מדוע הימין שונא ומשניא מיעוטים?

שם וכאן, אז וכעת, הימין מסית נגד מיעוטים, כביטוי מסולף לפטריוטיזם. מבט חוזר על "עובדה" בעונה הנוכחית

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מדריך למהגרים
קרדיט: רשתות חברתיות
דן כספי

בניגוד למה שמספרים לציבור הישראלי, דמוקרטיות נוספות מתמודדות עם בעיות מורכבות. אחת מהן היא בעיית המהגרים והמיעוט המוסלמי. בחגיגות ראש השנה האזרחית בעיר קלן שבגרמניה מהגרים תקפו נשים והטרידו אותן מינית . גם מאוחר יותר נרשמו מתחים בין מקומיים לבין מהגרים בערים אחרות בגרמניה. במקרה אחד נאסר על מהגרים להיכנס לבריכה לאחר שנשים התלוננו על הטרדה.

נדמה שישראלים לא מעטים אף שמחים לאידם של האירופאים ושל הגרמנים בפרט. נראה אותם בסובלנותם מתמודדים עם מוסלמים, נראה אותם מגיבים לאלימות ולטרור, לקול המואזין לפנות בוקר וכדומה. בעוד שהימין מנצל את המתיחות כדי להתסיס אזרחים להפגנות מחאה נגד מהגרים, השלטונות מנסים להרגיע את הרוחות ולהנמיך את הלהבות. הם הפיצו מדריך מצויר למהגרים על ההתנהגות הרצויה, תמונה מתוכו למעלה. קנצלר גרמניה, אנגלה מרקל, הודתה בגילויי האנטישמיות בקרב המהגרים והעלתה מייד את הצורך להנחיל ערכים חלופיים בקרבם. קדם לה שר הפנים של גרמניה, תומאס דה מייזיר, אשר הנחה את המקומיים שלא להכליל לגבי כל המהגרים.

כנראה שלימין אז ועכשיו, שם וכאן, אותו ד.נ.א: שנאת מיעוטים מבטאת פטריוטיזם. רק עצוב שיהודים אשר סבלו מהימין שהפיץ דעות הקדומות עליהם והשניא אותם שם עד כדי פגיעה בהם, משעתקים אותן שיטות לגבי מיעוטים כאן. מי שסבלו מאנטישמיות שם ומרבים להתלונן גם כיום, מתעמרים במיעוטים כאן. דבר לא נלמד. אז ועכשיו הימין באשר הוא נוהג באותן שיטות. הכל מגיע מלמעלה ומחלחל לכל פינה למטה. יש מרחק קטן בין העובדים הזרים הם סרטן בגוף האומה או מוות לערבים לבין יהודים החוצה/ הכניסה לכלבים וליהודים אסורה. כך מטפחים אקלים גזעני ונוח לפעולות עתידיות נוסח תג מחיר.

בולטים במיוחד ראש הממשלה ושרי ממשלתו. דוברי הסיעות הקטנות בימין, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, כל אחד מיעוט בפני עצמו, רק מחריפים את הרטוריקה המתלהמת נגד מיעוטים. במקום לחנך את הציבור לסובלנות ולהרגיע את הרוחות, כל אירוע בודד מנוצל עד תום כדי להלהיט יצרים ולהעצים את השנאה של הרוב היהודי כלפי המיעוט הפלסטינאי. הפלסטינאים הם מחבלים צמאי דם, אבל הטרוריסטים היהודיים הם קומץ של עשבים שוטים, אם בכלל. כך שולטים בציבור לאורך שנים, באמצעות הכללות, דעות קדומות ופחדים.

עובדות אינן מפריעות למפיצי דעות קדומות וגם לא למי שמאמצים אותן. מה זה חשוב שרוב המהגרים שם, והאזרחים הפלסטינאים או העובדים הזרים כאן, מגלים התנהגות נורמטיבית. די במקרה בודד של גניבה או תקיפה כדי להלהיט יצרים נגד עובדים זרים. די באירוע ביטחוני אחד כדי להטיל ספק לגבי נאמנותם של האזרחים הערבים למדינה ולהצהיר על הכבדת היד כלפיהם: נאכוף עליהם את חוקי הבנייה ונהדק את הפיקוח על הנשק הרב שבידיהם.

ישנן סיבות רבות מדוע רוב הציבור קונה דעות קדומות. הן מסייעות לפרש את המתרחש בקלות והן חיוניות ללוקים בבערות ובמידע חלקי על המיעוט. כמה יהודים מכירים את הערבים מקרוב או ביקרו וראו את תנאי המגורים שלהם למשל, הביוב המציף את רחובות הישובים. קל מאד להפיץ דעות קדומות על "גנבי רכב בדרום" ולהתעלם מתנאי החיים של בדואים ללא מים זורמים וחשמל, באחריות הממשלה על כך. קשה יותר להסביר שאם יש התנהגות סוטה, של בדואים, עולים חדשים, עובדים זרים או אתיופיים כאן, או מהגרים קשיי יום שם, הרי שהיא קשורה לנסיבות החיים. אם יש זנות ופשע בקרב עולים חדשים, הרי שזה בגלל קשיי הפרנסה והקיום. כך בכל מקום וגם בישראל.

וכאן נחשפת חולשת השמאל. כנראה שהוא מתקשה להתחרות בראייה הפשטנית והסטריאוטיפית אותה מציע הימין. כל מה שנותר הוא לסמוך על המציאות, שהיא "שמאלנית". המציאות עתידה ללמד את הרוב השבוי כיום בידי דעות קדומות ותפיסות מקובעות שלא ניתן לחיות לאורך זמן באקלים של עוינות ועימות עם כל העולם, בחוץ ובבית.  

מודה ועוזב ירוחם

בעקבות פרסום הפוסט הקודם , הואשמתי שחטאתי במשפט "כבר זמן רב חלה תפנית ב"עובדה" מתחקירים נשכניים לסיפורי אנוש סוציאליים."

הלכתי ובדקתי את התכניות אשר שודרו בעונה הנוכחית. ואכן לא רק סיפורי אנוש שודרו העונה ב"עובדה" - ראיון עם שולה זקן (פרקים 1+2), סיפור אהבתם המיוחד של לודמילה ואלכסיי (פרק 4), התרמילאי מור ספיר שב למקום התאונה בנפאל (פרק 5), יחסי הידידות בין המפכ"ל לשעבר לבין קצינה זוטרה ודוקטורנט למתמטיקה מלמד עובדות ניקיון בבר אילן (פרק 6), המאמן המצליח דיוויד בלאט, אשר בינתיים פוטר בסוף השבוע (פרק 8), האנס יניב נחמן שלא ישב בכלא (פרק 10), אבא שניסה להימלט עם משפחתו מזוועות דאע"ש עם בנו שמת בדרכם לאירופה וריגשו את כל העולם (פרק 11) -אלא גם תחקיר חושפני על הנעשה במכון לרפואה משפטית (פרק 7) וכמובן "תחקיר" השתולים (פרק 9). נו, טוף.

פסוקו של פוסט

ימנים מכל העולם התאחדו! התעמולה האיסלאמופובית של הימין הישראלי רלוונטית לימין באירופה.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ