שקט, עובדים עלינו!

אל תפריעו לראש הממשלה בקמפיין נגד הסכם וינה. איראן נותרה נכס להעצמת מעמדו של נתניהו כמי שאין בלתו. אם כבר דאגה לעתיד המדינה, מדיניות ההתנחלות והעדר אופק מדיני מסוכנים יותר מאשר הגרעין האיראני

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן כספי

כנראה שזה חלק מנזקי הגרעין האיראני - הקמפיין הנוכחי של ממשלת ישראל נגד הממשל האמריקני ונשיא ארה"ב, ברק אובמה. כרגיל, יש מי שהזדרזו לנצל את "העולם כולו נגדנו" כדי ללכד את השורות ולסרס פעם נוספת את האופוזיציה מבית. מי שעדיין לא אתנו - נגדנו. זהו מבחן המנהיגות האמיתי של הרצוג ולפיד - להימלט ממלכודת הפטריוטיות ולהציע חלופה. שניהם כשלו וזה מבאס. אין מנהיגות באופוזיציה.  

מי שסבר שאין לישראל הסברה/ תעמולה, בא שטף התגובות נגד ההסכם והסירו דאגה מהלב. עוד בטרם פורסמו פרטי ההסכם, ולפני שעמודיו הגיעו ארצה, מיהרו ראש הממשלה, שרים, ראש האופוזיציה ועיתונאים להיצמד לדף המסרים מוכן מראש. כנראה שמה שרואים זה גם מה שמקבלים: שיווק במקום מדיניות, דפי מסרים במקום ניירות עבודה וחלופות, הסברה/תעמולה במקום יוזמה מדינית. המאבק המתוזמר בהסכם מכיל ששה מסרים שקופים עיקריים;

1. ההסכם בווינה רע ומסוכן לישראל: מעודדים מהישגיהם התעמולתיים במגרש הביתי, ובעיקר בקמפיין הבחירות, ראש הממשלה וצבא התעמלנים מפיצים פחדים ומטפחים חרדות גם בזירה הבינלאומית. אפשר וטקטיקת הפחדה ואיומים יעילה בבית, אך הן פחות אפקטיביות בחוץ. אם אמנם דואגים לגורל ישראל בעוד 15 שנה, אולי ההתנחלויות מסוכנות יותר מהגרעין האיראני? אולי חברה דו-לאומית עלולה לשים קץ למדינת ישראל במתכונתה הנוכחית?

2. הסכם ווינה 2015 = הסכם מינכן 1938: כל השוואה היסטורית היא פשטנית ולוקה בכשלים לוגיים. אם הסכם וינה = הסכם מינכן, אז צ'מברליין = ? קרי ואובמה? ישראל, מעצמת הייטק עם אחד הצבאות החזקים של היום, אינה צ'כיה החלשה ערב מלחמת העולם השנייה. אולי ההשוואה ההיסטורית לצ'מברלין נועדת למניפולציה בבית, שרק מעטים יודעים במה מדובר, אך שקופה ובלתי יעילה בחוץ. יתר על כן, שימוש אינפלציוני באותם טיעונים עלול לשחוק את יעילותם ואף להגחיך אותם. החשש משואה בעבר אינו מסביר את ההתנגדות להסכם, אשר עתיד דווקא למנוע שואה נוספת.

3. אין להאמין לאיראנים: גם הפעם המסר יעיל יותר בבית אך לא בחוץ. תמיד יש פער בין רטוריקה לבין העשייה, בין דיבורים לבין מעשים. מי כמו   הישראלים כבר הפנימו שמצד אחד מדברים על שתי מדינות לשני עמים  ובאותה עת מעמיקים את האחיזה בשטחים ללא אופק מדיני.

4. אנטישמיות: כאשר שלושת המסרים אינם עובדים - הסכם מסוכן, צ'מברליין וחוסר אמינות, שולפים מיד את מסר יום הדין - אנטישמיות. כל מי שדוחה את הטיעונים התעמולתיים ואינם מקבלים את מדיניות ממשלת ישראל הוא אנטישמי. אלא שיש צד שני למטבע: מי שמצפצף על כל העולם, שלא יופתע שהעולם מצפצף עליו בחזרה. מי שמתערב בגלוי בפוליטיקה הפנימית של ארה"ב, חייב להיות מוכן לתוצאות. מי שמעדיף את אדלסון על פני אובמה, חייב לשאת במחיר ההימור. ושמא שיקולים זרים, של טובה תחת טובה לחבר, מלבים את ההתנגדות להסכם ווינה? אמנם יש גרעיני אנטישמיות בעולם. אלא שאין לעודדה במו ידינו, בהתנהגות לאומנית יהירה של "אני אפסי ועוד".

אפילו אוהדי בית"ר גייסו את האנטישמיות כאליבי להתנהגותם הפרועה בבלגיה. "הם התחילו וקראו לעברנו היטלר". זהו רק קצה הקרחון הגלוי והרועש של לאומנות קיצונית המטופחת מלמעלה. מי שמדבר על צביעותם של אחרים? הרי שרת התרבות והספורט אשר גינתה את המתפרעים היא גם זאת שהתחבקה אתם ומיד אף גוננה עליהם "אלו רק שבעה אוהדים". במה אוהדי בית"ר הקנאים שונים מנוער הגבעות, מכורתי עצי זיתים, משורפי מסגדים וממחללי כנסיות? כל אחד מהם הוא קומץ וביחד הם יתדות השלטון הנוכחי.

מצאה מין את מינהצילום: רשתות חברתיות

5. הקמפיין עמד ועומד ביעדיו: כל מכונת תעמולה חייבת לדאוג גם לעצמה. אין סיכוי שתעמלנים יודו בכישלונם. כך, גם הפעם. המצב יכול היה גרוע יותר, לולא הקמפיין העקבי נגד ההסכם, לולא הנאום בקונגרס, לולא ההתעקשות על סנקציות ולולא ההתכסחות הגלויה ראש בראש עם נשיא ארה"ב. רק ביבי יכול! לכן, הצביעו ליכוד גם בבחירות הבאות!

6. האויב בבית, השמאל, משתף פעולה עם האויב בחוץ. כאשר בכל זאת העניינים לא מסתדרים ולא מצליחים להרכיב ממשלת חרום לאומית, שולפים המסר האולטימטיבי: השמאל אשם. לו חברו אלינו וקבלו את קווי היסוד שלנו בממשלת ליכוד לאומי, היינו מציגים לעולם חזית משותפת.

אוי איראן, כמה שאת חיונית לנו. בבקשה, תמשיכו שם ברטוריקה מתלהמת על ישראל. כי רק בזכותכם הימין מנציח את שלטונו כאן.

פסוקו של פוסט

כאז גם הפעם, הנה תרופת הפלא לצמיתות לכל בעיה ובכל עת.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ