שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אבי דבוש
אבי דבוש
הצתת ביתה של הגננת החשודה בהתעללות בפעוטות בראש העין, בסוף השבוע
הצתת ביתה של הגננת החשודה בהתעללות בפעוטות בראש העין, בסוף השבועקרדיט: כיבוי והצלה מחוז �
אבי דבוש
אבי דבוש

אין זו הפעם הראשונה שפרשה מהסוג של המטפלת המתעללת מראש העין עולה לכותרות, ובכל פעם הלב זועק והרגשות סוערים. אלימות שכזאת כלפי תינוקות (או במקרים אחרים כלפי קשישים) אסור לקבל בשום תנאי ומערכת אכיפת החוק צריכה למצות את הדין עם מבצעיה. התקשורת מפנה את תשומת הלב לפרשיות אלה מסיבות מובנות, אבל פעמים רבות מעלימה את הרקע וההקשר שלהן ובכך בוגדת במשימתה ליידע את הציבור בדבר השינויים הנדרשים במערכת הטיפול בגיל הרך ובקשישים.

מאז הצטרפות ישראל ל-OECD אנו זוכים פעם אחר פעם לשיקוף לא מחמיא של האופן בו אנו מתמודדים עם אתגרים מעין אלה. מהשוואת מדיניות הקצאת המשאבים במדינות שונות לטיפול בפעוטות, ליצירת סביבת עבודה תומכת לגידול ילדים ולקיומו של מערך רווחה תקין - עולה תמונה קשה מאד. הישראלים עובדים שעות רבות יותר מהממוצע וזוכים לחופשת לידה בתשלום קצרה שכפי שנהוג ברוב המדינות. בנוסף, משכורת אחת לא מספיקה לגידול משפחה בישראל ולכן במקרים רבים שני ההורים חייבים לעבוד.

ישראל היא "אלופת" המדינות המפותחות בשיעור העובדים העניים. אבל, בשונה ממדינות רבות, בישראל אין מסגרת ציבורית לטיפול בפעוטות מגיל אפס עד שלוש. למשפחות הישראליות אין ברירה אלא לשים את היקר להן מכל (ולפרק זמן ארוך מאד) במסגרות פרטיות. בעוד שבשוודיה, למשל, המדינה מממנת 94% מעלות הפעלת המסגרות הטיפול לפעוטות, בישראל מממנת המדינה רק כ-15%. ההשקעה הממוצעת במדינות OECD בפעוטות עד גיל שלוש גדולה פי 4.5 מההשקעה אצלנו.

מתוך סרטון האבטחה בפעוטון. "התעללות חסרת תקדים"
מתוך סרטון האבטחה בפעוטון. "התעללות חסרת תקדים"צילום: באדיבות דוברות המשטרה

רוב המסגרות לפעוטות בישראל הן פרטיות. בניגוד לאמונה העיוורת בנפלאות השוק החופשי, ברבות מהן יש ליקויים בתנאים ההגייניים והפיזיים. כשלי השוק מגיעים גם אל העובדות בפעוטונים. בעוד שהכלכלה מסתמכת באופן מוחלט על המשפחה והמוסדות החברתיים כדי ש"יספקו" לה אנשים משכילים, בעלי יכולת רגשית ועבודת צוות גבוהות, היא לא מחשיבה את המאמץ הנדרש בהכשרתן. בנוסף, רבות מהמטפלות סובלות משכר נמוך, תנאי העסקה לא קלים והיעדר זכויות. רק בשנה שעברה, בעקבות חשיפת מספר התעללויות, חוקק חוק שמחייב רישיון למסגרות עם יותר משבעה פעוטות.

את חשיבות הערך הקריטי של סביבה נעימה, בריאה ותומכת בגיל הרך - מכיר ומרגיש כל אדם עם לב. מחקרים רבים הראו שהשנים אפס עד שלוש הן החשובות ביותר להתפתחות השפה, התקשורת הרגשית והיכולת השכלית. יש שיגידו שאין כסף להשקיע בכך במדינה ברוכת ילודה כמו ישראל, אך מדובר בתירוץ של מאמיני "השוק החופשי". יתרה מכך, גם בראייה כלכלית גרידא - זוהי המדיניות הנכונה והמשתלמת ביותר. החזר ההשקעה בפעוטות הוא הגבוה ביותר במיוחד כשמדובר בילדים מרקע סוציו-אקונומי נמוך. 

יתרה מכך, השקעה מסוג זה בגילאי אפס עד שלוש תיצור הרבה מקומות עבודה חדשים והארכת חופשות לידה והקמת מסגרות ציבוריות לגיל הרך יקדמו מציאות שוויונית יותר עבור נשים, שעדיין משקיעות הרבה יותר מגברים בגידול הילדים ובמשק הבית. כל הדברים הללו ידועים לפוליטיקאים, אך אינם מספיקים כדי להביא לשינוי במציאות שבה הקשב הציבורי קצר כל כך. המערכת הפוליטית מקבלת ציון "נכשל" בטיפול בילדים שלנו. לכן, אנחנו, הציבור, הם אלה שצריכים להפוך נושא זה לבוער.

אבי דבוש
אבי דבוש |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ