טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מרד המכשירים החשמליים

האדם כבר הנחית גישושית על המאדים, אך טרם יצר מדיח שיוציא כלים נקיים. המדיחים אינם לבד – בני הדור הצעיר של המכשירים החשמליים, בניגוד להוריהם, הם עדינים, מפונקים ומסרבים למלא את תפקידם

תגובות
מכונות כביסה
בלומברג

ברי, מהדהדת הקריאה המוכרת ברחבי הבית, צריך לקרוא לטכנאי. אני מתמלא תשישות ומתעמק בשאלה הגורלית "מה הפעם". הרי הקפיץ בתריס סודר, הנתיך במזגן הוחלף, הניצוצות בלוח החשמל הפסיקו להבזיק כזיקוקים ביום העצמאות. החור בקיר נאטם, המחשב של הבת שודרג, התקר מאותו טיול בהר שחזר להיות ירוק תמיד תוקן; אז מה אני שואל את עצמי שוב קרס, נהרס, שבק. ולמה, למה, אין לרגע הפוגה.

ממרחקים נשמעת התשובה – זה המדיח, הכלים שוב יוצאים לא נקיים. אין בעיה, אני עונה בהכנעה, אזמין טכנאי אם צריך אבל קודם כדאי לבדוק אותו. אני עוטה על פני ארשת של איש מדיחים מיומן ומכניס את ראשי אל לועו הפעור של המכשיר מזיז את "הכנפיים" מצד לצד מנענע, מזעזע ומרעיד כל מיני חלקים. אחר כך אני לוחץ כחשמלאי ותיק על הכפתור ההוא והכפתור הזה אך ללא הועיל. במבט הנתפס בעיני כגברי ואמין מאין כמוהו אני אומר, לאחר הבדיקה חסרת התוחלת הזאת, לאשתי הבוהה אף היא במכשיר הסורר – את צודקת חייבים לקרוא, שוב, לטכנאי.

אני יודע שכל דבר בטבע מתפורר בסופו של דבר. מתכלה. לא רק אנחנו. גם הרים, סלעים וכמובן שגם מכשירים חשמליים. אבל הרים וסלעים מתפוררים, ככה לימדו אותנו בשיעורי טבע, רק כעבור מיליוני ומיליארדי שנים ואילו תכולה חשמלית של מטבח מצוי מתפוררת לעיתים כבר בדרך מהחנות לבית; ובאשר למדיחים הרי מדובר בכלים שאינם מסוגלים למלא את תפקידם מלכתחילה – האדם כבר הנחית גשושית על המאדים אך טרם יצר מדיח שאפשר להכניס אליו כלים מלוכלכים שייצאו ממנו נקיים.

מה פתאום יתקוממו היצרנים של אותם מכשירים? אם רק תנקה את הכלים "קצת" (כדאי עם מים חמים מברשת וסבון) ולא תמתין איתם טרם ביצוע משימת ההדחה "לילה שלם" אלא תכניס אותם מיד אחרי הארוחה הרי שהם ייצאו נקיים כהינומה של כלה ביום חתונתה. בנוסף, כך מבטיחים היצרנים "יש לך אחריות" – אחריות שכידוע מכסה את כל הדברים פרט, כמובן, לאלה שמתקלקלים.

היות ובביתנו לא הגענו לרמת הטהרה הנדרשת על מנת שהמכשיר יאות למלא את תפקידו, אנחנו מפעילים את האחריות והטכנאי מגיע אלינו לביקור כל חודש חודשיים. בפעם האחרונה הוא הגיע ממש מהר – עשרה ימים לאחר תיאום הפגישה במוקד השירות; וביום הביקור המתכונן הוא איחר רק בשעתיים וחצי. לאחר שהוא הניח את מזוודת הכלים בצד הוא פתח מיד בריטואל הידוע המתרחש בכל ביקור והוא מכירה במחירים מפולפלים כל מיני מוצרים המסייעים לעבודת המדיחים כגון: מגן כנגד ברקים, סנן לאבנית, צינורית לזיבורית ועוד ועוד. לאחר שרכשתי, כדי לא להרגיז אותו, בכמה מאות שקלים את המוצרים הוא הביט אלי במבט גבוה ומחנך ופתח בהטפת מוסר שכללה בתוכה שימוש רב במילה לא – לא ניקית, לא סיננת, לא שטפת, לא החלפת, לא השגחת, לא הזזת, לא עשית, לא הבנת, לא התפללת. בקיצור, הוא אמר לי כך: אתה איש לא מסודר, חסר כישרונות טכניים מינימליים ואתה אשם בקלקול. אתה הזנחת את הטיפול במכשיר ובגללך ורק בגללך הוא לא עובד.

אני בלעתי את רוקי וכבודי, שכן מה כל זה כנגד חוסר תפקוד של מדיח ואמרתי: אוקיי, הבנתי, מה עכשיו. או- אז הטכנאי אמר את מה שהוא תמיד אומר ברגעים המכריעים האלה והוא שאין לו כרגע את החלק הדרוש ואו-טו-טו אחרי שהחלק "יגיע למחסן" הוא יתקשר ויבוא שוב. אמרתי תודה. הוא אסף את התיק ונעלם.

מקץ עשרים ושתיים ימים ולילות וכשש שעות לאחר השעה היעודה הטכנאי הגיע שוב. הוא הסביר, כרגיל, שהאיחור נבע מכך שהוא נתקע עם עבודת חירום לא צפויה בבית אחר והתקין את החלק הגואל. אני הודיתי לו מקרב לב ובהתלהבות אצתי רצתי להפעיל את המכשיר. אבל, הפתעה הפתעה – המדיח שוב לא עבד. רצתי לכביש לנסות לתפוס אותו. אבל הוא כבר נמוג עם הרנו קנגו לעבר האופק.

התחלתי לייסר את עצמי ולהעלות השערות למה זה קרה לי: אולי כי לא הצעתי לו שתייה חמה אלא רק מים. אולי זה קרה כי אני מסומן אצלו כסנוב או אולי כי לא שימנתי אותו בטיפ מתאים או אולי בגלל שדעתו הייתה מוסחת בגלל הריב הקשה שהיה לו בבוקר עם אשתו. קשה לדעת, הכול אפשרי.

אחרי שהראש הפסיק להתערפל מספקולציות וחזרתי לעולם המציאות הבנתי את האמת הפשוטה. זה לא קשור לטכנאי – המכשירים של היום מאסו בתפקידם לשרת את בני האדם לכבס ולייבש עבורם, לשאוב אבק מהשטיחים, לרחוץ עבורם את הכלים, לקרר להם את המזון, להסיע אותם ממקום למקום. בניגוד לאבותיהם הצייתנים כמו "אמקור 10" שהבריות החליפו אותו רק כי הוא ישן  ובוויטרינות של חנויות האלקטרוניקה ב"פסאז'ים" נצצו להם מקררי אקס אל חדשים; או מכונת כביסה כ"קריסטל" שהוחלפה רק משום שבעת סחיטה היא "רקדה" בכל הקומה אך אשר לעולם לא עייפה מלמלא את תפקידה המכשירים של היום עדינים ודעתנים – הם קצו באדוניהם בני האדם שאינם מתייחסים אליהם מספיק יפה  ועל כן הם החליטו על מרד כולל וטוטאלי במין האנושי.

הם בחרו בשיטת "השביתה האיטלקית" אשר בגרסה האלקטרונית שלה משמעותה להטריף על היצור האנושי המצוי את דעתו על ידי תקלות חוזרות ונשנות וכך לזכות לשעות מנוחה רבות תוך התבוננות על הבעלים המיוסרים וקבלת מסאז' הכולל שחרור ברגים ועיסוי אזורים כואבים ושחוקים מטכנאים אמינים ומיומנים. וודאי עוד יגיע היום שיקום רובוט אינטלקטואל שיכתוב את קיצור תולדות הזמן של המכשירים החשמליים המנוצלים והמדוכאים. עד אז, קוראים וקוראות יקרים ויקרות, אל תפעילו את המכשירים הללו  יתר על המידה שלא יתעייפו; ותמיד תכינו מראש שתייה קרה וחמה לטכנאים. זה גם מעשה טוב וגם יכול לעזור בעת צרה.

 

 

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות