שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הקול קול הרב פרץ והידיים ידי נתניהו

אבי דבוש
אבי דבוש
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
5 במאי 2019 - פגיעה ישירה של רקטה ליד מוסד חינוך בשדרות
5 במאי 2019 - פגיעה ישירה של רקטה ליד מוסד חינוך בשדרותקרדיט: אליהו הרשקוביץ
אבי דבוש
אבי דבוש

כחודש עבר מאז הראיון המדובר של הרב רפי פרץ לדנה וייס ב"חדשות 12". אלה היו 15 דקות של הרס פוליטי מופתי שבוודאי עוד יילמד. התוצאה הכמעט ישירה של דברי שר החינוך היתה אובדן הנהגת איחוד מפלגות הימין (כעת "ימינה") לטובת איילת שקד. זו, מיהרה "למזער" נזקים מהכרזה אחרת של פרץ לפיה הוא בעד סיפוח מלא של שטחי יהודה ושומרון מבלי לתת זכות הצבעה לפלסטינים, והזכירה את תוכנית בנט לסיפוח שטחי C בשלב ראשון תוך מתן זכות הצבעה לפלסטינים. אכן, המתינות חזרה לשורות המפד"ל...

תוכניות הסיפוח של הימין נוגעות לכולנו, אבל לי הן נוגעות באופן אישי ממש. בשדרות, עירי, אנו סופרים חמש שנים למבצע "צוק איתן" ויותר מ-18 שנים לרקטת הקסאם הראשונה. המלחמה בעוטף עזה היא בת שני עשורים כמעט. בשנה האחרונה נחתו בשדרות ובנגב המערבי אלפי רקטות, הוצתו אלפי שריפות והתקיימו אינספור הפגנות על הגדר הרצועה ובשטח ישראל.

החלופה לכל אלה, על שולחן הממשלה ממש, היתה "הסדרה" בתיווך מצרים והאו"ם. מהלכה אמור היה להיות פשוט: בשלב ראשון - שקט מצד חמאס תמורת העברות כספים, פתיחת מעברים הדרגתית והרחבת אזורי דיג. השלב השני עשוי לכלול שיקום תשתיות מים וחשמל בעזה וכן שחרור אסירים תמורת שחרור השבויים והחללים. אם גם זה יצלח, אפשר יהיה לדבר על הפסקת אש לשנים תמורת נמל ימי ברצועה והסרת המצור הישראלי.

שריפה בעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה, השנה
שריפה בעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה, השנהצילום: אליהו הרשקוביץ

עד כמה פשוטה ההסדרה הזו? אם באוסלו נזקקנו לספרים שלמים על פרטי ההסכם, את זה שמוצג כאן אפשר לסכם בשני עמודים פחות או יותר בפונט גדול וקריא. אז למה זה לא קורה? כי הגורם החסר במתווה הזה היא הרשות הפלסטינית. לחמאס אין סמכות בינלאומית לחתום על הסכמים והוא תלוי במנגנוני הרשות בכל הקשור לניהול השוטף. מנגנונים אלה מנהלים מלחמה כלכלית עם חמאס, שישראל דואגת לעקוף בעיקר באמצעות הכסף הקטארי.

מי מעוניין שהרשות הפלסטינית תיכנס לרצועת עזה, תשלוט במעברים ותפרק, ולו באופן חלקי, את חמאס מנשקו? מצרים. משטר א-סיסי רואה בחמאס אויב, חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים". גם האו"ם רואה את רמאללה ככתובת המרכזית ובמידה רבה גם הציר המתון בעולם הערבי. מי שאיננה רוצה בשובה של הרשות הפלסטינית לרצועה ובהסדרה יציבה היא ממשלת הימין בישראל.

דייגים עזתים. ההסדרה בתיווך מצרים והאו"ם היתה על שולחן הממשלה ממש
דייגים עזתים. ההסדרה בתיווך מצרים והאו"ם היתה על שולחן הממשלה ממשצילום: MAJDI FATHI / NurPhoto / AFP

אפשר לסכם זאת כך: הילדים שלי הם המוצב הקדמי של תוכניות הסיפוח של פרץ, בנט ונתניהו. ראש הממשלה מעוניין בפיצול הפנים פלסטיני. הוא נותן מתנות כספיות לארגון הטרור שמכה בנו ומפנה גב לגורם פוליטי שבחר בדרך דיפלומטית ומסכל מדי יום פיגועים מהגדה. ומדוע זה קורה? כי להכנסת כוחות הרשות לרצועת עזה יש תג מחיר מדיני. היא מחייבת לגנוז את חלומות הסיפוח, להקפיא בנייה במאחזים ובהתנחלויות שמחוץ לגושים ולהיכנס למשא ומתן על הסכם כולל.

בכל הקשור לנעשה בדרום, העבר מעיד על העתיד. לא יהיה כלום בזירה המדינית כי אין כלום. אין עניין ורצון פוליטי מצד הימין לתזוזה. ידעו כל אב ואם שדרותיים שילדינו בני ערובה במשחק הסיפוח. ידעו כל אם ואב שדרותיים שנצחון נוסף של הימין בבחירות יבטיח עוד שנים של רקטות, חדירות, שריפות ושאר מכות מלחמת ההתשה הזו. תקופת בחירות היא תקופה שבה צריך להציג בפני הציבור את האמת. והאמת מכוערת ומדממת. הקול קול פרץ והידיים ידי נתניהו. את המחיר משלמים הילדים שלנו בריבית דריבית.

אבי דבוש
אבי דבוש |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ