בין גל בק לבין מני נפתלי

כוח ומניפולציה מכתיבים באלו עוולות מטפלת התקשורת. כיצד משפיע הסיקור התקשורתי של הנעשה במעון ראש הממשלה על מדיניותו של בנימין נתניהו?

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מני נפתלי(במרכז) במסיבת עיתונאים
היא שכחה שהיא פרקליטות של המדינה כולה, גם של מני נפתליקרדיט: עופר וקנין
דן כספי

שני ערוצי הטלוויזיה, 2 ו-10, עסקו בליל שבת אחרון בדריסה ובתפקודה של פרקליטות המדינה. בעוד שבערוץ 10 התחדש המסע היצרי נגד הפרקליטות אשר הקלה ראש כביכול בחקר תאונת דריסה מלפני 11 שנה, בערוץ 2 עסקו בתפקוד יתר של הפרקליטות לנוכח דריסת זכויות עובדים במעון ראש הממשלה. שניים מני עוולות רבים בחברה הישראלית. זהו שיעור מאלף בעיתונאות. מה יותר חשוב - עוול שנגרם בשל שררה פוליטית או עוול שנגרם בשל שררה כלכלית? עוול שנעשה לפני שנים או עוול בשידור חי מול עינינו? עיתונות לוחמת או עיתונות נוטרת? מה מסוכנת יותר - אימת השלטון או אימת הטייקונים?

לא הכל גלוי וידוע לצופים על מה שהתרחש מאחורי הקלעים, וגם לי. מה שקרה אחרי השידור מרתק כנראה לא פחות ממה שנאמר במהלכו. אפשר לצפות בפאנל הפרשנים

הכל החל בדקה הרביעית לפאנל הפרשנים. מלאכת מחשבת של עבודת צוות, ממש כמו ב"ספוטלייט". הכתב לענייני משפט, גיא פלג, הרים את הכדור מעלה. לדבריו,  הפרקליטות, המתגאה כמשרד עורכי הדין הגדול במדינה, אחראית על השרשת החוק והתרבות בחברה. לכן, תמוה כיצד נחלצה להגן על מקרה של דריסה, דריסת זכויות עובדים אשר הועסקו במעון ראש הממשלה בתנאים מחפירים, בלילות ללא תשלום נאות. הפרקליטות התנהגה כאחרון עורכי דין בהגנתה על שרה נתניהו ולא בחלה בתכסיסים מלוכלכים. היא שכחה שהיא פרקליטות של המדינה כולה, גם של מני נפתלי הלוקה בנכות בגלל תרומתו למדינה. והיא השחירה את פניו של מני נפתלי ולא בחלה לשלוף פרטים מביכים מהתיק הצבאי שלו.

אמנון אברמוביץ ורוני דניאל

בשלב זה דני קושמרו נוטל את הכדור  ומעביר שאלה לאמנון אברמוביץ. הפרשן מאמץ את פנייתו הנרגשת דאז של בנימין נתניהו, הניחו לאשתי - כוונו את האש אלי. הוא נזכר שבקדנציה הראשונה של הזוג לפני 18 שנה, הקבלן עמדי הגיש חשבון על סך 448 אלף ש"ח על הובלות, כביכול. זה לא הייה רק הובלות אלא גם על פוליש כל שבוע בדירה, עבודות חשמל תיקון הליכון, החלפת סורגים ועוד, הכל בידיעתו של ראש הממשלה. אותו דפוס חוזר על עצמו כעבור שני עשורים. בסיום הסיבוב מעריך אברמוביץ שערעור הפרקליטות על פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה נראה מגוחך.

הסיבוב השני מתחיל בדקה העשירית של פאנל הפרשנים. הפעם המנחה מרים את הכדור ומפנה לאמנון אברמוביץ שאלה על מינויו של נדב ארגמן לראש השב"כ, "מינוי חשוב בעיתוי חשוד". מינויים דומים של ראש המוסד וראש השב"כ פורסמו בעבר ימים אחדים לפני כניסתם לתפקיד. הפעם הקדימו ופרסמו על המינוי למעלה משלושה חודשים מראש. הכיצד? והנה ההסבר שכנראה הבהיל את לשכת ראש הממשלה וגם את קברניטי ערוץ 2. ההסבר מופיע בדקה 11:00. בפנים מודאגות מגל התגובות שומע דני קושמרו כדבר הזה: יושב ראש הממשלה עם יועצו ומטכסים עצה כיצד להעיף את מני נפתלי ואת כל הפאדיחה. בוא נודיע 3 חודשים ו-6 ימים על מינויו של ראש השב"כ. הכל פוליטיקה. כך גם ההתנפלות על ערביי ישראל לפני הבחירות, המשיכה לאחר הפיגוע בדיזנגוף וכעת ההתנפלות על חברי הכנסת הערביים. דבריו של אמנון אברמוביץ.

האם במהדורת "ששי" האחרונה נחתם גורלו של ערוץ 2 הנוכחי לשבט או לחסד? ימים יגידו. אך דבר אחד ברור. בלשכת ראש הממשלה מעדיפים שהתקשורת תתעסק בגל בק ולא במני נפתלי. והחבר יעקב מוסיף שלא במקרה התפייס ראש הממשלה בסוף השבוע עם פרדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי. עוד סיבוב של שרה בבית המשפט, ובנימין נתניהו יעשה מחוות לפלסטינאים וייפגש עם אבו מאזן. מה לא עושים כדי להטות את האג'נדה התקשורתית? העיקר הכסא.

ראש השב"כ החדש הנבחר  נדב ארגמן
בוא נודיע 3 חודשים ו-6 ימים לפני על מינויו של ראש השב"כ החדש הנבחר נדב ארגמן צילום: אילן אסייג

פסוקו של פוסט

כך יורדים מן העץ, של ברוגז עם האיחוד האירופאי והתפייסות עמו. והציבור כפלסטלינה בידיו של ראש הממשלה.

"ישראל והאיחוד האירופי סיכמו להשיב את היחסים בינינו למסלול תקין. בשיחה שקיימתי בסוף השבוע עם האחראית על מדיניות החוץ באיחוד האירופי פדריקה מוגריני, שמעתי ממנה שהאיחוד מתנגד לכל חרם על ישראל וגם את הפעולה של סימון המוצרים אינה משקפת את עמדתם לגבי הגבולות הסופיים של מדינת ישראל שיכולים להיקבע - כך היא אמרה, רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים. ישראל כמייצגת ערכים דמוקרטיים זכאית לקבל מאירופה תמיכה ולא רק ביקורת. הצעד הזה הוא מבורך. כמובן שאין זה אומר שלא יהיו חיכוכים. יש דברים שאנחנו לא מסכימים לגביהם ואין זה גם אומר שלא יהיו חיכוכים עם מדינות ספציפיות בתוך האיחוד האירופי".

נתניהו  מימין לאחר פגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי- פדריקה מוגריני
כך יורדים מן העץ, של ברוגז עם האיחוד האירופאי והתפייסות עמו. והציבור כפלסטלינה בידיו של ראש הממשלהצילום: עמית שאבי

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ