אני לא "חברתי" ב-1 במאי - הסמן השמאלי - הארץ

אני לא "חברתי" ב-1 במאי

יום הפועלים הוא אחד המועדים המושמצים בישראל. יש מי שרוצה שתחשבו שהוא אנכרוניסטי כדי לא לדבר עם ישראל האמיתית, הענייה שבמדינות המערב, ובראשם "הפוליטיקאים החברתיים"

אבי דבוש
אבי דבוש
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תהלוכה לציון 1 במאי בתל אביב. רוצים שתחשבו עליו כמועד אנכרוניסטי
אבי דבוש
אבי דבוש

1 במאי הוא אחד המועדים המושמצים בישראל. יש מי שרוצה שנחשוב עליו כיום אנכרוניסטי, המבקש להחזיר אותנו לעידן הקומוניזם הסובייטי או הפרוטקציוניזם המפא"יניקי. זה יכול לשעשע או להיות משחק חשיבה אינטלקטואלי, אבל זה ממש לא. ישראל, אולי יותר מכל מדינה אחרת במערב, זקוקה ל-1 במאי כאוויר לנשימה.

איזו ישראל אנחנו מדמיינים? ישראל של ריאליטי נוצץ, מסיבות קוקטייל של סלבריטאים לרגע, דיבורים על כלכלה חזקה ומחלפים חדשים או ישראל כפי שהיא באמת? בואו נדבר על ישראל האמיתית: בישראל השכר החציוני הוא 7000 שקל. כלומר: מחצית מהישראלים העובדים משתכרים את הסכום הזה או פחות ממנו, לחודש. ביוקר המחייה הנוכחי לא מדובר בסכום שאפשר לחיות ממנו באמת. בישראל כל ילד רביעי עני וכשמדובר בילדים ערבים המספר כמעט כפול. ישראל היא שיאנית העוני בעולם המערבי והגרוע ביותר: היא אלופת העולם המערבי בשיעור העובדים העניים. כמעט אחד מכל עשרה עובדים הוא עני. המשמעות היא שעבודה קבועה איננה ערובה לחיים בכבוד.

מה יכול לשנות את התמונה העגומה הזו? עבודה מאורגנת. כל המחקרים מראים שמדינות עם עבודה מאורגנת חזקה וועדים משמעותיים, הן מדינות משגשגות בעלות פריון גבוה ופערים נמוכים. מדינה חזקה היא מדינה עם בטחון תעסוקתי, חינוכי ותזונתי. אך מה עושים הפוליטיקאים שלנו, ובמיוחד הפוליטיקאים המתהדרים בתדמית "חברתית"? מנסים להחליש את העבודה המאורגנת בכל דרך. 

"עבודה קבועה איננה ערובה לחיים בכבוד". הפגנה לציון 1 במאי בחיפה

"הפוליטיקאי החברתי" הוא זן מאוד מסוים של פוליטיקאי. הוא מחזק ומוביל את המערכת, המעמיקה עוני ופערים, עם "חמלה". הדרך שלו להפגין חברתיות היא לדבר על או לחלק "מתנות" לאזרחים. הוא בעד "השקעות חבריות" אבל מפחד לדבר על מיסוי או דרכים אחרות עבור המימון שלהן. הוא יוצא נגד כל שביתה ואמירה של ועדי העובדים כי הם פוגעים ב"ציבור" (כאילו העובדים אינם חלק מהציבור). הוא גם זה שמסביר לנכים ולקשישים שהיה רוצה לסייע להם אבל "הכסף לא צומח על העצים".

אני לא חברתי. אני בעד העובדים. בעד מאות אלפי עובדי קבלן חסרי זכויות. בעד מאות אלפי עובדים שיוצאים כל בוקר לעבודתם ומשתכרים שכר רעב. בעד עובדים המתאגדים ומשיגים מההנהלה שלהם שכר ותנאים משופרים. בעד ועדי העובדים שמובילים את המאבק וחוטפים השמצות ועלבונות.

אני לא חברתי. אני בעד 1 במאי משמעותי. זה שהחל בשיקגו ב-1886, במאבק לקיצור יום העבודה. 1 במאי שהוא סמל למאבקי עובדים שהביאו לחיינו את ביטול עבודת הילדים, קיצור שבוע העבודה, תנאים סוציאליים, שכר מינימום, בטחון ובטיחות במקומות עבודה, מניעת הטרדות במקומות עבודה ועוד ועוד ועוד.

נסיעת בכורה בקו הרכבת המהיר לירושלים

אני לא חברתי. אני לא בעד מתנות ולא בעד צדקה. בעד "צדק צדק תרדוף". אני בעד 1 במאי שנותן כוח לעובדים מול הנהלות מדושנות עונג ושיכורות מכוח.

ולמה אני בעד העובדים? כי זו הדרך היחידה, ודאי באקלים הפוליטי העכשווי, לעמוד מול ממשלה שמשרתת מעטים עשירים. הובלתי התאגדות עובדים. הייתי שם. ראיתי את הפחד הקיומי בעיניהם ועד כמה ההתאגדות עשתה להם ולמקום העבודה טוב. ראיתי שרק כשהם מרוצים ואינם נמצאים תחת אימת ההישרדות - אחריותם גדלה והם יכולים לתת ערך מוסף.

אני לא חברתי. לכן אשתתף היום (רביעי) בפעילות לציון 1 במאי בתחנות הרכבת. כדי להיות בצד הנכון של המאבק, מול בנימין נתניהו וישראל כץ, שרוצים לנצל את ועד עובדי רכבת ישראל כדי להגביל את זכות השביתה וההתארגנות אפילו שהן חלשות ביחס למדינות מערביות אחרות.

אל תהיו חברתיים. תהיו בעד העובדים. תהיו בעדכם.

אבי דבוש
אבי דבוש |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ