ברי כנורי
ברי כנורי
וודי אלן. אישיות לא רצויה באמריקה
וודי אלן. אישיות לא רצויה באמריקהצילום: Luca Bruno/אי־פי
ברי כנורי
ברי כנורי

באחד מימי החג האחרונים הלכתי לראות את סרטו החדש של וודי אלן - "יום גשום בניו יורק". למרות שעברו רק ימים בודדים מאז עלייתו לאקרנים בישראל, האולם היה ריק למחצה. אינני זוכר שקרה מקרה כזה עם אלן בישראל, בטח שלא כשבוע אחרי עליית הסרט. כל אחד מסרטיו הקודמים של המאסטרו, לרבות החלשים שבהם, זכה לאולמות גדושים בשבועות הראשונים. הפעם, שממה.

איך זה ייתכן? איך זה קרה? התשובה ברורה. בית המשפט העליון של מעלה, הלא הוא בית המשפט של הרשתות החברתיות ו-MeToo#, אמר את דברו. אלן אשם בהתעללות מינית ועל כן הוא ראוי לשיימינג. האיש אמנם נמצא חף מכל אשמה בשתי חקירות שנערכו בעניינו וממצאים שיפריכו את מסקנותיהן - אין, אבל למה להרוס סיפור עסיסי ולבלבל את הציבור עם העובדות?

המסע המופרך להבאשת ריחו של אלן הצליח מעל ומעבר לכל משוער. הוא זה שכנראה גם הביא לכך שאנשים רבים נרתעים ללכת לסרטיו, שמא תדבק בהם איזו סטיגמה של ברנשים ערלי לב התומכים באיש שהוא גם פדופיל, גם עוסק בגילוי עריות וגם בוגד ברעיה נאמנה, מאוזנת ואוהבת. אני, לעומת זאת, אינני משתכנע שהבמאי נמוך הקומה הממושקף מניו יורק אכן עשה משהו מהדברים שמיוחסים לו, ועבורי, כל סרט שלו הוא עדיין אירוע ייחודי.

ראיון עם וודי אלן ב"פראנס 24" לרגל סרטו החדש

כל אדם שרוצה להעשיר את עולמו התרבותי, ליהנות מקולנוע משובח ולעתים גם מהומור שנון, טוב יעשה אם יצפה בסרטיו של אלן. זו דעתי. גם בחלשים שבהם תמיד ניתן למצוא משהו מרגש, מחכים ומלא חן ויופי. אה כן, שכחתי, יש עוד סיבה חשובה שבעטיה צריך לצפות את סרטיו: אלן הוא מראשוני הקולנוענים שהציעו דמות גברית חדשה - רגישה, פגיעה, רחוקה ממצ'ואיזם כמרחקו שלו מג'יימס בונד. דמותו של אלן, המבוססת כמובן על אישיותו, היא דמות חשופה, אוהבת נשים, הרואה בהן שותפות לא רק לקיום יחסי מין מענגים, כי אם גם למחשבות.

יותר מכך, אלן גם השכיל במהלך השנים לבנות דמויות מרתקות של נשים שונות ומגוונות. כך עשה ב"חנה ואחיותיה", "הרומן שלי עם אנני הול", "שושנת קהיר הסגולה", "יסמין הכחולה", "גלגל ענק" ועוד באינספור סרטים אחרים. ויש גם את אלן שהינו חלוץ מרכזי במתן ביטוי אמנותי ישיר ובלתי עקיף לטיפול הפסיכולוגי ומבטא בולט של הקהילה היהודית הענקית והייחודית שחיה בניו יורק והוא בשר מבשרה.

"יום גשום בניו יורק". חלום על עולם שהפסיק להתקייםקרדיט: לב

מספר מבקרים הודו כי אהבו את "יום גשום בניו יורק", אך על רקע מסע ההכפשה כתבו, ככה בחשאי, שהסרט טוב. אז בואו נוריד את מסך השו-שו הזה ונאמר זאת בריש גליי: "יום גשום בניו יורק" הוא אמנם לא יצירת מופת אדירה, אך זהו סרט מענג, מרגש, עדין ואפילו (מי היה מאמין) מעט אופטימי, והבימוי של אלן הוא לעילא ולעילא. לוודי אלניסטים מושבעים מומלץ להתעמק במרחקים שלו ליצירת אינטימיות בין דמויות, כמו גם בבניית המיזנסצינות. כמו בשאר סרטיו, הן מדויקות ומהודקות. כל השחקנים מספקים יכולת משובחת, נטולת מניירות וזיוף; הצילום (ויטוריו סטורארו) מרתק כרגיל; ועל המוזיקה מיותר להכביר מלים - היא כה יפה ומשתלבת באופן כה הרמוני, עד שלרגעים נדמה שהסרט הוא בכלל קליפ המותאם למנגינות ג'ז או סוג של מיוזיקל.

חלק לא מבוטל מסרטיו של אלן בעשורים האחרונים עוסקים באופן שבו משתקפות מערכות יחסים של צעירים - גברים ונשים - בעיניו של מספר מבוגר. לעתים קרובות, כולל בסרט הזה, מציב אלן דמות או דמויות מבוגרות שגם נוטלות חלק בעלילה, מספקות פריזמה מעניינת להתרחשויות ובמקביל מאירות את חיי המבוגרים. הסרטים האלה מזכירים את סרטיו "הפטפטניים" של הבמאי הצרפתי אריק רוהמר ("הלילה שלי אצל מוד", "פאולין על החוף"). גם אצלו הנראטיב מתקיים על המתח שבין אהבה רומנטית בלתי אפשרית לבין אהבה מציאותית הדורשת פשרה.

"יום גשום בניו יורק" הוא יצירה שכדאי מאד לראות. וגם אם צודקים אחרים, או שיש בדברים שכתבתי הפרזה וגוזמה, עדיין מומלץ לכל שוחר חופש אמנותי ומוסר (כן, מוסר) ללכת לקולנוע ולקנות כרטיס. התנהגות מינית אלימה או נלוזה של אמנים ראויה ליחס שמקבל כל אדם אחר. אם הוא צריך לבוא על עונשו, הרי שהוא אינו זכאי להנחות. אך אין הדבר אומר שיש לגנוז או להכחיד את יצירתו ועל הדרך גם להעניש את הציבור. קל וחומר במקרה של אלן. אצלו, העוול איננו מסתכם רק בניסיון לחנוק את אמנותו, אלא גם בסקילה מוסרית. העוול הזה נעשה לאדם שאם לא יוכח אי פעם אחרת, הוא אדם זכאי, ויצירתו מלאת חמלה כלפי גברים ונשים כאחד.

ברי כנורי

ברי כנורי | |יעלה על הדעת

כל נושא שיעלה על הדעת ובמיוחד כזה שלא יעלה על הדעת הינו מועמד ראוי לבלוג זה. בדרך כלל יהיו אלו נושאים העומדים "ברומו של עולם"; אך לעיתים קרובות אמרוד בסדר היום התקשורתי ואציע נושאים אחרים למחשבה מתחומים שונים ומגוונים.

מעת לעת אשוטט גם בג'ונגל הפרטי שלי ואפגיש אתכם עם יצורי הפרא שמסתובבים שם.

תחום התמחותי הינו תקשורת המונים ועבודת הדוקטורט שלי הוקדשה להערכת איכות בתכנים טלוויזיוניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ