כחול-לבן נכשלה, תקוות האופוזיציה בידי ברק-לבני-פרץ - יעלה על הדעת - הארץ

כחול-לבן נכשלה, תקוות האופוזיציה בידי ברק-לבני-פרץ

התנהלותם הזחוחה והרופסת של שלושת הגנרלים + יאיר לפיד מחייבת מפלגה חדשה המסוגלת לחבור לחרדים ולערבים. הנה תסריט אפשרי להרכבה מחודשת של גוש המרכז-שמאל

ברי כנורי
ברי כנורי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אהוד ברק, בחודש שעבר. בעל תעוזה ויכולת לבצע מהלך היסטורי
ברי כנורי
ברי כנורי

כמה נעים היה להאמין שסוף סוף קמה מפלגה, כחול-לבן שמה, שתבטיח עתיד שונה, נאור, הגון וחילוני לאזרחי ישראל. מחנה מצביעים ענק (ואני בתוכו) לא נתן לעובדות לבלבל אותו. יעלון, הנדל והאוזר הם אנשי ימין? אמרנו: "לא נורא, אין ברירה". גנץ לא מדבר ולא מציע שום דבר משמעותי? אמרנו: "אל חשש, הוא ידבר וישתפר". ידענו שלפיד לא מתאים להיות ראש ממשלה? הדחקנו ואמרנו: "בשנתיים וחצי ראשונות גנץ יהיה ראש ממשלה ועד אז אלוהים גדול". אין בכחול-לבן שועלים פוליטיים מיומנים המסוגלים לרקום עסקות והסכמים? "הם החליטו על פוליטיקה חדשה", ניחמנו את עצמנו, "לא אסון, הם ישתפשפו עם הזמן". ידענו שאין להם מצע מדיני וכלכלי? טייחנו וחשבנו: "יהיה בסדר, עם הזמן הם יעמידו משנה". 

אמרנו ואמרנו אך בסתר לבנו ידענו מה שהיטיב לבטא בשבוע שעבר האלוף (במיל') גיורא רום, מועמד האופוזיציה לתפקיד מבקר המדינה - ראשי כחול-לבן מתפקדים כמו סרג'יו קונסטנצה וחבריו מהסרט "גבעת חלפון אינה עונה". והמסקנה המשתמעת מכך ברורה: כחול-לבן נכשלה, היא איננה אופציה אמיתית להחלפת השלטון, ומכיוון שאלה הם פני הדברים נשאלת השאלה - מה עושים? 

בני גנץ ויאיר לפיד. כדברי גיורא רום, "התנהלות של גבעת חלפון"

התשובה שהינה כרגע בגדר פנטזיה דווקא ברורה - יש להקים מפלגה חדשה ולהציב בה את אהוד ברק וציפי לבני בתפקידי מפתח. מעלותיהם של ראש הממשלה לשעבר ושל שרת החוץ והמשפטים לשעבר ידועות - תעוזה, מחויבות עמוקה לשינוי מדיני ועמדות ברורות אל מול הטשטוש והמסמוס שמאפיינים את ראשי כחול-לבן (בהנחה שיש להם בכלל עמדות). גם חסרונותיהם של השניים ידועים ולכן עליהם לעשות כל מאמץ לצרף לשורותיהם את עמיר פרץ ולשקול להעמידו במקום הראשון. פרץ הוא פוליטיקאי מנוסה, ערכי, שיידע להוביל את המפלגה במשעולים הפוליטיים בהם ברק ולבני אינם יודעים כיצד להתנהל ועקב כך סולקו מהזירה הפוליטית באופן בוטה כל כך. פרץ, יו"ר העבודה לשעבר, שוחה ברזי העולם הפוליטי כדג במים ויוכל, מעבר להיותו "מבוגר האחראי", לתרום להם מניסיונו העשיר.

פרץ, יונה צחורה ועקבית בהשקפותיה, מתאים לגיוס חברי כנסת ערביעם הנחוצים למפלגה החדשה. הוא יכול לסייע למגעים למשל עם איימן עודה, המסתמן כנאור, שוחר הפיוס והפחות מריר מביניהם. הוא גם יכול ליצור בריתות עם המפלגות החרדיות ולשם כך יש לנטרל את מוקש הגיוס לצבא. ברק הוא האיש עם המפתחות לכך. אם הוא יניח, סוף סוף, את האדנים להקמת צבא מקצועי, הרי שמלבד ייעול המערכת והסרת השומנים ממנה הדבר יאפשר לכרות ברית עם חלק או עם כל המפלגות החרדיות. ברק, בשל התעוזה המאפיינת אותו, כמו גם בשל הכבוד שרוחש הציבור להבנתו המקצועית, הוא אדם שיכול להוביל מהלך היסטורי, חשוב ומועיל זה.

פרץ ולבני בוועדת חוץ וביטחון ב-2017

בניגוד לכחול-לבן, המפלגה החדשה צריכה להפסיק להתעלם מהגירעון העצום של ישראל ולהציע תוכנית כלכלית ליברלית ועדכנית שאיננה מחקה את המדיניות הסוציאליסטית הנוקשה של שלי יחימוביץ, סתיו שפיר ונוספים ממפלגת העבודה. ראשי המפלגה החדשה צריכים לגייס מיד כלכלנים בכירים שיאיישו וינהלו את משרד האוצר. מתאימה במיוחד למשימה זו היא נגידת בנק ישראל לשעבר, קרנית פלוג, המשלבת בתפישתה רגישות חברתית ואמונה במשק חופשי לצד ניסיון ניהולי רב ויכולת קבלת החלטות.

לכאורה, הפלטפורמה המתאימה עבור המפלגה החדשה היא זו של העבודה. אלא שהתשתית של מפלגה זו הרוסה ומתנהלים בה כל העת מלחמות דיאדוכים. עבור העבודה הדבר שראוי ורצוי שיקרה הוא איחוד עם התאום הסיאמי שלה - מרצ. כך יפחת החשש שאחת מהן תמצא את עצמה מתחת לאחוז החסימה בבחירות החוזרות. לפרץ, ברק ולבני עדיף לרוץ באופן עצמאי, להימנע מטעויות ולהפסיק את החנופה למצביעי הימין. היא אינה מביאה קולות אלא גורמת דווקא לאיבודם. עליהם לבנות מחדש את אמון מצביעי המחנה הדמוקרטי בקיומה של אופציה חדשנית, חיונית וראויה לשמה. רק התנהלות כזו, אם יתמידו בה, תוכל לחולל את המהפך הדרוש.

ברי כנורי
ברי כנורי |יעלה על הדעת

כל נושא שיעלה על הדעת ובמיוחד כזה שלא יעלה על הדעת הינו מועמד ראוי לבלוג זה. בדרך כלל יהיו אלו נושאים העומדים "ברומו של עולם"; אך לעיתים קרובות אמרוד בסדר היום התקשורתי ואציע נושאים אחרים למחשבה מתחומים שונים ומגוונים.

מעת לעת אשוטט גם בג'ונגל הפרטי שלי ואפגיש אתכם עם יצורי הפרא שמסתובבים שם.

תחום התמחותי הינו תקשורת המונים ועבודת הדוקטורט שלי הוקדשה להערכת איכות בתכנים טלוויזיוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ