בלוגים

יעלה על הדעת / הבלוג של ברי כנורי

בשביל ה"כאן" הזה סגרנו את רשות השידור?

גאולה אבן היא אותה גאולה אבן, התכנים אותם תכנים, ולאן בעצם זורמים 695 מיליוני השקלים? טוב יעשה הערוץ החדש נכון לעכשיו, מיותר, אם יזכר בימיו היפים של ערוץ 2 הנסיוני, וינסה להביא למסך טלוויזיה קצת אחרת

87תגובות

אומרים שלפני כמה חודשים סגרו את רשות השידור הישנה והמסואבת. גאולה אבן-סער התרגשה ואף הזילה דמעה כול אנשי הצוות התפרצו לאולפן ושרו התקווה, אנשי תקשורת ואקדמיה ותיקים סיפרו לנו ש"זה רגע כואב" ובעצם לא נחוץ אבל בסופו של דבר – לא לפני שיצרו הסכם פרטצ'י המחלק את הרשות החדשה שעוד לא נולדה לשניים –  פתחו את ה"תאגיד" הציבורי החדש "כאן".

אבל, רגע מה קורה כאן ב"כאן"? אלו לא אותם אורי לוי, שרון וקסלר, גאולה אבן סער ושאר ה"חברה הטובים" יותר או פחות, שראינו כל השנים בתוספת של כמה דמויות אחרות מוכרות הנותנים לנו "עוד מאותו דבר"?

גאולה אבן באולפן "כאן" ואולפן "מבט"
ערוצים "כאן" 11 והערוץ הראשון
להמשך הפוסט

אז למה (באמת) מחירי הדירות לא יורדים?

על מנת להבין למה מחירי הדירות כל כך גבוהים לא צריך להיות כלכלן דגול. פשוט צריך להפסיק להקשיב לג'יבריש ולקלישאות שמפמפמים פוליטיקאים, מכל המפלגות, ולהביט נכוחה במציאות

67תגובות

מוזר. כולם כל כך רוצים שמחירי הדירות ירדו והם לא יורדים. שר אוצר בא, שר אוצר הולך, שר שיכון חדש נכנס וקודמו מפנה את הכיסא והינה כלום לא קורה. איך זה ייתכן, הם הרי כל כך רוצים. הנה רק בפתח השבוע הזה קיבלנו תזכורת לכך בפסילת החוק הנמהר והבוסרי למיסוי דירה שלישית על ידי בית המשפט העליון. לפיד כשל בהעברת תכנית "מע"מ אפס" ויש אינספור דוגמאות נוספות לכך. אז למה הם לא מצליחים?

נכון שרבים מהפוליטיקאים שדנו וטחנו את הנושא עד דוק הם חסרי יצירתיות ומעוף. אולם זו לא הסיבה היחידה או אפילו המרכזית לכך שהמחירים לא יורדים. גם הטענה כי בנק ישראל הוא האחראי העיקרי למצב לא מדוייקת. לבנק ישראל יש אמנם חלק מרגיז ומטריד בהגדלת הקיטוב בין אלו שיש להם ממון ראשוני לרכישה לבין אלו שאין להם, וזאת בשל התקנה המקוממת המאלצת ברוב המקרים את הרוכשים "להביא מהבית" סכום ראשוני של מאות אלפי שקלים זמינים הנדרשים לשם רכישת דירה, אך לא בידיו נמצא המפתח האמיתי לשליטה במחירים.

מודעת דירה למכירה
אייל טואג
להמשך הפוסט

יצחק רועה - איש סובייקטיבי בעולם אובייקטיבי

יצחק רועה שמת לפני שבוע, היה בין הראשונים שהפכו את התקשורת הישראלית הצייתנית והשמרנית לחופשית, ספקנית ומרובת קולות. לכל מי שעוסק או צורך תקשורת אסור לשכוח את טענתו החשובה כי עובדות ללא הקשר הם כמו דג מחוץ למים

5תגובות

רועה נכנס לעולם תקשורת בו משה חובב וראומה אלדר העבירו אמת אחת שאין בלתה ב"קול ישראל מירושלים". עולם של עובדות ברורות ו"אובייקטיביות" שאין לערער עליהן. בעולם הזה הייתה הבחנה ברורה בין דעה ופרשנות לבין סיקור ודיווח; בין "נמוך" לבין "גבוה"; בין "פופולרי" לבין "איכותי"; בין האישי עליו אין מדברים כי הוא לא חשוב ויש להצניעו, לבין הציבורי עליו מדברים כול הזמן כי הוא חשוב ואותו יש להבליט. עולם בו יש זירות שוליים ענקיות פוליטיות ותרבותיות מימין ומשמאל אשר קולם בתקשורת האלקטרונית כמעט ולא נשמע.

והנה, מתוך לב הקונצנזוס באופן אינטליגנטי, רוויי הומור, מגיח עיתונאי אינדיבידואליסט ופורץ את כול המוסכמות הללו. הוא יוצר פורמטים רעננים המשלבים בין תרבות ואקטואליה. משלב בין גבוה ונמוך ובעיקר מטיל ספק. ספק בעובדות, ספק בהבנת המציאות. היום הדבר נחשב מקובל ומובן אבל אז הדבר היה מהפכני. לצד מספר אנשי תקשורת נוספים שאווררו באותה תקופה את התקשורת הצייתנית והשמרנית היה גם לרועה מקום חשוב בהנחת האדנים לתקשורת החופשית הסוערת, רבת הערוצים, קולות וסוגים הקיימת כיום.

יצחק רועה
יעקב סער / לע"מ
להמשך הפוסט

לטיול בכביש 443 יצאנו

רצה המקרה ונסיעה מתוכננת מראש לפסטיבל הקולנוע בירושלים אירעה ב"יום המגנומטרים" ולפיכך מצאנו את עצמנו לראשונה מזה שנים רבות נוסעים בכביש 443. מה שרואים מחלונות המכונית זה את שני העמים המחוברים להם יחדיו חיים במציאות סוריאליסטית מופרכת ומתים שניהם מפחד

26תגובות

מבעוד מועד רכשנו זוגתי ואני צמד כרטיסים ל"בוב המהמר" – אחד מסרטיו המשובחים של הבמאי ז'אן פייר גרומבאך הידוע יותר בשם אותו אימץ בתקופת הצטרפותו לתנועת ההתנגדות הצרפתית במלחמת העולם השנייה, ה"רזיסטנס"  – ז'אן פייר מלוויל

רצה המקרה והיום בו הוקרן הסרט הזה היה "יום המגנומטרים"  – יום בו הכניסו שני הצדדים אחד את השני למלכוד באשר לשאלה מי שולט בהר הבית. אנחנו שכחנו זאת לחלוטין ונכנסנו שמחים וטובי לב למכוניתנו משתוקקים להימלט מן המציאות המיוזעת והמהבילה של מישור החוף על מנת לצפות בירושלים בעלת האוויר הצלול כיין בסרט המבטיח של הגאון הצרפתי; ואם אפשר עוד לשתות קפה קצר טרם כניסה בכדי להתאושש מן הנסיעה בכביש המוכר כה טוב לצלייני קולנוע שכמותנו – כביש מספר אחד.

כביש 443
ניר כפרי
להמשך הפוסט

מדריך הישרדות לנסיך החדש של המחנה הציוני

היות וניקולו מקיאוולי נפטר זה מכבר והוא גם איננו מכיר את המציאות הישראלית העכשווית החלטתי למנות את עצמי, במלוא הצניעות הנדרשת, לתפקיד יועץ ליושב ראש הנכבד החדש של מפלגת המחנה הציוני, אבי גבאי, ולעוץ לו שבע עצות

9תגובות

שחמט כידוע משחקים שלושה שחקנים – שני שחקנים רשמיים ועוד שחקן לא רשמי הלוא הוא ה"קיביצר" שיושב בצד ונותן עצות. גם שחקני השח הפוליטי זקוקים מעת לעת לקיביצר. מן הסתם גם אבי גבאי זקוק לאחד כזה. היות וניקולו מקיאוולי, הקיביצר הפוליטי הגדול בכול הזמנים נפטר זה מכבר והוא גם איננו מכיר את המציאות הישראלית החלטתי למנות את עצמי, במלוא הצניעות הנדרשת, לתפקיד הנכבד ולעוץ ליושב ראש הנכבד החדש שבע עצות:

עצה ראשונה: היזהר מלחזור על טעויותיה של שלי יחימוביץ'. במערכת הבחירות בה העמידה את עצמה יחימוביץ' לבחירה היא החליטה לטשטש את עמדותיה המדיניות וטענה שאין זה הדבר החשוב ביותר וכי הסכסוך המדיני מנוצל בידי בעלי הון המפלגים בין קבוצות האוכלוסייה השונות על מנת לינוק מעטיני  הציבור כסף רב ככול האפשר ובכך להגדיל פערים ולרושש את המרוששים עוד יותר.

אבי גבאי
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט