטניים ומשפחתיים. שגרת החירום או חירום השגרה, גובה מחיר כבד. מצב של לחימה, כבר קרוב ל-17 שנים הוא מצב מעוות לבני אדם, חזקים ככל שיהיו, וודאי דרך קשה ורעה לגדל ילדים.

החודש האחרון מחזק את הידוע: נתניהו, שמתקרב כבר לעשור בשלטון, מעדיף את הקיים ואת חמאס, המוכיח ש"אין עם מי לדבר" ו"רוצים להשמיד אותנו", על פני הסדרה. הסדרה עלולה להוכיח שגם מול המרים שבאויבנו ניתן להגיע להסדרים מדיניים (מה שההיסטוריה האנושית, והישראלית, הראתה שוב ושוב), ותפתח את הפתח להסכם רחב יותר עם הרשות הפלסטינית והמדינות הערביות בכלל. כל זה לא יקרה ללא לחץ ציבורי כבד, מהפך פוליטי, או לחץ אמריקאי ובינלאומי. עד שנביא את היום, שעון המלחמה ממשיך לתקתק על חשבון ילדינו.

נתניהו הביא לעולם את "ניהול הסכסוך", וזה הוביל אותנו אותנו לפינה רעה המוכיחה את מגבלות הכוח והשמרנות. החלופה היא "ניהול הסדר", כאשר ההסדרה עם חמאס בעזה היא מרכיב משמעותי ופתח להמשך מו"מ והסכמים עם הליגה הערבית והרשות הפלסטינית, בתמיכת שותפינו באירופה וארה"ב. רק זה ינצח את מסך העשן, לטובת ילדי בשדרות וילדינו בעוטף עזה בכלל.

אבי דבוש
אבי דבוש |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ