הנתונים משעממים ובפריפריה הבריאות מתייבשת

דו"ח משרד הבריאות מציג פער אדיר בין מספר העובדים במקצועות הרפואה במרכז לבין אלה שעובדים בצפון ובדרום. האחריות היא קודם כל של קופות החולים, אבל גם הרגולטור אשם

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בית החולים סורוקה בבאר שבע
בית החולים סורוקה בבאר שבעקרדיט: עופר וקנין
ברי דנינו - צרובה
ברי דנינו

דו"ח שפרסם לפני כחודש וחצי משרד הבריאות על מצב כוח האדם במקצועות הרפואה לא זכה משום מה לתהודה תקשורתית. הנתונים כנראה משעממים מדי בהשוואה לאלה המגמתיים שמפרסם משרד האוצר חדשות לבקרים על שכר הרופאים.

מהדו"ח עולה כי קיים פער משמעותי ביחס שבין מספר הרופאים ועובדים אחרים במקצועות הבריאות למספר התושבים במקומות שונים בארץ. הפריפריה, ואני כמובן מתנצל על השעמום, נמצאת הרחק מאחור. בתל אביב למשל יש יותר מכפליים רופאים לעומת מחוז צפון ומחוז דרום (5.3 רופאים לכל אלף איש לעומת 2.1). רופאי שיניים יש בתל אביב פי שלושה (1.3 לעומת 0.4), פיזיותרפיסטים ומרפאים בעיסוק - יותר מכפליים. גם במספר האחיות הפער גדול מאד: 6.2 לאלף איש בתל אביב לעומת 3.3 בדרום ו-4.5 בצפון.

הפערים האלה עומדים בסתירה לחוק ביטוח הבריאות הממלכתי שנחקק ב-1994. החוק החשוב והיפה הזה נפתח בהצהרה לפיה הוא "מושתת על עקרונות של צדק, שוויון ועזרה הדדית". אלא שבפועל, קופות החולים מצפצפות על עקרונות אלה ולא עומדות במחויבות שלהן. "קופת החולים אחראית כלפי כל מי שרשום בה למתן מלוא שירותי הבריאות שלהם הוא זכאי", נכתב בעקרונות היסוד.

גם ההשוואות הבינלאומיות המובאות בדו"ח אינן מיטיבות עם ישראל. ברשימת הרופאים המועסקים אנו נמצאים מתחת לממוצע OECD. בדרוג המדינות לפי מספר בוגרי בתי הספר לרפואה - ישראל נמצאת במקום האחרון עם 6.9 בוגרים ל-100 אלף איש. ממוצע OECD כמעט כפול - 13.9. נתון זה משתקף גם בנתח הרופאים בני 67 ויותר שעדיין עובדים במערכת הבריאות. אם ב-2010 שיעורם עמד על כ-17%, כיום הוא עומד על 25%. בסיעוד נמצאת בחמישייה התחתונה עם 5.08 אחיות לאלף איש בהשוואה ל-9.2 שהוא ממוצע OECD.

שלט חוצות של קופת חולים "מאוחדת"
שלט חוצות של קופת חולים "מאוחדת"צילום: ברי דנינו

מטרופולין תל אביב, כולל ערי הלוויין, הוא מרכז העסקים, התרבות והתקשורת של ישראל. אך שירותי רפואה לא ניתן לספק לפי אותם כללים שמניעים את העולמות הללו. הזכות לבריאות לא נקנית בכסף או לפי מקום מגורים. בפרסום הדו"ח, משרד הבריאות אינו יוצא ידי חובתו, שכן הוא הרגולטור של קופות החולים. עליו מוטלת האחריות לצדק בחלוקת המשאבים. כשהיה חוסר במרדימים או ברופאי טיפול נמרץ - תמריצים כספיים עודדו רופאים להתמחות בתחומים אלה. כיום יש רשימות המתנה להתמחות בהרדמה. באופן דומה יש לעודד עובדים במקצועות הבריאות לעבור לפריפריה.

על שלטי החוצות בערים הגדולות מתנוססות בימים אלה כרזות על "רפואה היברידית" שמספקת קופות חולים "מאוחדת". הכוונה למתן שירותי היוועצות עם רופא בשיחת וידאו מהטלפון הנייד או מהלפטופ. יוזמה זו עשויה לתת מענה מסוים למצוקת הפריפריה. אלא שבאותה מידה היא עלולה דווקא לפגוע בשירות, שכן מדובר במעמסה נוספת על כתפי הרופאים, שיידרשו להיות זמינים בשעות העבודה גם באופן וירטואלי.

ברי דנינו - צרובה

ברי דנינו | |ניתוח פתוח

נולדתי בחיפה ב-1974. למדתי רפואה והתמחתי בתל אביב. עברתי השתלמויות עמיתים במשך כשנה וחצי בטורונטו, קנדה, ובמשך שנה נוספת בקולומבוס, ארה"ב. מתנדב ב"רופאים לזכויות אדם". עדיין חסיד של הרפואה הציבורית.

הבלוג ידון בנושאים הקשורים לרפואה הציבורית, אתיקה וכלכלת רפואה, זהות יהודית וישראלית, הקשר בין ישראל לתפוצות ולפעמים, בלית ברירה, בהיבטים הפוליטיים של כל אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ