מדוע רוצים לטפל גם בגלי צה"ל?

בתהליך העקבי של סירוס האליטה התקשורתית וחינוכה מחדש, הגיע התור של גלי צה"ל. הרייטינג הגבוה של תחנת הרדיו הצבאית ויכולתה להכשיר עיתונאים צעירים מושכים אליה אש פוליטית

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גלי צה"לצילום: דודו בכר
דן כספי

היה זה רק עניין של זמן עד שהזרועות הפוליטיות הארוכות יטפלו גם בגלי צה"ל. אחרי שסירסו כמעט לחלוטין את רשות השידור, אילפו את ערוץ 10 ומאיימים לפצל את ערוץ 2 בין שתי הזכייניות - קשת ורשת, הגיע תורה של התחנה הצבאית. בראיון עם מזל מועלם לאתר ברשת אל-מוניטור, אופיר אקוניס, השר האחראי על רשות השידור והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו אזורי, פרס את משנתו לגבי גלי צה"ל. ייאמר שאל-מוניטור הוא אתר אקטואליה פופולרי במדינות האזור, ובו רשימות ומאמרים במספר שפות, לרבות בעברית ובאנגלית.

אל-מוניטור: ואיך אתה רואה את הדברים האלה בנוגע לגלי צה"ל?

אקוניס: שם לא הייתי רוצה איזון. שם הייתי רוצה לראות התגייסות מוחלטת לטובת העמדה הישראלית והעמדות של צבא ההגנה לישראל. גלי צה"ל היא תחנה של הציבור הישראלי ושל חיילי צבא ההגנה לישראל, ואני לא חושב שצריך לתת בה ביטוי נרחב לעמדה הפלסטינית, למשל, או לעמדת המסתננים הבלתי חוקיים. אני לא חושב שצריך לשמוע בגלי צה"ל את עמדת המסתנן הבלתי חוקי, אלא את עמדת תושבת דרום תל אביב הקשישה שהותקפה השבוע על ידי מסתנן בלתי חוקי בדרום תל אביב. גם בוויכוח סביב המרמרה, אני לא צריך שיסבירו לי למה המשט הזה חשוב ונכון, אלא אני מצפה להתייצבות מלאה לצד חיילי צה"ל שמילאו את משימתם.

אל-מוניטור: אבל זו סתימת פיות.

אקוניס: בדיוק ההפך. אנחנו פותחים פיות. אבל בנוגע לגלי צה"ל, הייעוד של התחנה שממומנת מתקציב משרד הביטחון היא להיות התחנה של החיילים. אני לא אומר לא להשמיע את האחר בכלל, אבל לפחות תנו ביטוי לצד השני. כמו במקרה של המסתנן הבלתי חוקי - צריך לזכור שמדובר באדם שהפר את החוק ונמצא בארץ, שהוא עונה להגדרה של פורע חוק. הרי שר בישראל לא יכול להיכנס לארה"ב בלי ויזה, אז למה כאן זה בסדר? והתקשורת מקיימת עם אותו מסתנן ראיונות סכריניים ומלטפים. בסופו של דבר, אם הציבור יקבל בצורה הוגנת ומאוזנת את המידע, הוא יעריך את פועלה של התקשורת החופשית בישראל.

אופיר אקוניסצילום: מוטי מילרוד

אולי חפץ השר הישראלי לשדר שישראל משתלבת באזור. לא רק במצרים, בסעודיה או בנסיכויות המפרץ יש תקשורת מגויסת ו"בלתי מאוזנת", אלא גם בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. למען הדיוק, רב התקשורת הישראלית, וגל"צ בפרט, כבר מזמן אינם מאוזנים. הם מרבים להעלים מהציבור מידע שאינו נוח לשלטון, ולא רק בעניין הסכסוך עם פלסטינאים. ע"ע מתווה הגז. אך כנראה שקשה להשביע את תשוקת השלטון לשלוט בתקשורת. ושמא יש עוד שתי סיבות ליציאתו המפתיעה של אקוניס נגד התחנה הצבאית:

1. שבירת העוצמה של גל"צ. במשך שנים הצליחה התחנה הצבאית להתבסס בלבבות הציבור הרחב. צעירים, חיילים ומבוגרים מרבים להאזין לשתי רשתותיה של התחנה הצבאית. למזלה של התחנה, היא זכתה בשורה של מפקדים מוכשרים ונאורים אשר גיבשו וביצרו מסורת שידור מקצועי וכמה שאפשר נטולת לחצים חיצוניים. בתחום האקטואליה התחנה הצליחה להתחרות בקול ישראל. ככל שהלחצים הפוליטיים התמקדו בתחנת האם, כך הצליחה התחנה הצבאית ליהנות מעצמאות יחסית.

בדומה, גלגל"צ היא אחת הרשתות המואזנות וכצפוי היא מעוררת אנטגוניזם מכיוון הרדיו האזורי. בשונה מהתחנות האזוריות, גלגל"צ משדר מוסיקה כמעט ללא פרסומת ונוגס נתח רציני בקהל המאזינים הצעירים לרדיו ובכלל. במשרדים ובמקומות ציבוריים, בנסיעה ובעבודה, מעדיפים להאזין לגלגל"צ מאשר לתחנה אזורית.

בעלי תחנות הרדיו המסחרי אינם ממריאים ונוטים לייחס זאת, נושא לפוסט נפרד, לקיום התחנה הצבאית. אחדים מביניהם מתברכים במהלכים בחוגי השלטון ואינם מחמיצים הזדמנות כדי להצר את צעדי התחנה הצבאית. בעיניהם של אלה וגם אלה, התחנה הצבאית חזקה מדי. אף שלטון, בייחוד בחולשתו, אינו סובל אמצעי תקשורת חזק מדי. אחת הדרכים לפגוע במקצועיות של גל"צ היא לגרום שהתחנה תהיה "בלתי מאוזנת" ופחות מואזנת, ממש דמוית "ישראל היום" ושכמותו.

2. הנחייה כיצד להכשיר עיתונאים צעירים. גל"צ נותר בית הספר הלאומי לתקשורת. בוגרי התחנה ממש נחטפים ופזורים באמצעי התקשורת השונים כעיתונאים, עורכים ואף מנהלי מדיה. אין זה מקרה שבכל מחזור מתנהל מאבק ציבורי על גיוס צעירים ממגזרים שונים לשרות צבאי בתחנה. השרות בגלי צה"ל הינו המפתח לכניסה ולהשתלבות בתקשורת. לפי נתונים עדכניים, ששה מתוך 35 חיילים בקורס עיתונאים בגלי צה"ל הם חובשי כיפה, סרוגה או שחורה. התוצאה נראית היטב מדי ערב על המסך הקטן. אלא שחרף כל השינויים הדמוגרפיים של המגויסים בשנים האחרונות לקורס העיתונאים, גלי צה"ל עדיין מתקשה להשתחרר מן התווית הצפונית, שמאלית והאשכנזית.

אפשר והביקורת הפוליטית של אופיר אקוניס ודומיו על גלי צה"ל נועדה להנחות הכשרה של עיתונאים צעירים "בלתי מאוזנים" בעליל.


פסוקו של פוסט

הפעם אין אליבי לפוליטיקאי המסוקר בתקשורת - לא הובנתי כראוי; דברי הוצאו מהקשרם; הציטוט אינו מדויק; דיברתי אוף דה-רקורד / לא לפרסום וכד'. אם הגרעין האיראני כה מסוכן לישראל, הכיצד משתמשים בו בקלות דעת בלתי מובנת כדי לקדם אינטרסים פוליטיים, כאן ושם?

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ