כיצד לטפל בטרולים ברשת?

טרולים הם גולשים כבדים באינטרנט, אשר ידועים כמי שמשלהבים יצרים ומזהמים את השיח הציבורי. הפתרון - להתעלם מהם ולתת להם להישכח במעמקי הרשת. כך צריכה לנהוג תקשורת רצינית ואחראית

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן כספי

מערכת הבחירות האחרונה לא הייתה סוערת יותר מקודמותיה. לא זרקו עגבניות על מסיירים בשוק ורק פה ושם פוצצו אסיפות בחירות. דומה שהאלימות הפיזית פינתה את מקומה לאלימות מילולית, לא מעט בזכות המדיה החדשים. קל ונוח יותר כיום לפרוק את הזעם בפוסט מול המסך מבלי לצאת מהבית. זוהי כנראה אחת ההשפעות היותר משמעותיות של המדיה החדשים. הם ממתנים דווקא את המחאה ומתעלים את האלימות לרשת.

האקורדים האחרונים של האלימות המילולית ערב הבחירות עדיין מהדדים. מוקדם להספיד את אמצעי התקשורת הוותיקים - עיתונות נייר, רדיו וטלוויזיה. ערב הבחירות, ולאחריהן, מתפרסמים מדי יום פוסטים פוליטיים ושנויים במחלוקת. אלה היו נגנזים לולא ניתן להם חשיפה בתקשורת הרגילה. ממש כמו להוכיח שעץ שנופל באמצע העיר מהדהד יותר מעץ שנופל ביער. כך שכל עץ ביער חייב ביחצנות ובחשיפה תקשורתית בתקשורת הותיקה כדי למשוך תשומי.

פשוט להתעלם מהםצילום: איור: ערן וולקובס

ככל שמביעים ברשת דעות קיצוניות, חריגות ופרובוקטיביות יותר, גדול הסיכוי לסיקור באמצעי התקשורת הותיקים, לפי הנוסחא המוכרת, התבטאות בוטה = סיקור תקשורתי. לרב, האלימות המילולית ברשת מיוחסת לטרולים.

למי שאינו מכיר את התופעה, בסלנג האינטרנט, "טרול" הינו מונח המתאר גולש אשר מפיק הנאה מפעולות שלהוב יצרים וחרחור ריב ומדון. על פי רוב הוא יעשה זאת על ידי הכנסת תוכן שגוי או תוכן שיעורר אנטגוניזם בקרב הגולשים. הטרול נוהג לעורר מהומות וויכוחים במרחב האינטרנטי: בפורומים, צ'אטים, בלוגים וברשתות חברתיות שונות. הטרולים משולחי רסן בהתבטאותם בדפי רשת. טרולים ברשת חשים שמחה לאיד מהמצוקה של אחרים. הם אדישים לביקורת של גולשים אחרים ולפנייה לליבם. אין בהם סממני הקשבה, הבנה והגיון - הם מפיקים הנאה מהנזק וההרס שהם זורעים במרחב האינטרנטי. ייתכן שההדים הרבים ותשומת הלב שהטרולים זוכים להם בעקבות הנזק שנגרם על ידם יחזקו אותם ודומיהם להמשיך בהתנהגותם ההרסנית. שכן, גם תשומת לב שלילית - היא בכל זאת תשומת לב.

תופעת הטרולים ברשת הפכה לשכיחה באחרונה. מרבית הגולשים אינם מייחסים חשיבות יתרה לפועלם ואף לרוב מגלים אדישות לפעילותם עד יעבור זעם. הטרולים מזהמים את השיח הציבורי. בחסות הזכות לחופש הביטוי, רבים מבין הטרולים מאתגרים את הקונצנזוס, מתגרים ומזהמים את השיח הציבורי.   

לא כן המשקיפים החיצוניים, הלא גולשים, ובעיקר עיתונאים. לא במקרה, בשנים האחרונות הולך וצומח תחום סיקור חדש בתקשורת - כתבי רשת. רב הטרולים נותרים אלמונים. אך מיעוטם פורצים לתודעת הציבור בזכות כתבי הרשת המזדרזים לדלות מהפוסטים שלהם סיפורים מעניינים ומשונים. צינורות ביבים של יום ולילה הם מרחב המחייה של טרולים. כל ידיעה או כתבה בעיתון או בטלוויזיה רק מעצימה את הטרולים ומעניקה להם לגיטימציה. דווקא משום כך, אחריות עודפת מוטלת על עורכים ועיתונאים מה לפרסם ומה לפח, ובמיוחד כיצד להתמודד עם תופעת הטרולים ההולכים ומתרבים?

השיח הציבורי בישראל טעון ואלים גם ללא הטרולים. החברה הישראלית הולכת ונעשית אלימה יותר, במעשים ובדיבורים. גם מבלי להבין את הפשר המקורי, רבים חוטאים בשימוש אינפלציוני במלים טעונות במיוחד בשיח הפוליטי: שמאל היה מזמן למילת גנאי למי שאינו תומך בכיבוש ובהתנחלויות בשטחים, אנטישמי הוא כל מי שביקורתי כלפי מדיניות ישראל וצ'מברליין (לא שחקן כדורסל) מזוהה כיום עם ברק אובמה. גם מערכת הבחירות הוסיפה כצפוי אגרסיות והרחיבה את השסעים הקיימים בין פלגי הציבור השונים - בין יהודים לבין ערבים, בין מרכז לבין פריפריה, בין דתיים לבין חילונים, בין מזרחים לבין אשכנזיים, ועוד. אין צורך בתרומה נוספת של הטרולים כדי לשלהב יצרים מגורים מכבר.

בניגוד לדעות של עיתונאים בכירים, דינם של טרולים איננו כשל יורשיו של הרב כהנא ודומיהם. הם אינם זכאים לסיקור תקשורתי בשל דעותיהם הפרובוקטיביות. בשונה מהטרולים, יורשי הרב כהנא מהווים חלק מן המפה הפוליטית וצוברים תמיכה ציבורית. להבדיל, הטרולים הינם תופעה שולית ברשת שאפשר וחייבים לטפל בה, ולו רק כדי להנמיך להבות בשיח הציבורי. הכיצד? פשוט להתעלם, לא לתת לטרולים פתחון פה, לא ליזום ראיונות עמם, לא לזהות אותם בשמם, לא לפרסם כתבות פרופיל עליהם באמצעי התקשורת המרכזיים ולא להפכם לסלבים ולאושיות תרבות. תקשורת רצינית ואחראית מתעלמת מטרולים, תימהונים, פרובוקטורים ושאר גידולי הפרא ברשת.

פסוקו של פוסט

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.

Abraham Lincoln

אפשר לשטות בכל האנשים חלק מהזמן, וחלק מהאנשים כל הזמן, אבל אי אפשר לשטות בכל האנשים כל הזמן.

you can fool all the people all the time.

Benjamin Netanyahu

כן, אפשר לשטות בכל האנשים כל הזמן.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ