מדוע אין המשך לבוסתן הספרדי?

נכסים תרבותיים אינם נצברים במופעי קיסריה המוניים וגם לא בפריימריז. אם שרת התרבות חרדה למעמדם של שלום שבזי ושכמותו, עדיף כי תדאג לטפח את מורשת הבוסתן הספרדי

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יצחק נבון, ב-2011
יצחק נבון, ב-2011צילום: תומר אפלבאום
דן כספי

פטירתו של יצחק נבון בשבוע שעבר שוב עוררה געגועים לדור הנפילים. מדוע מרבים להתגעגע לאבות המייסדים ולממשיכיהם? אולי בשל הרגלי הנוסטלגיה, אולי בשל הוואקום במנהיגות הנוכחית ואולי בשל מה שבאמת הגו ועשו המנהיגים דאז. למרבית המזל, בראשית המדינה החדשה, התברכה ישראל במנהיגים חדורי חזון אשר הלכו לפני המחנה ולא אחריו ואחרי סקרים ויועצים פוליטיים למיניהם. השאלה המרכזית שהנחתה אותם הייתה - מה צריך הציבור ולא מה רוצה הציבור?

למען הדיוק, יצחק נבון נמנה עם הממשיכים של האבות המייסדים, הדור ששירת וינק מתבונתם של גדולי האומה. יצחק נבון שימש מנהל לשכת ראש הממשלה של דוד בן גוריון ומשה שרת. איפה מסתובבים כיום בלשכת ראש הממשלה בעלי שיעור קומה כמו יצחק נבון? בפרפראזה של הפוך על הפוך אפשר לומר - אמרו מיהם אנשי הלשכה ומי מסובבים את ראש הממשלה או/ו השרים, ונדע מיד מה צפוי מהם?

בוסתן ספרדי
צילום: מתוך ההצגה בוסתן ספרדי

יותר מכל ייזכר נבון כפוליטיקאי, כסופר וכאינטלקטואל. כבר בלשכת ראש הממשלה עסק יצחק נבון בתקשורת ובתרבות. כמי שגדל בצל גדולים, הבין נבון שלאליטה יש אחריות על עיצוב הזהות התרבותית בקיבוץ הגלויות. מתוך תפיסה אליטיסטית, ולגיטימית, הוא התמסר לרענון הלדינו. בתחילת שנות ה-70 במאה הקודמת, יצחק נבון הסתייע באוסף של שירים ופרקי חזנות בלדינו של יצחק לוי וארז אותם כמחזה עטור הצלחה. במהלך השנים, צבר הבוסתן הספרדי למעלה מ-2000 הצגות. המחזה מגולל באומר ובשיר את סיפורה של השכונה הירושלמית אוהל משה. רק בפרספקטיבה של זמן אפשר להעריך את חשיבות המפעל של יצחק נבון.

בלהט של כור ההיתוך, היו לבוסתן הספרדי אמירות אחדות במתח הבין עדתי. המופע נועד בין היתר להעצים את התרבות הספרדית. מעין, דעו כולם שגם לעדות הספרדיות הון תרבותי ומסורת שאינם נופלים מאלה של האשכנזים. ואמנם הרומנסרו הספרדי התכתב להפליא עם הרומנסות הרוסיות והרומניות. שירי האהבה העצובים ופרקי חזנות מסורתיים בלדינו נעמו גם לאוזניים האשכנזיות. אך יותר מכל, הבוסתן הספרדי חשף את הביקוש והרעב לשורשים התרבותיים ולערכים המקוריים של עדות ישראל. ככל שהמחזה צלח כך הוא חשף גם הפער בין ספרדיות לבין מזרחיות. למרבית הצער לא נמצאו מי שימשיך את מסורת הבוסתן. ייתכן שכהוקרה לזכרו של הנשיא החמישי שוב יושמעו ויקומו לתחייה שירי הלדינו הנפלאים.

אפשר לטעון שמחסום השפה אחראית במידה רבה מדוע לא היה המשך לבוסתן הספרדי. רק מיעוט שולט בלדינו כדי להמשיך וליצור בה. נראה שכיום רק מכונים אוניברסיטאיים עדיין מטפחים את השפה ותרבות הלדינו. אך זהו כנראה הסבר חלקי. גם מתברר שהמחנה המזרחי אינו הומוגני. לכל תפוצה שורשים ומטענים תרבותיים ייחודיים משלה. המוסיקה העיראקית אינה פונה ליוצאי מרוקו וצפון אפריקה, ולהיפך. במהלך השנים היו יוצרים בודדים בכל עדה שפנו למקורות למשל, דודו טסה, תזמורת "פירקת אל נור"  או הברירה הטבעית.

בלית ברירה נמצאו תחליפים מזדמנים חוצי עדות - מוסיקה ים תיכונית, שירים יוונים  או מוסיקה פופ מזרחית. בכוחו של כל אחד מהז'אנרים הללו לאחד את העדות המזרחיות ולגשר ביניהן אך גם להרחיק המונים מן הבוסתן ומן השורשים האוטנטיים. לכל אחד מן הז'אנרים סוכנים וקבוצות לחץ חזקות. לנוכח הביקוש האדיר למוסיקה יוונית,  נדמה שאין קבלת שבת ללא התכנית של ירון אנוש ביום ששי אחה"צ ברשת ב' או עם החגיגה בטברנה אצל שמעון פרנס, אשר שודרה בעבר בערוץ 1.

הלובי הקולני, הציני והכוחני לטובת זמרים מזרחיים מתברר כל פעם כמסע לחצים אדירים של תעשיית הבידור מגובה בקומץ עסקנים עדתיים. זוכרים את הלובי המתוזמר והמצליח לכינון ערוץ טלוויזיה למוסיקה ים תיכונית. עקב כך הונפק זיכיון לערוץ 24, במקורו ערוץ ייעודי למוזיקה מזרחית, אשר היה לערוץ דל רייטינג, מפסיד ונלעג. אמנם הערוץ מרבה לארח זמרים מזרחיים אשר מצליחים למלא את האמפיתיאטרון בקיסריה. אך ספק אם שכרו של הערוץ הייעודי לא יצא בהפסדו לתרבות המזרחית.

אם שרת תרבות אמנם חרדה למעמדם של שלום שבזי ושכמותו, ולא למעמדה במרכז הליכוד, עדיף כי תדאג תחילה לטפח את הבוסתן הספרדי, מורשתו של יצחק נבון.

פסוקו של פוסט

אינטרמצו עם אריק (ורדי) ועם לדינו.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ