הם מ-פ-ח-ד-י-ם מדמוקרטיה

מאחר והדמוקרטיה המערבית אינה מתאימה למדיניות הכיבוש, מנסים לייבא דגם אחר ומתאים לנסיבות, של דמוקרטיה עממית: רטוריקה של דמוקרטיה במקביל לשחיקת הבלמים והמאזנים

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הבית היהודי: שר השיכון אורי אריאל, שר הכלכלה נפתלי בנט ויו"ר הסיעה ח"כ איילת שקד במארס 2013
הבית היהודי: שר השיכון אורי אריאל, שר הכלכלה נפתלי בנט ויו"ר הסיעה ח"כ איילת שקד במארס 2013
דן כספי

פני החברה הישראלית כפני האליטה שלה. האליטה קובעת ומעצבת ערכים בחברה. בשבועות האחרונים הולכים ומתרבים הביטויים והניסיונות של שרים וחברי הכנסת לפגוע ביסודות הדמוקרטיה. פעם מאיימים על שופטים בקידומם אם לא ישביעו צרכים שלטוניים, פעם מאיימים על שלילת מימון מאמנים ואנשי רוח שמעזים לבקר את מדיניות הממשלה, פעם מקצצים תקציב המוסדות להשכלה גבוהה.

דבריו של בנימין נתניהו בישיבת הממשלה האחרונה רק מאשרים זאת: "... אנחנו נעניש אתכם במלוא החומרה לאחר פעולה. את הנורמה הזו ננחיל לכל אזרחי ישראל, תושבי ישראל ושופטי ישראל. עם כל ההערכה לבית המשפט, זו זכותנו וחובתנו לקבוע את הנורמה הזו כפי שעשינו ביחס לעבירות מין". מה בעצם קולטים אזרחים מהצהרתו המתוקשרת של ראש הממשלה? ראשית, לא אני אחראי על "האירועים הביטחוניים"/האינתיפאדה החדשה אלא השופטים הרחמניים. שנית, אנו, הממשלה, קובעים את הנורמות ולא גורמים אחרים. ולבסוף, אנו, הממשלה, נלמד את השופטים מהן נורמות הענישה הנכונות. כך שוחקים את הבלמים והמאזנים, ובלעדיהם אין דמוקרטיה.

רוחות לא טובות מנשבות ומאיימות על הדמוקרטיה הישראלית. לא צריך להיות חזאי כדי לאתר שלושה כיוונים עיקריים לרוחות הרעות;

1. המגזר החרד(ל)י. בעיני רובם ככולם בציבור החרד(לי)י, הערכים הדמוקרטיים הם משניים ואף בלתי חשובים לעומת ערכים דתיים ומשיחיים. יתר על כן, הערכים הדמוקרטיים נתפסים כסותרים ומסוכנים לערכים שלהם. היטיב לנסח דווקא שלדון אדלסון מנקודת ראות שלו כאשר אמר "בשום מקום בתנ"ך לא כתוב שבישראל צריכה להיות דמוקרטיה".

2. המחנה הלאומי. גם בעיני רבים במחנה, ערכי הלאום קודמים לערכים דמוקרטיים. הניגוד ביניהם מחריף בעתות משבר ולאום. ח"כים צעירים ו"מתבגרים" מגלים מחויבות מסויגת לערכי הדמוקרטיה ואולי אף בקיאות מוגבלת בהם, בעיקר בכל הקשור לזכויות מיעוטים וחופש הביטוי והביקורת.

שקד בישיבת סיעת הבית היהודי, בתחילת השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

3. ההגירה מחבר המדינות: גם נציגי ההגירה החדשים בכנסת מגלים מחויבות מותנית לדמוקרטיה, ולא במקרה. רובם התחנכו באקלים טוטליטרי ולא הספיקו להפנים את ערכי הדמוקרטיה המערבית כמו להשתחרר ממסורת של דיכוי לאומיים בכוח. רק חבל שהם נאטמים ללקחים מהגוש הקומוניסטי: מי ששולט בכוח, גם נופל בכוח.

למעשה, הח"כים מחבר המדינות מכירים את הדגם החלופי לדמוקרטיה מערבית, הלא היא הדמוקרטיה העממית. ברה"מ הנהיגה בשיא תפארתה את הדמוקרטיה העממית במדינות חסות בגוש הקומוניסטי. הייתי שם וחוויתי את טעמה של הדמוקרטיה העממית - חוקים על נייר וצמצום זכויות האזרח בפועל.  

מעבר לשם ולסמלים חיצוניים - בחירות, פרלמנט, חוקה, הצהרות על זכויות אדם, וכד', אין דבר בין דמוקרטיה עממית לבין דמוקרטיה מערבית. אחדות מיוזמות החקיקה של רבים מנציגים מחבר המדינות בכנסת נגועות בניחוחות של דמוקרטיה עממית. גם בברה"מ ביצעו בשעתו טרנספר המוני כדי להבטיח רוסיפיקציה של אזורים כבושים. דגם הדמוקרטיה העממית עשוי למצוא תמיכה גם מהמחנה הלאומי והמגזר החרד(ל)י. זהו הרקע לציר הפוליטי ליברמן-אלקין-לוין-שקד. שכן, דמוקרטיה וכיבוש אינם מסתדרים. חייבים לשנות את כללי המשחק בדמוקרטיה ולהתאימם לנסיבות בשטחים הכבושים.

במידה רבה, הדמוקרטיה העממית מסוגלת לספק פתרון אלגנטי: רטוריקה של חופש וזכויות אדם יחד עם איסורים והפליות מובנים. האם זורקי אבנים בשועפט ובמאה שערים שווי זכויות? האם אותו דין לטרוריסטים פלסטינאים ולטרוריסטים יהודיים? גם כאשר יודעים מיהם הפורעים היהודים אשר שרפו את המשפחה בדומא, פשוט מפחדים לעצור אותם.

תחילה מגבילים ומפלים לרעה את המיעוטים ובהמשך, או במקביל, גם את מי שאינו במחנה הלאומי. לא במקרה מתנהלת מערכה עקבית ושיטתית נגד עמותות של זכויות האזרח. הללו מתויגות כעמותות שמאל, הניזונות ממימון חוץ. הרי מאז ומעולם, כל המדינה, והמחנה הלאומי על עמותות שלו בפרט, נשענות על תרומות חוץ.

התקשורת הייתה ונותרה האויב המסוכן ביותר לחסידי הדמוקרטיה העממית. התקשורת עלולה לשמש מגן אחרון, לאנשי רוח, אמנים, מערכת המשפט או אקדמיה, אשר מזדעקים באמצעותה מפני ניסיונות הפגיעה בהם. לכן, המאמץ העיקרי ממוקד בהחלשת התקשורת, בריסוקה לרסיסים בלתי חסינים מפני לחצים פוליטיים.

לנגד עינינו הדומעות, כלב השמירה של הדמוקרטיה הולך ונהיה למחמד השעשועים בדמוקרטיה העממית הישראלית בהתהוותה.

פסוקו של פוסט

אל תאמרו סליחות, אל תצומו ביום הכיפורים, אל תכו על חטא - חטאנו, עווינו, פשענו. כי אין מחילה. אתם ושכמותכם טינפתם, אם בשכר ואם בחינם, את השיח הציבורי, רמסתם את הנימוס הבסיסי, תרמתם לאלימות המילולית ובעקיפין, גם לאלימות פיזית. היום אתם מכים על חטא, מחר תשובו לגדף בשפה ירודה ונמוכה. אין מחילה להתנהגותם הבזויה של אותם מגיבים ה"נועזים" וה"שנונים", אשר ניבלו את הפה וגידפו בבלוג זה בשמות בדויים. הנה דוגמית רק לשם התרשמות. לא נגענו.

מה, אם גובים כסף על ״הארץ״ אז מאוד דמוקרטי להמשיך ולממנו מכספי שוקן, נבזלין וההם - נו - המו״לים האקס נאצים מגרמניה. לגיטימי גם לחלקו חינם, למעשה! למה? מה זאת אומרת למה? כי ״הארץ״ מביע את הדיעות הנכונות, הנאורות, הדמוקרטיות והפלורליסטיות של חנין הקדושה זועבי, ובישראל היום - חצופים שכמותם - מעיזים לפרסם כל מיני הבלים ציוניסטים-אימפריאליסטים-קולוניאליסטים.... פלא שאנו משתינים על אסמול? פה גדול, לרוויה!

אבינו מלכנו עשה עמם חשבון והושיענו מהם!

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ