אלימות ביצהר? עדיף להאשים את הקורבנות

לא קשה לתאר מה היה קורה אם רב בן 80 היה מותקף בברלין או באוקראינה. אז כולנו היינו יכולים להיות "מאוחדים"

אבי דבוש
אבי דבוש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מתנדב רבנים למען זכויות אדם בכפר בורין, השבוע
מתנדב רבנים למען זכויות אדם בכפר בורין, היוםצילום: רבנים לזכויות אדם
אבי דבוש
אבי דבוש

זוכרים את רצח מוחמד אבו חדיר, לאחר הלוויות שלושת הנערים ביולי 2014? ביומיים הראשונים הופצו שמועות שמדובר ברצת על רקע "כבוד המשפחה", בשל נטייתו המינית. הכל התברר כפייק ניוז מוחלט, אבל במשך שתי יממות שיתפו את הדברים מאות אלפים, והאמינו בזה בכל ליבם. בסצינה מהסדרה "הנערים", אומר מי שיצר את השמועה הזו "בשביל מאות אלפים הוא יהיה הנער ההומו שרצחו הערבים".

חייבים להודות, שככה אנחנו עובדים. אף פעם אל תזלזלו בכוחה של הכחשה. גם אני, כמו ישראלים-יהודים רבים, לא רציתי להאמין שיהודים ביצעו את הזוועה הזו. התקווה הזו יכולה להפוך, בעיוות נורא, להאשמת הקורבן ויצירת אמת אלטרנטיבית זדונית.

"רבנים לזכויות אדם", הארגון שאני עומד בראשו, עומד מול גל כזה. הפעם לא מדובר ברצח, להבדיל, למרות שהמתנדבים שלנו בהחלט היו בסכנת חיים. ביום רביעי האחרון תקפו רעולי פנים צעירים את האנשים שלנו, בשעה שסייעו למסיק זיתים בכפר בורין, בחלקות הסמוכות ליצהר. רעולי הפנים שרפו את החלקות בהן עבדו המתנדבים, ותקפו באבנים ובמוטות ברזל ארבעה מהם. כולם נזקקו לטיפול רפואי. אחד מהם, הרב משה יהודאי, בן 80, פונה על ידי מד"א לבית חולים "מאיר" לטיפול ארוך. משה הוא חבר הועד המנהל שלנו. הוא מתאר שראה את המוות בעיניים. הוא זעק לפורעים "אני בן 80. עזבו אותי". הם לא עזבו. הוא סיים עם יד שבורה וחבלות ראש. יצא בזול.

לא קשה לתאר מה היה קורה אם רב בן 80 היה מותקף בברלין, או באוקראינה. אז כולנו היינו יכולים להיות "מאוחדים" בגינוי ובעמידה לצד המותקף. לא במקרה שלנו.

שעות אחדות לאחר המתקפה, החלו השמועות להתרוצץ. תמונה, שאנחנו פירסמנו, של משה שוכב על אלונקה של אמבולנס פלסטיני, שפינה אותו מהחלקה, הספיקה. ב"רוטר" פירסמו שמדובר בבימוי של הארגון. כי הרי האיש לא נראה פגוע. ומכאן, השיתופים והמציאות האלטרנטיבית עולה כפורחת.

אנשים שמאמינים, בעצם, שארבעה אנשים פצעו את עצמם, הזיתים שרפו את עצמם והצבא והמשטרה החוקרים את התקיפה, גם הם חלק מהצגה אחת גדולה. אולי זה מסביר את העובדה שאתמול הגיש מפקד גדס"ר גולני, סא"ל איוב כיף, תלונה על התקפה פיזית כנגדו, בישוב עצמו. האלימות של אנשי יצהר, בשם היהדות, פוגעת בכולם. פלסטינים, אנשי זכויות אדם וחיילי צה"ל.

כך עובדת השיטה. ומולה קשה מאוד לעבוד. אנחנו הרי יכולים להפיץ את צילומי הדו"חות הרפואיים וכמה מתמונות הפורעים (כל אלה הועברו לידי המשטרה). תמיד אפשר להכחיש גם את זה. אפשר גם להזכיר שאיש במשטרה ובצבא לא לוקח ברצינות את הפייק ניוז המעוות הזה. אז מה? הזוועות הכי גדולות ומתועדות בחברה האנושית, הוכחשו. אז מה יכול לעשות רב מבוגר מאוד, שהגיע כדי לאפשר לחקלאים פלסטינים להוציא את לחמם מאדמתם?

אנחנו יכולים לקוות שלא פסה הוגנות בקרב אנשי ימין. ושהם יתעקשו שיש אמת בעולם. אנחנו יכולים גם להוסיף ולהתעקש. כבר ביום חמישי הגענו שוב לחלקה שהותקפה. אנחנו ממשיכים לעשות את זה, בעידוד אנשים טובים רבים, שמתנדבים ותורמים למסיק שלנו. זו הדרך להילחם בהכחשה. זו הדרך לייצר שינוי במציאות.

אבי דבוש

אבי דבוש | |הסמן השמאלי

שדרותי. אב לשני בנים. מנהיג כבר עשור וחצי פרויקטים ומאבקים חברתיים-כלכליים, סביבתיים ומדיניים, בפריפריות. ממייסדי מועצת הנגב ותנועת הפריפריות. ראש מטה הפריפריות במרצ. התמודד ב-2018 בבחירות לראשות המפלגה. גבאי בית כנסת. יועץ ארגוני. חושב שהגיע הזמן שמבנות ומבני עניים תצא תורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ