שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בני גנץ, אורגינל תמיד עדיף על חיקוי

דפוסי ההצבעה שרלוונטיים לישראל 2019 התקבעו בשלהי שנות השבעים הרחוקות. התרפסות והתחנפות למצביעי הליכוד, כמו גם התנשאות עליהם, לא תעביר אותם צד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בני גנץ
בני גנץ. העמדות של כחול-לבן הן סוד כמוסצילום: תומר אפלבאום

שלום לך בני גנץ,

כמוך גם אני למדתי בשנות השבעים הרחוקות ב"כפר הירוק". כל מי שלמד בבית הספר החקלאי הזה בשנים ההם יודע כי לא היה מדובר בבית ספר רגיל. לצד שיעורים אצל מורים מיוחדים וידענים, עבדנו בשדות, במטעים, במכוורת, ברפת ובלול. חלק מהתלמידים, כמוך, באו ממושבים. חלק אחר, כמוני, ממשפחות עירוניות. איתנו חיו, למדו ועבדו גם תלמידים ערבים ואיש לא ראה בזה משהו יוצא דופן. 

הכפר הירוק, בקיצור, היה בבואה לישראל של פעם. ישראל הזו כבר לא קיימת. אפשר להתאבל עליה, אפשר לערוג אליה, אבל היא כבר נעלמה ונמוגה. אכן, לרבים היו אלה ימים קסומים. אולם, לאחרים ישראל ההיא לא היתה טובה. הם לא מצאו בה את מקומם מבחינה תרבותית, חברתית וגם לא מבחינה כלכלית. הם היו זרים לה לחלוטין.

בשנים הראשונות ללימודינו, ממש לפני מלחמת יום כיפור, גם השחיתות והזחיחות היו בשיאן ופשו בכל מקום. אחר כך, בזמן המלחמה, עת הבנו כי בקרית שאול הסמוכה נחפרים ללא הפסקה קברים, ושורות המצבות קרבו והלכו לגדרות "הכפר", היה ברור כי אחרי המלחמה הזו שום דבר לא יהיה כפי שהיה. ובאמת, זמן לא רב אחרי המלחמה, הצליח מנחם בגין ליצור את המהפך הפוליטי ולהעלות את הימין לשלטון. כל מי שחפץ כיום להוריד את הימין משם היום, צריך להפנים כי עליו לטפל בבעיות שהביאו למפלת השמאל באותם ימים רחוקים.

מימין לשמאל: משה יעלון, בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי
מימין לשמאל: משה יעלון, בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזיצילום: אליהו הרשקוביץ

האמונה העכשווית הרווחת במחנה המרכז-שמאל היא שהימין מחזיק בשלטון בעיקר בגלל הכריזמה של בנימין נתניהו. אלא שלעניות דעתי גם אם מחר יוחלף נתניהו, לצורך העניין בגדעון סער, הליכוד יזכה לאותו מספר מנדטים לו הוא זוכה כעת ובקונסטלציה מסוימת אולי אף ליותר. אין ספק שהאמונה העיוורת בנתניהו, "החלילן מהמלין", מוסיפה כוח לליכוד, אך עיקר הבעיה בתפישה הזו נעוץ בעובדה שהיא מכסה על הסיבות האמיתיות להצלחת הימין. שורשיהן של סיבות אלה נטועים בשני העשורים הראשונים של המדינה והן אלה שמשפיעות על דפוס ההצבעה של הציבור עד היום.

הכפר הירוק, שלא במקרה נקרא על שמו של לוי אשכול, הנחיל את מורשת מפא"י ההיסטורית שבמונחים של היום היא מפלגת מרכז לכל דבר ועניין. אתה, מר גנץ, היית ונותרת נציג נאמן למורשת הזו וכך גם חלק מחבריך להנהגת כחול-לבן. זוהי תבנית נוף מולדתכם ואותה אתם מנסים לטשטש. אתם קורצים למצביעי הליכוד ומספרים שכדאי להם להצביע עבורכם שכן אתם אנשים נחמדים, מלח הארץ, הבונים מפלגה שהיא למעשה זהה לליכוד אך ללא נתניהו. הגישה הזו - מתרפסת, מתחנפת ומתנשאת בו זמנית - לא תעביר בוחרים בין המחנות. אנשים מעדיפים אורגינל על חיקוי בכל תחום, גם בפוליטיקה.

זאת ועוד, הקו של כחול-לבן מהווה יריקה בפרצופם של מצביעים שקיוו לקבל מפלגת מרכז ליברלית, השוחרת לקדם הסכמים מדיניים ולא מאמינה בפתרונות צבאיים של "זבנג וגמרנו". ההגינות מחייבת לומר כי בימים אלה דווקא נתניהו הוא זה שעומד מול האיגוף הפופוליסטי שלכם ושל ישראל ביתנו מימין, על כניסה נוספת לרצועת עזה על מנת "לגמור את חמאס". איזו איוולת. גם ביתר הנושאים המהותיים שעל הפרק, עמדותיכם הן בגדר סוד כמוס. האם אתם ליברלים או אולי סוציאל-דמוקרטים? איזו תוכנית אתם מציעים לכיסוי הגירעון הנורא שמותירה הממשלה הנוכחית? מה דעתכם על שירות צבאי של החרדים והשירות החלקי של בני ישיבות ההסדר? איך אתם חושבים, אם בכלל, לקדם חוקה לישראל? איש אינו יודע.

מר גנץ, כדי לחולל מהפך אחרי יותר מ-40 שנות שלטון כמעט רצופות של הימין, לא מספיק לנסות להיות סחבקים וודאי לא מספיק להיות חקיינים. צריך להציע משהו חדש, מקורי ורענן. הכפר הירוק דווקא התרענן והתחדש לאורך השנים והתאים את עצמו לרוח הזמן. הדוגית של כחול-לבן, בהנהגתך, שטה במי אפסיים ומלחיה נרדמו כולם.

ברי כנורי
ברי כנורי |יעלה על הדעת

כל נושא שיעלה על הדעת ובמיוחד כזה שלא יעלה על הדעת הינו מועמד ראוי לבלוג זה. בדרך כלל יהיו אלו נושאים העומדים "ברומו של עולם"; אך לעיתים קרובות אמרוד בסדר היום התקשורתי ואציע נושאים אחרים למחשבה מתחומים שונים ומגוונים.

מעת לעת אשוטט גם בג'ונגל הפרטי שלי ואפגיש אתכם עם יצורי הפרא שמסתובבים שם.

תחום התמחותי הינו תקשורת המונים ועבודת הדוקטורט שלי הוקדשה להערכת איכות בתכנים טלוויזיוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ