בלוגים

יעלה על הדעת / הבלוג של ברי כנורי

הסיבות האפורות שבגללן נתניהו שורד

בתוך הרחש בחש הפוליטי שוב בונה התקשורת לנתניהו את דימוי הקוסם – רב מג שבתחבולותיו גובר הן על שותפיו והן על יריביו; ובמקביל מהפנט ומכשף את הציבור. אולם נתניהו לא שורד בגלל השפנים שהוא מוציא כל שני וחמישי מהכובע כי אם בגלל סיבות אחרות לגמרי

69תגובות

בסערה הפוליטית "המפתיעה" שמתחוללת בשבועות האחרונים שוב החלה התקשורת בתהליך המיסטיפיקציה לכוחו של נתניהו. הן מוקיריו והן מתנגדיו רואים בו קוסם פוליטי שמצליח ללהטט ולהתל בשותפיו כמו גם ביריביו פעם אחר פעם מחדש. במקביל הוא מתואר כחלילן מהמלין המוביל את העכברים הסומים בצלילי חלילו אל האבדון.

עיתונאים ופרשנים רבים מוסיפים איש איש בתורו את הזרד שלו למדורת ההערצה, גם אם הם מתנגדים נמרצות לשלטונו ומייחלים ללכתו. רק העובדות האפורות המאפשרות את המשך שלטונו עומדות להן מיותמות ומוזנחות בכל הפרשנויות הללו. אין פלא; הן אינן "סיפור" טוב. יתרה מזאת, הן מייאשות מאוד, אין בהן גיבורים טובים או רעים, הן לא טריות כלל ועיקר - אלא מלוות אותנו שנים רבות. הן מסוג הדברים שאומרים עליהם "נו, טוב, מכירים, בוא נעבור הלאה". אי אפשר להמשיך לרקוד סביב מדורת ההבלים – ללא מציאת פתרון ממשי עבור הבעיות המהותיות הללו שינוי ממשי לא יגיע. הציבור, בניגוד לתקשורת, יש לומר, איננו מדחיק אותם. הוא ער להם ומכיר אותם טוב מאוד.

ראש הממשלה נתניהו. לא קוסם והציבור איננו מוקסם
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

"הכרישים" - דה וויס אוף מסחרה

הם יושבים על כורסאותיהם והנערים באים ומשחקים לפניהם. הראש היהודי, אתם יודעים, ממציא לנו פטנטים – חלקם הזויים, חלקם שגרתיים וחלקם מקוריים – והם, נעבעך, צריכים כסף, הרבה כסף. האם לנו, הצופים כדאי לצפות ב"כרישים"

תגובות

ניחוח עז של פרובינציאליות והתבטלות בפני ה"כסף הגדול" אופף את התוכנית החדשה, "הכרישים", שעלתה לשידור לפני כמה שבועות. "הכרישים" כך מסתבר הם אנשי עסקים ש"עשו את זה" בגדול – על שניים מהם ישראל הייתה קטנה ומשום כך הם העתיקו את מקום מושבם לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. וכן, הם מצליחים גם שם. ועתה כל החבורה רוצה בנדיבותה כי רבה להעניק מחוכמתה וכספה לנו בני האנוש הרגילים יושבים בציון. הם מרשימים – מחשבים חישובים מתוחכמים ועסקיים; פה ושם פולטים איזו מילה באנגלית ולא שוכחים לספר לנו שהם מאד מאד טובים במה שהם עושים. אמריקה, ורסנו, אמריקה.

הם יושבים בנינוחות, בדרך כלל, על כסאותיהם והנערים באים ומשחקים לפניהם. הראש היהודי, אתם יודעים, ממציא לנו פטנטים – חלקם הזויים, חלקם צפויים ושגרתיים ומיעוטם מקוריים ומבריקים – והם, נעבעך, צריכים כסף, הרבה כסף. רועדים, כעלה נידף, הם ניצבים בפני הגבירים עם פרזנטציות עליהם עמלו חודשים ואנשי העסקים כאורקל מדלפי פולטים משפטים לפעמים סתומים או חלולים ולפעמים באמת חכמים ומחכימים.

"הכרישים"
אתר מאקו/ערוץ 12
להמשך הפוסט

האם התוכנית "יצאת צדיק" צדיקה? יצאנו לבדוק, סאנשיין

"יצאת צדיק" על צדיקיה, רשעיה וכמובן המנחה שלה כבר הפכו להיות כוכבי לכת קבועים ביקום הטלוויזיוני. אבל האם התוכנית עצמה היא צדיקה או מרושעת?

56תגובות

לפני כמה חודשים אירע בתוכנית "יצאת צדיק" אירוע מוזר – טכנאי סירב לקבל את הפרס היות שלדעתו אין לתת הוקרה חריגה על ביצוע עבודה כהלכתה. הכט היה המום; כיצד מסרב אדם להצעה שאין לסרב לה? ולמעשה, הוא מסרב לקבל עליו את חוקי המשחק. לאחר המבוכה הראשונית הכט התעשת ושיבח את יושרו ותומתו של אותו בעל מקצוע ומיהר להכיל אותו ואת התנהגותו הנדירה.

אולם למרות דבריו הנכוחים של הטכנאי, הכט צדיקיו ורשעיו כבר הפכו להיות כוכבי לכת קבועים ביקום הטלוויזיוני ועל כן הגיע הזמן לשאול את השאלה שטרם נשאלה והיא אם התוכנית "יצאת צדיק" יוצאת בעצמה צדיקה – או אז נעניק לה כמובן תעודת הוקרה – או שמה מדובר במניפולציה טלוויזיונית זולה. ואולי היא תוכנית מועילה וגם תכנית גסה וחלולה.

חיים הכט ב"יצאת צדיק"
מאקו TV / קשת 12
להמשך הפוסט

אני וסיוון מהווייז כבר לא

לאורך השנים בהם אני חי תחת קורת מכונית אחת עם סיוון מהווייז, לא רק שקסמה הדיגיטלי פג לו, אלא שאט אט התפתחה ביני לבינה אווירה לא בריאה של תחרות בלתי פוסקת וטינה. אז למה אני סובל מהווייז?

37תגובות

בהתחלה, זה היה לגמרי אחרת. ביני לבין הווייז התקיים סיפור אהבה לוהט. ראיתי בו את המושיע של חיי. כמו ז'ילבר בקו שהתאהב במוסקבה במדריכת התיירים הרוסייה שלו, נטלי, נכבשתי אני לחלוטין בקסמה של מדריכת הדרך שלי בווייז "סיוון". יש לה אמנם קול מתכתי ודכאוני משהו אך קיבלתי זאת בהבנה. אף אחד, הרי, לא מושלם. הלכתי שבי אחריה נשמעתי לה באופן עיוור; ופעם אחת ויחידה, שכבר דיווחתי עליה, נסעתי בגללה, ביום פוליטי לוהט במיוחד, דרך כביש 443. דבר שלא היה מתרחש לעולם בלעדיה – סיוון, מי היה מאמין, עוד עלולה הייתה להביא למותי.

במשך הזמן החלתי לראות בה חברה המפיגה את בדידותי בנסיעותיי. הפעלתי אותה גם באזורים שאני מכיר אותם ככף ידי. סתם כי כבר התרגלתי לקולה.

מסלול נסיעה באפליקציית ווייז
ניר אליאס / רויטרס
להמשך הפוסט

שקט, יורים: כולם מיישרים קו

מל"ט איראני חודר לשטח ישראל. מטוס ישראלי מיורט על ידי הנ"מ הסורי. "הקונספציה" בנוגע לבנות ברית חדשות שקמו לישראל קרסה. ואיך מטפלות בכך התקשורת והאופוזיציה? מיישרות קו עם הממשלה

4תגובות

בשבת האחרונה הצליחו הסורים להפיל מטוס. והאירנים לראשונה נקטו בפעולה ישירה כנגד ישראל. משהו בבועת הנורמליות – הלא נורמלית – שמנסים לקיים כאן נסדק. יחד עם הנורמליות קרסה גם "הקונספציה" החדשה שיש לנו בני ברית חדשים אשר יחליפו את הישנים. הביקורים המרובים של נתניהו אצל פוטין החלו ליצור את הרושם כי הלה הוא חבר אמת שלנו. ראש הממשלה של הודו שהלך יחף עם נתניהו בחוף אולגה משבח במילים חמות את ערפאת; ואפילו טראמפ הנשיא, שעל פי הקלישאה הרווחת, הינו הנשיא האוהד הנלהב ביותר של ממשלת ישראל ייתכן ומשנה כיוון. לא צריך להיות מדינאי מבריק על מנת להבין כי "בני הברית" החדשים לא רק שהם פועלים למען האינטרסים של ארצותיהם בלבד אלא שגם הסנטימנט ההיסטורי מופנה לעבר השותפים האסטרטגיים שלהם משכבר הימים. או, במילים אחרות הסדר הישן חי ובועט; ואשליית השווא לה התמכרה הממשלה, כנראה התנפצה.

ועכשיו נשאלת השאלה מה עושה האופוזיציה במצב העניינים המטריד הזה? ובכן, היא עושה בדיוק את מה שהיא לא אמורה לעשות  והוא ליישר קו עם הממשלה – שקט יורים. האופוזיציה יכולה לגבות את הממשלה בנוגע לטיפול הנקודתי בפרשה. אך האם אין מקום לבקר את הממשלה על כך שהגענו בכלל למצב הזה? הרי אין עדיין מלחמה כוללת; והסוסים טרם ברחו מהאורוות – אפשר לנסות ולמנוע את המשך ההידרדרות.

בני הזוג נתניהו עם פוטין בקונצרט בתיאטרון הבולשווי
Mikhail Klimentyev/אי־פי /
להמשך הפוסט