מדוע מפחדים מרשתות חברתיות?

הפחד מרשתות חברתיות הוא מקרה פרטי של פוביה עתיקת יומין מכל מדיום חדש ומשתלב היטב במדיניות הכללית "הפחד ומשול". סיבוב נוסף במלחמת העולם ביבי-נוני

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
social media icons
קרדיט: רשתות חברתיות
דן כספי

הרשתות החברתיות, בעיקר יוטיוב, פייסבוק, טויטר וואטסאפ, הסבו גם בשנה שחלפה תשומת לב ואף יותר מזה. אירועים גדולים נוטים לייחס לרשתות חברתיות. פעם האביב הערבי, פעם המחאה החברתית של קיץ 2011 והשנה גם אינתיפאדת היחידים מיוחסת להסתה ברשתות החברתיות. הראייה הסלקטיבית מתעלמת מן התועלות השונות. הרשתות החברתיות הינן ערוצים חלופיים למידע. מה שלא ניתן לפרסם באמצעי התקשורת הרגילים, מפיצים ברשתות חברתיות. מסרים ללא יד מבקרת, ולעיתים גם בלתי נכונים, מופצים בצורה ויראלית גם בדואר אלקטרונית. משום מה, נוח יותר להתלונן על הטרדות מיניות או לגולל סיפורים אישיים בפייסבוק. קבוצות ובודדים אשר מודרים בתקשורת הרגילה מוצאים תחליף להפצת מסרים באמצעות וואטסאפ או טויטר. אם כך מדוע מרבים לפחד מרשתות חברתיות? 

מאז ומתמיד חששו מתקשורת, במיוחד ממדיום חדש. הדבר אינו חדש. קצרה היריעה כאן אך די להזכיר את הפחד מדפוס, מספרים, מרדיו ומטלוויזיה, וכיום מהמרשתת/ האינטרנט. נדמה שתמיד, החשש היה קודם כל מנת חלקה של הקבוצה השלטת, למשל הכנסייה שלא אהבה בשעתה את הדפוס פן יופצו מסרים חילוניים. החשש נעוץ כנראה באובדן השליטה על המסר ותחרות עם מסרים מתחרים. כך במשטרים מסוימים וכך בקבוצות סגורות. לא במקרה חרדים חוששים מתקשורת ומשקיעים מאמצים בפיקוח ושימור השליטה, למשל איסור צפייה בטלוויזיה, טלפון נייד "כשר" או סרטי קולנוע נקיים מתועבה.

כל טכנולוגיה חדשה מאיימת על המונופול במסרים הרצויים, בהרעלת הנשמות הטהורות או בערעור על הסיפר השולט. משטרים מפוחדים - איראן, סין, סוריה או קוראיה, נלחמים מלחמת מאסף ברשתות החברתיות. מבחינה זאת, אין חדש בפוביה מהרשתות החברתיות אצלנו. כבעבר גם הפעם, נדרש זמן עד שמתרגלים לנוכחותו של המדיום החדש, עד שלומדים לחיות אתו ועד שמגלים שהשד אינו נורא כל כך.

אלא שלפוביה מתקשורת, media phobia, ומרשתות חברתיות בפרט, יש גם מסר פוליטי בפני עצמו. היא משתלבת היטב במדיניות הכללית של "הפחד ושלוט". ככל שמפיצים יותר פחדים, פעם מאיראן, מעובדים זרים, אך תמיד בטוח ערבים, שמאלנים ותקשורת, כך מלכדים את המפוחדים סביב השלטון. כך גם מצדיקים המשך התמיכה בממשלה עתירת מחדלים וכישלונות.  לחילופין, הרשתות החברתיות הן כתובת בלתי מזוהה אשר יכולה לשמש מעין שעיר לעזאזל בטוח. לא הקיפאון המדיני ולא מדיניות הממשלה, כי אם הרשתות החברתיות אחראיות, חוללו ומציתות את האינתיפאדה. מי יכול להוכיח שזה נכון או לא נכון? לא הביקורת על מתווה הגז כי אם הרשתות החברתיות הוציאו את המפגינים מבתיהם.

סקר עם אג'נדה

הנה פרק בעיתונאות עם אג'נדה שקופה.

על רקע רוחות של הקדמת הבחירות ביוזמתו של בנימין נתניהו, התפרסם בסוף השבוע בידיעות אחרונות ובווינט, שני עיתוניו של נוני מוזס, סקר בביצוע מכון מדגם של מנו גבע עם ד"ר מינה צמח. 

השאלה הרווחת בימים אלה במערכת הפוליטית היא אם שנת 2016 תהיה שנת בחירות. מה שבטוח: אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו נתניהו יקרא את תוצאות הסקר המיוחד שערכו השבוע ד"ר מינה צמח ומנו גבע ממכון מדגם, הוא לא ימהר להקדים אותן.

 לא ניתן להתייחס לסקר ולמדגם. אבל די לעיין בסיקור האוהד למפרט המתודולוגי בווינט, אלא איפה. העיקר בפרשנות המודבקת לממצאים כבר בכותרת. במקרה של בחירות: לנתניהו אין ממשלה. בהמשך הידיעה "מה יפית יאיר לפיד" מתלהבת סימה קדמון, כלת פרס אגודת העיתונאים לשנה 2015.

בכנסת אמרו שהוא ציני, בתקשורת לגלגו, אבל מסתבר שלפיד עושה משהו נכון: עם נוכחות תקשורתית לא גבוהה במיוחד, הוא מצליח כמעט להכפיל את כוחו. אפשר לומר שלפחות בנקודת הזמן הזאת, הציבור חוזר לראות בו אלטרנטיבה.

שימו לב גם לאריתמטיקה הגסה. במקום "להכפיל את כוחו" נכון היה לכתוב שיאיר לפיד מצליח להגדיל את כוחו, אם בכלל, בלמעלה מ-60%, מ-11 מנדטים בכנסת הנוכחית ל-18 מנדטים בסקר.

כעת צפו בקרוב לסקר של ישראל היום עם תוצאות הפוכות.

פסוקו של פוסט

משום מה המרדף אחר היורה בתל אביב על סמך שמועות, הזכיר לי את מפקח קלוזו בסרטי הפנתר הורוד, ולא בגלל השפם של פיטר סלרס.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ