לעוף על מיליון

בשעה שבמשרד התרבות זורם כסף גדול ליועצים וליח"צנים ובכנסת משתוללת חלוקת כספים פוליטיים של מאות מיליוני ש"ח, גופים חיוניים כמו התזמורת הקאמרית הישראלית וה"העין השביעית" משוועים למיליון ש"ח כדי לשרוד

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
העין השביעית
קרדיט: העין השביעית
דן כספי

החיים בסיר הלחץ, מדינת ישראל, נסבלים במידה רבה בזכות פינות/אזורי התאוששות. בפינות הללו מתמלאות הבטריות, נושמים מעט נורמאליות חו"ל ומתחזקים בתקווה לחיים רגילים ללא פיגועים או שערוריות שחיתות. אלא שפינות התאוששות אחדות זקוקות לתמיכה כספית, מתקציבי הממשלה או/ו מפילנתרופיה, והיא לא תמיד מובטחת.

בתחילת חודש נובמבר פתחה התזמורת הקאמרית הישראלית את העונה באיחור מה. העיכוב נגרם בשל התדיינות משפטית עם משרד התרבות והספורט אשר נמשכה מספר שבועות. בסיום ההתדיינות הוארך צו הקפאת הליכים כבקשתם של באי כוחה של התזמורת הקאמרית. אגב כך, שופטת בית המשפט המחוזי, איריס לושי-עבודי, העירה בסרקזם על דברי נציגתה של משרד התרבות והספורט, עו"ד טל זרקו: "עם קושי משפטי אפשר להרוג כל דבר". מעט יותר ממיליון ש"ח הפריד בין המשך פעילותה של התזמורת אשר הקים אותה גארי ברטיני לפני 50 שנה לבין פירוקה. נגני התזמורת לא קבלו משכורת מספר חודשים. 

גם המצב בתזמורות אחרות דומה. נגני התזמורת הסימפונית ראשון לציון לא קבלו את משכורתם בזמן. מנצח התזמורת, ג'יימס ג'אד, הודיע שמוכן לעבוד בחינם. נגנים רבים משתכרים כ-5,000 ש"ח לחודש ונזקקים לתמיכה משפחתית והוראה. גילוי נאות. שתי התזמורות הן אזורי ההתאוששות שלי. בעת שאחרים נופשים בחופשת סקי באירופה, אני נמלט למספר ימים לפסטיבל קלאסיקל באילת ומבלה במחיצתם של אלינה גורביץ, הנגנית הראשית, ו-22 עמיתיה בתזמורת הקאמרית הישראלית. נגני תזמורת ראשון לציון יורדים לפיט האופרה הישראלית כאשר נדרשים.  

כסף לא חסר במשרד התרבות והספורט. הוא זורם ללא "קשיים משפטיים" לכיסיהם של יועצים, יח"צנים חיצוניים וקבלני קולות בפריימריז. הכל זה עניין של סדר עדיפויות. שתי התזמורות, ודומות להן, תורמת לחוסן הנפשי של קהל המינויים והמאזינים ויותר מזה. לתזמורת סימפונית יש גם ערך הסברתי ברחבי העולם. סיורים בעולם, ולא רק של הפילהרמונית, מאדירים את שם ישראל כמדינת תרבות מערבית, מדינה של סטרט-אפים מוזיקליים. שמות עבריים של זמרים, נגנים ומנצחים צעירים ואיכותיים מקשטים תכניות קונצרטים בברלין, בטוקיו או בניו יורק. אמנים בעלי שם בינלאומי מתארחים בארץ ובעלויות מופחתות, לא מעט בשל הערכה רבה למארחים. הערך ההסברתי של המוסיקאים הישראלים ייחודי במיוחד משום שהם מגיעים לתודעת אליטות בארצות השונות. דווקא משום כך, פשוט מקומם כאשר חייבים לאלץ באמצעים משפטיים את משרד התרבות והספורט להעביר מיליון ש"ח להמשך קיומה של התזמורת הקאמרית הישראלית. 

*

מיליון ש"ח מפריד גם את "העין השביעית" בין לחיות או לחדול. המדובר באתר מקוון העוסק בביקורת על התקשורת. בגלגולו הקודם,"העין השביעית" החל להופיע כמגאזין מודפס בשנת 1996 בחסות המכון הישראלי לדמוקרטיה ובעריכתו של עוזי בנזימן. בשל קיצוצים הוחלט בשנת 2008 להסתפק במהדורה מקוונת. גילוי נאות. פרסמתי בעבר ב"העין השביעית".

לפני חודשים אחדים החליטו קברניטי המכון על הפסקת התמיכה ב"העין השביעית" כחלק מן הקיצוצים המתבקשים. משום מה, הטיעון אינו משכנע וכנראה שהסיבות האמיתיות הן לגמרי אחרות. סביר יותר להניח שקברניטי המכון רגישים כיום יותר לתדמית התקשורתית ואינם מעוניינים למתוח יחסים עם אמצעי תקשורת ועיתונאים מבוקרים. מה גם שלפי פרסומים, העלות השנתית של מיליון ש"ח אינה בשמים בהשוואה למשכורות הבכירים הנדיבות במכון הישראלי לדמוקרטיה.

הצוות של "העין השביעית" מונה 3 אנשים. איגרת יומית מופצת חינם ל-6,500 מינויים מדי יום ו-7,000 בסוף השבוע. לאתר המופעל ע"י עמותה ציבורית למעלה מ-23 אלף עוקבים בפייסבוק ולמעלה מ-23 אלף עוקבים בטוויטר. חבל שלא נמצאה דרך להפיץ את האיגרת היומית לתיכוניסטים, לפחות למי שלומדים אזרחות ותקשורת.

כדי לשמור על עצמאות מרבית, קברניטי האתר ויתרו על מקורות מימון מפרסומת או חסויות של חברות מסחריות. לחילופין, הם העדיפו לפתוח במסע התרמה בין קוראים ומנויים. רק למעלה משליש הסכום הנדרש גויס לפי שעה. על כן, חרב הסגירה עודנה מונפת על האתר.

מלבד ביקורת על תקשורת, המגאזין עודד ביקורת עצמית, חשיבה רפלקטיבית. גם לאנשי תקשורת מותר לשאול מדי פעם איפה טעינו? עקב קיצוצים בתמיכה הכספית, עבר המגאזין לפורמט דיגיטלי. בגלגולו הנוכחי וללא גב כלכלי מובטח, מנהל "העין השביעית" מסע בלתי מתפשר נגד תכן שיווקי מתרחב בתקשורת, נגד מכירת ידיעות וכתבות תמורת תשלום של מפרסמים וגופים פוליטיים וכן בחשיפת הקשר הנסתר בין עיתון-הון-שלטון על כל השלכותיו. בכך תורם "העין השביעית" להבנה של הפעילות התקשורתית, לאוריינות תקשורתית.  

בשבוע שעבר חולקו כספים פוליטיים לחברי כנסת, כנראה כתמריץ לאישור התקציב החדש. כך, יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, זכה ב-37 מיליון ש"ח, בהם 2 מיליונים ש"ח למקוואות(!), 6 מיליון ש"ח לקשרים דתיים ורוחניים ו-7 מיליון ש"ח לחינוך ציוני בברה"מ לשעבר. מה יקרה לו יו"ר הכנסת היה מפנה מיליון ש"ח מתוך המענק שקיבל גם לתחום רלוונטי לתפקידו, לשם שינוי, לטיפוח חשיפה ביקורתית לתקשורת בדמוקרטיה ול"העין השביעית" בפרט?

פסוקו של פוסט

שבחים לתזמורת הקאמרית הישראלית עם הפסנתרן אלון גולדשטיין בסיור קונצרטים בצפון אמריקה לפני שנתיים.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ