איימן עודה, מה לך כי תלין?

ליו"ר הרשימה המשותפת הייתה הזדמנות להיות מנהיג מחנה השמאל, אבל הוא העדיף להיות מנהיג החברה הערבית. אך לתהיותיו על היעדר הסולידריות של המחנה עם סיעתו יש תשובה עמוקה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איימן עודה בישיבת סיעת הרשימה המשותפת, החודש. הערבים הם שמאל?
אברהם בורג
אברום בורג

ידידי כאח לי, איימן עודה, הלין כאן על היעדר הסולידריות של מחנה השמאל עם השותפה הערבית המשותפת. התשובה הפוליטית המיידית לתלונתו היא די פשוטה: הייתה לך הזדמנות להיות מנהיג המחנה השמאל, אבל העדפת להיות מנהיג החברה הערבית. זאת החלטה לא פשוטה כלל. משפט שלמה פוליטי שהשלכותיו ברורות ונוקבות. גם אם לא ראית בזה חשיבות בזמן אמת, יכולים הייתם – אתה וחבריך - להצטרף לממשלה הנוכחית. לשלם על כך מחירים מסוימים אבל לקבל תמורות חשובות, ובהן בית חולים בסכנין. משבחרתם לוותר על שתי אלה – על המנהיגות והשותפות - מה לך כי תלין? שהרי הממשלה הזו איננה ממשלת שמאל. ולך אין בה נציגות.

אבל אלה לא התשובות האמיתיות לשאלתך הזועקת. אלה פשוטות וכואבות הרבה יותר: אין שמאל בישראל! שמאל הוא רעיון שלם עם מבנה-על וכמה עמודי תמך. מבנה העל הוא רעיון השוויון בין כל האזרחים. ועמודי התמך המינימליים הם: שוויון חוקתי מלא לכל האזרחים, הגינות בחלוקת המשאבים הציבוריים וחילון המרחב הציבורי. אצלנו, שמאל לא חייב להיות שום דבר מכל הדברים האלה.

אתה יכול להיות קפיטליסט מדושן וגם שמאלן פעיל ובלבד שאתה תומך בפתרון כלשהו עבור העם הפלסטיני. את יכולה להיות חילונית מובהקת ובוטה, סוציאליסטית כלכלית אבל ימנית ופטריוטית כל עוד את בעד 100% פריווילגיות ליהודים וכמה שיותר אפליות והדרות לערבים. ויש גם המוני חרדים שגרים מעבר לקו הירוק שלא באמת מעוניינים בהתגרות פרובוקטיבית עם אומות העולם ולא מחוברים כלל לתורות הטרנספר של בן-גביר וסמוטריץ׳. אז מה הם? יצור כלאיים פוליטי - ימנים במעשה ושמאלנים להלכה.

והערבים, הם שמאל? חלקם ודאי. עודה הוא איש שוויון אמיתי ועמוק, עאידה תומא סלימאן היא פמיניסטית מרשימה ועוצמתית. ורבים ממש לא. מנסור עבאס למשל הוא שמרן דתי וימני. יש בין הערבים גם בעלי הון וביגמיסטים, קנאי השוק החופשי ומתנגדי שוויון עקרוניים. זאת האמת המרה; אין לנו כרגע חלוקה אידאולוגית ברורה ומחייבת. נכון להיום יש שני כללים במשחק הפוליטי הישראלי: הבולט והמיידי – "רק לא ביבי". והעמוק יותר הוא כן או לא להסדר מדיני. במילים אחרות, איימן, מתוך הקקפוניה הקיימת אי-אפשר להשמיע קול. כי הרעש בולע הכל. הדרך היחידה היא ליצור ברית אחרת לגמרי. שונה ונבדלת מהעיסה הדביקה של היום. ברית שתציג חלופה מלאה לכל המערכת. ברית השוויון האזרחי. שתשים לה למטרה לשנות מן היסוד את כללי המשחק.

ואלה עקרונות המחנה הישראלי:

השוויון כערך היסוד ובמסגרתו מחויבות לחקיקת חוקה אזרחית שתכלול:

* הכרה בזכותו של כל אדם בתחומי הריבונות והשליטה של מדינת ישראל לאותן זכויות וחירויות יסוד.
* מדיניות ממשלתית לתיקון עוולות עבר, מבלי ליצור עוולות חדשות במקומן.
* שינוי חוק יסוד: הכנסת כך שזכותה של רשימה להתמודד בבחירות תישלל רק אם היא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית.
* פרק מיוחד אודות השוויון המהותי והאזרחי של כל אזרחי המדינה.
* שימור אופי הפרהסיה והכבוד התרבותי של הקהילות הלאומיות המרכיבות את החברה הישראלית.

בהתחלה זה לא יהיה קל. כי קו הגבול בין חברים ליריבים ישתנה. זה כבר לא יהיה הטייס האוטומטי של כל הקולקטיב הערבי נגד כל היהודים הלאומנים. זו תהיה התארגנות של כל אלה המחויבים לעקרון השוויון לכל, המאמינים בחיוניות יישומו ומוכנים לשלם את מחירי המאבק למענו. זה יהיה המחנה הכלל ישראלי נגד מחנה הבדלנות-התנשאות היהודית (במתכונתה הגזענית והמכוערת). אני אצביע לך, איימן. ואתה, תתמודד?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

אברהם בורג

אברום בורג | מחשב מסלול מחדש

סופר ואיש ציבור.

מאמין שכל בני האדם נולדו שונים, כל אחד שונה אחרת וכולם שווים.
לכל אדם את הזכות לאותן זכויות.
ישראל שייכת לכל ישראליה. ואך להם ולהן.
אין דבר כזה יהודית ודמוקרטית, או או.
הדת והמדינה חייבות להיפרד.
השלום חיוני ואפשרי.
המחלוקת נפלאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ