תקשורת בלי ברכה

המקרה הטראגי של אפרים ברכה מחייב רפורמה עצמית בתקשורת הישראלית; "גיור" פורטלי החדשות והטלת סטנדרטים של אתיקה עיתונאית כמו גם הפרדה בין בעלות ועריכה לבין דיווח ותחקיר

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן כספי

לא מעט נכתב על המשבר החריף בתקשורת על ביטוייה השונים - צמצום כוח אדם, העדפת כוח אדם זול, צעיר ובלתי מיומן כראוי, תוכן שיווקי ועירוב בין פרסומת לבין תכנים מערכתיים, ירידה בסטנדרטים עיתונאים ואתיים, ועוד. הדיונים על המשבר היו ונותרו בדרך כלל תיאורטיים ונשמעו כהתבכיינות. הכיצד אפשר להמחיש לציבור הרחב מה מתחולל כיום בתקשורת? באיזו קלות בלתי נסבלת כמעט כל דובר ויחצן יכול להשתיל מידע רצוי ללקוחו? באיזה מחיר זול אפשר לקנות כתבה? הכיצד אפשר לגייס עיתונאים לקמפיינים של מניפולציה?  

עיתונאים לחוצים ועמוסים אינם מספיקים להתפנות כדי להצליב מקורות ומפרסמים רשימות שלמות שהיח"צנים ניסחו אותן. פרסומאים זוכים לעדנה מרובה. עורכים בעיתונים ומפיקים בערוצי טלוויזיה נכנעים לצונאמי של תכן שיווקי ופרסומי. אין בררה. עדיף "להתגמש" מאשר לחדול מלהופיע. במקום לשאול מי נגד מי בתקשורת, עדיף לשאול מי מאחורי מי בתקשורת.   

*

עם מותו הטרגי של אפרים ברכה בשבוע שעבר הומחש שוב מהו מחירה הגבוה של תקשורת מוחלשת ומתדרדרת. ייאמר מיד. לא התקשורת גרמה לחוקר המשטרה ליטול את חייו. אך פרסומים אחדים היו כנראה אחד הגורמים. עיתונאים וטוראים אחדים שבו לשאול איפה טעינו? כמה שאני אוהב את הפוזה של תקשורת מתייסרת וממשיכה לחטוא.

לרב, האצבע הופנתה גם הפעם כלפי חוץ. אילו היו מתייצבים מאחוריו - במשטרה, בפרקליטות ובמח"ש? וגם היו שמצאו הזדמנות לסגור חשבון, במיוחד עם אבירם זינו ויואב יצחק. שני שמות הוזכרו אף בראיון המביך בטלוויזיה בסוף השבוע עם נשיאת מועצת העיתונות.

תנ"צ אפרים ברכה, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

השם הראשון פחות ידוע. אבירם זינו, 1980, הוא כתב צעיר לענייני משפט במעריב וכבר צבר מעמד בדיני נפשות. לפי דיווחים עיתונאים, זינו סיפר למח"ש על ההתכתבות עם אפרים ברכה ובכך הסגיר מקור מידע, מעשה מנוגד לאתיקה עיתונאית. השם השני מוכר לרבים יותר. במשך שנים יואב יצחק ניהל ומנהל אתר חדשות ברשת, NEWS1, אשר אתגר בנושאים רבים את אמצעי התקשורת המרכזיים. אודה, שאני מרבה לעיין באתר NEWS1, ולו רק כדי לזכות בזווית נוספת. הפעם יואב יצחק ניהל מסע פרסומים חריף נגד אפרים ברכה, למיטב זיכרוני, ממש מבראשית.

כבוד השופטת דליה דורנר עודנה ממתינה לתלונה נגד אבירם זינו כדי שועדת האתיקה תדון בהשגות על תפקודו ומקווה שהמערכת של NEWS1 תברר את פרסומיו של יואב יצחק. אלא שמי יתלונן נגד זינו? הרי בקהילה כבר קרו מקרים דומים שלא הסתיימו בנזק לעיתונאי שסרח. ועל איזו מערכת מדברת נשיאת מועצת העיתונות?

נדמה שכאן טמונה אחת הבעיות האקוטיות בתקשורת הישראלית. NEWS1 איננו עיתון אלא פורטל חדשות, כמוהו יש אחדים למשל, רוטר, דבקה, כיפה או בחדר חרדים. יחיה ההבדל הקטן. יואב יצחק מאחד פונקציות אחדות בו. כך נהוג בפורטל חדשות. הוא דומה מאד למקומון קטן אך תפוצתו ארצית. כאמור, הוא לא רק עיתונאי חוקר, כתב, פובליציסט ועורך אלא גם בעל האתר NEWS1. אם יש לאתר מערכת כלשהי, והתקשיתי לגלות, הרי שחבריה אמורים להיות שכיריו של יואב יצחק. גם חסידיו הנאמנים והלא מעטים של האתר יעידו שלעיתים חסרה יד העורך. רב פרסומיו של בעל האתר מנוסחים בלשון טוקבקיסטית חריפה ואולי אף מוסיפים לתרבות השיח האלים.

בכל גוף אחר, העורך בוחן אם העיתונאי החוקר הצליב מקורות ובדק עובדות. האם בעל האתר, יואב יצחק, יכול לפקח על העיתונאי החוקר, יואב יצחק? נכון, שאלה זהה אפשר לשאול גם לגבי מנהלת החדשות בערוץ 1, איילה חסון. ואכן אולי לא במקרה, חוסר הפרדה בין ניהול לבין איסוף מידע והגשה מאפשר קמפיין כמעט אובססיבי נגד גבי אשכנזי בערוץ 1 אך לא ברשת ב'. חוסר הפרדה בין התפקידים מעניק עוצמה בלתי רגילה בידי העורך-עיתונאי ועלולה להתברר כהרסנית. היו זמנים שעורכים לא ידעו ולא חפצו לכתוב מילה או נסוגו מאחורי מיקרופון לטובת ניהול ועריכה יעילים. פה ושם יש עוד כאלה גם כיום. עת לדווח ולשדר ועת לנהל.

רבות דובר לאחרונה על הרפורמה בתקשורת. כפרפרזה על מאמר ידוע, הרפורמה בתקשורת מתחילה מבפנים. רפורמה עצמית עשויה לייתר התערבות מבחוץ. במקרה דנן, חלוקת תפקידים ברורה אמורה גם לחדד את ההבדל בין עיתון לבין פורטל חדשות. גם הקוראים חייבים לגלות ספקנות עודפת למידע המתפרסם בפורטל חדשות.

יואב יצחק מרבה לטעון בשכנוע פנימי שבניגוד למבקריו, הוא רק עושה עבודה עיתונאית ללא משוא פנים. אלא שעבודתו העיתונאית של כל בעל או עורך אתר חדשות משוחררת כנעט מבקרת איכות מקובלת בעיתון. יש מי שימצא בכך כדי להצדיק רפורמה מבחוץ על אתרי החדשות באינטרנט ולהטיל עליהם חובות דומות לעיתוני נייר. לכן, מועצת העיתונות חייבת להקדים ו"לגייר" את פורטלי החדשות על פי מוכנותם לאמץ את תקנון האתיקה העיתונאית ופיקוח על פרקטיקות עיתונאיות.    

פסוקו של פוסט

"אל תתעסקו עם נוכלים קטנים אשר ממילא ימותו חסרי בית. תטפלו  בכרישים שעושקים את החברה". זוהי אחת התובנות של ברטולד ברכט באופרה בגרוש, אשר עלתה במוצ"ש בהפקה מושקעת ומרשימה ב"קאמרי". מעולם היצירה של ברכט ווייל, העוסקת בין היתר ביחסים מורכבים בין עבריין למפקד משטרה, לא הייתה רלוונטית לימינו.

הנה הביצוע הקצבי של אריק לביא, המשתבח עם השנים, למקי סכינאי מתוך אופרה בגרוש.

*

קוראים המעוניינים כי תגובותיהם יתפרסמו בתחתית הפוסט ולא יושלכו לפח, מתבקשים להתנסח בלשון נקייה מגידופים ומפגיעות אישיות.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ