פרי הבאושים של האתיקה בתקשורת

העיסוק הלא מעט רכילותי בנטישתו של נדב פרי את ערוץ 10 לטובת יצחק תשובה מתעלם מן הסוגיה המהותית: כרסום מתמיד וגורף באתיקה העיתונאית, לא מעט בהשראת הנעשה בחברה

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן כספי

אני מסרב להתרגש מן המעבר של נדב פרי מערוץ 10 לברון הגז, יצחק תשובה. קהילת התקשורת רעשה וגעשה. דיונים סוערים נמשכים וטיעונים אחדים מעוררים חשד לחוסר פרגון. המקטרגים טענו שפרי חצה את הקווים ויש פגם אתי במעשיו. היה לי עצוב לקרוא כיצד עמיתיו בערוץ 10, רביב דרוקר ונדב אייל, עיתונאים מוערכים ועתירי זכויות, התגייסו מייד וסנגרו על עמיתם. חבל! עדיף הייה להם ללמוד מעמית אחר, בכיר ומנוסה יותר, שסירב להביע דעה על אהוד אולמרט בשל חברות עמו. כנראה, שהסולידריות בגילדה הגלי צה"לית מחייבת תגובה מהבטן.

לא התרגשתי ממקרה פרי ולו רק משום שאין בו חדש. הנה מספר דוגמאות שכיחות של פגמים אתיים בברנז'ה הישראלית;

גם הוא בין פורצי הגבולותצילום: הארץ
 • לא התרגשתי משום שבכלל לא קמים כאשר עיתונאים חצו וחוצים חופשית קווים מעיתונות לפוליטיקה, מעשה שהיה לאופנה והרבה יותר משמעותי וחמור. חצייה כזו שקולה למעבר של רגולטור לצד השני של המתרס. הרי במידה רבה, עיתונאים אמורים להשגיח על השלטון. מי יכול לטעון שינון מגל עם נפתלי בנט ושרון גל עם אביגדור ליברמן הינם עיתונאים יותר ערכיים ופחות אופורטוניסטיים מאשר עמיתיהם בשמאל. השניים עוד ימחישו שוב שכוכב זוהר על המסך הקטן אינו מציאה. לא כל עיתונאי הוא תיאודור הרצל, נחום סוקולוב או אורי אבנרי.

 • לא התרגשתי משום שאף אחד לא קם לנוכח חציית קווים גלויה של עיתונאים ופובליציסטיים הרוקדים בהסתר גם בפוליטיקה, בשני המחנות, אם בכתיבת נאומים וניירות ללשכת ראש הממשלה ולשרים אחרים ואם בתור כתבי חצר.

 • לא התרגשתי משום שאף אחד לא קם כאשר עיתונאים מתניידים ללא מעצורים בין תקשורת לבין יחסי ציבור ודוברות לעיתים קרובות בשני כובעים בעת ובעונה אחת: עם שני כרטיסי ביקור בכיס, בבוקר דובר ואחה"צ עיתונאי ואף מנחה תכנית טלוויזיה.

 • לא התרגשתי משום שאף אחד לא קם כאשר עיתונאים ושדרים בכירים שרתו משרתים אנשי עסקים בכתבות ובסרטי תדמית במקביל לעיסוקם הרגיל. טלנטים עם חוזים אישיים בני חמש ספרות לחודש היו למקדמי שיווק ופרזנטורים של מסעות הסברה, הרצאות, טיולים, וכד'. אתה הבנת סאנשיין?

 • לא התרגשתי משום שאף אחד לא קם כדי להחיל כללים הנהוגים בשירות הציבורי גם בתחום התקשורת, כך שבני זוג או קרובי משפחה לא היו מועסקים באותו ארגון. אלא שמאגר הטלנטים דל למדי, שפע הערוצים מקפיץ את הביקושים ונאלצים שוב להתגמש ולהתפשר. היו ימים שעיתונאי היה מזוהה עם הארגון והיה נאסר עליו חלטורה נוספת במקום אחר. כיום, כל מי שנחשב ומוערך מחלטר בעוד מספר מקומות בנוסף למשרתו העיקרית. לעיתים אותם פרצופים מבליחים בעת ובעונה אחת על שני מסכים.

 • לא התרגשתי משום שאף אחד לא קם לנוכח שלל פאולים באתיקה עיתונאית בערוץ 10 עטור תדמית חיובית. לפני שלוש שנים הכתבת לענייני משפט דיווחה על מקרה חטיפה של ילדה ישראלית בפארק דיסני. הכתבת חובבת האגדה האורבאנית ידועה אמנם הושעתה לזמן מה אך הוחזרה לעבודה וקודמה כמנחה של תכנית צרכנות. לפני חמש שנים, מהדורת החדשות במוצ"ש בערוץ 10 נפתחה בכתבת תחקיר מטילה אימה, ואולי ברווז עיתונאי (?), על קרינה מסוכנת ברכבים היברידים. גם הפעם הכתב קודם והיה למבקר מסעדות ומגיש חדשות. מקוצר יריעה, אסתפק הפעם ואזכיר שלל כתבות נודפות ניחוח של תכן שיווקי בתכניות לצרכנות ולילה כלכלי. אין צורך להתאבד, כפי שהציע רביב דרוקר במקרה דומה. די לטפל כראוי בחריגים שכאלה מהאתיקה העיתונאית.

  לא התרגשתי משום שרק מעטים קמים לנוכח צונאמי של תוכן שיווקי אשר מציף את התקשורת, בדפוס, בשידור ובאינטרנט. התכן השיווקי, הלא היא פרסומת סמויה, מכרסם ביושרה אישית, אפילו של המנוסים והבכירים מבין העיתונאים והעורכים. כידוע, האתיקה העיתונאית מחייבת הפרדה והבחנה בין תוכן מערכתי לבין תוכן בתשלום. אלא שאפילו מועצת העיתונות שאמורה בין היתר להשגיח על אתיקה עיתונאית התעייפה וקולה נדם כמעט לחלוטין. עיתונים וערוצי שידור חוטאים ומשדרים מבצעי יחצנות ושיווק בתשלום כתוכן עצמאי ומערכתי.

 • מי אומר שהתקשורת הישראלית אינה משקפת את האקלים הסלחני בחברה לחריגים נורמטיביים?

  פסוקו של פוסט

  השבוע צוין בצנעה כלשהי יום שנה ה-48 למלחמת ששת הימים. הכיצד? אולי משום שלא נוח להעניק לשמאל אשראי לאחד הניצחונות הצבאים המזהירים. ואולי משום שהמסר בפקודת היום ערב המלחמה, שלא יצאנו למלחמה כדי לכבוש שטחים, איננו מתאים כבר היום?      

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ