שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מסתבר שגם במאמר מדעי מה שחשוב הוא "השטחים הכבושים"

מכתב ששיגרו שלושה קרדיולוגים מישראל וגינקולוג מבריטניה לאחד משבועוני הדגל של הרפואה ובו קראו ל"נייטרליות פוליטית", רק חידד את התעלמותם מהמהות והתמקדותם במיתוג

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מחסום קלנדיה. החוקרים ביקשו "להשאיר את המחקר האקדמי ככלי לשיתוף פעולה"
מחסום קלנדיה. החוקרים ביקשו "להשאיר את המחקר האקדמי ככלי לשיתוף פעולה"קרדיט: אמיל סלמן

לפני כחודשיים פורסם בשבועון Lancet, אחד מעיתוני הדגל של הרפואה, מכתב תגובה לא שגרתי הקורא לקהילה האקדמית הרפואית להישאר נייטרלית מבחינה פוליטית. על המכתב חתומים במשותף שלושה קרדיולוגים מישראל וגינקולוג מבריטניה, והוא בא בעקבות מאמר שפורסם באותו עיתון ועוסק בכלל בקשר שבין צריכת מוצרי חלב לתחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם.

הסיבה לתגובה היא שבאותו מאמר מוזכר בין היתר המונח "השטחים הפלסטינים הכבושים" וחתמו עליו עשרות חוקרים ממוסדות שונים ברחבי העולם - החל מארה"ב וקנדה, דרך סין, הודו ומדינות אמריקה הלטינית ועד שבע מדינות מוסלמיות. בתגובתם כתבו גדעון פול, אלעד אשר, אלי לב וסטיוארט סטנטון כי קיים טעם לפגם בשימוש שנעשה במונח, וכי כל שהם מבקשים הוא להשאיר את המחקר האקדמי כלי לשיתוף פעולה ובניית גשרים בין עמים ותרבויות תוך התעלמות ממחלוקות גיאו-פוליטיות.

אינני בטוח אם עשרות החותמים על המאמר המקורי הם בעלי אג'נדה פוליטית ברורה. מה שבטוח הוא שלשלושת הישראלים ולבריטי יש אג'נדה כזו. במכתבם צמצמו הארבעה מאמר מדעי המשתרע על פני עשרה עמודים ומביא מידע שנאסף ב-21 מדינות לכדי עניין שנוי במחלוקת אחד, ובכך רק תרמו לחידודו. העובדות הרפואיות שהובאו במאמר פחות עניינו אותם ועוד פחות מכך העובדה שגם ישראל הרשמית מתייחסת באופן משפטי אל יהודה ושומרון כשטח כבוש.

המיתוג משחק בעולמנו תפקיד מרכזי יותר מהמהות עצמה, ונדמה כי כותבי המכתב מבינים זאת היטב. לדידם, אם נתעקש על המינוח "שטחי יהודה ושומרון" ולא על "השטחים הכבושים" יחשבו בעולם שלא מדובר בכאלה. העובדות הרי פחות משמעותיות. מסיבה זו הוצגו החודש הדמיות של ירושלים בניכוי כיפת הסלע באירוע שקיימה עיריית ירושלים ומאותה סיבה משווקים כיסאות ומזרונים לצד הכינוי "אורתופדיים". עבור חברי הקרדיולוגים חותמי המכתב אצטט משפט מהקומדיה "מבויש עד תום" של חנוך לוין: "רמו אותי בחן, רמו אותי בקסם, רמו אותי במינימום של נזקים ללב".

ברי דנינו
ברי דנינו |ניתוח פתוח

נולדתי בחיפה ב-1974. למדתי רפואה והתמחתי בתל אביב. במסגרת השתלמות עמיתים גרתי כשנה וחצי בטורונטו. מתנדב ב"רופאים לזכויות אדם", עדיין חסיד של הרפואה הציבורית. נמצא כעת בשנת שבתון בקולומבוס, אוהיו.

הבלוג ידון בנושאים הקשורים לרפואה הציבורית, אתיקה וכלכלת רפואה, זהות יהודית וישראלית, הקשר בין ישראל לתפוצות ולפעמים, בלית ברירה, בהיבטים הפוליטיים של כל אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ