מדוע ערוץ 2 משתף פעולה עם "עד כאן"?

תועלת פוליטית? רייטינג? עריכה מרושלת או כתב-קריין "משלנו"? במסווה של עיתונות חוקרת, ערוץ 2 שב ומלבה הסתה נגד מבקרי הממשלה. וגם "תחקיר" עובדה על "הארץ"

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק בהפגנה, דצמבר אשתקד
מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק בהפגנה, דצמבר אשתקדצילום: מוטי מילרוד
דן כספי

התעלול חוזר על עצמו בדיוק נמרץ. אותו מקור, אותו כתב ואותו ערוץ טלוויזיה. בימים בהם גורלו של ערוץ 2 תלוי באוויר, כל כתבה על ושל "שוברים שתיקה" מוסיפה לחנו בעיני השלטון. ושוב כתבנו לענייני הסתת פנים, עופר חדד, מכין כתבה בת 13 דקות על שוברים שתיקה. די להאזין לקריינות בכתבה על שוברים שתיקה כדי לתמוה כיצד המסרים של "עד כאן" בוקעים מגרון הכתב. גם הפרשנים ב"תחקיר" התנבאו באותו קול. איפה האיזון? מדוע אלוף (במיל') עמירם לווין למשל לא נתבקש לחוות את דעתו על ממצאי ה"תחקיר"?

אף שהחומרים מגיעים שוב מארגון "עד כאן", ואולי שוב ערוכים, היצירה מוגדרת כ"תחקיר". פעם המונח "תחקיר" היה שמור לעבודה עיתונאית מאומצת בת שבועות וחודשים שבסיומה עוברת מבחן הספקנות של העורכים: מי בכלל מממן את הארגון "עד כאן"? מהי אמינות החומרים הזורמים ממנו? מדוע בכלל להעמיד את הכתב במבחן הנאמנות הכפולה - לכור מחצבתו או לעיתונאות עצמאית? היו ימים בהם עיתונאים חוקרים שמרו בקנאות על מונופול באיסוף החומרים. כיום, די שפרט או יחצ"ן מוסרים בלעדית חומרים כדי שהכתבים וכל המערכת יתגאו ב"תחקיר" ויעשו מייד פולואו-אפ, מעקב, במשך ימים. זילות המושג מעידה כנראה על מצב התקשורת המוחלשת.

אף לקח לא נלמד מן העבר. כבר שידרו בערוץ 2 כתבה מבוימת על הטרדה מינית של פלסטינאים באוטובוס לאריאל מבית היוצר של "עד כאן", קרי: ועד מתיישבי חברון.  כבר לא שואלים מדוע המקור שמר על החומרים המצולמים במשך חודשים ובחרו דווקא בעיתוי מסוים לפרסם? אם הממצאים כה חמורים, מדוע לא נמסרו מיד לשלטונות? היש כאן הפרטה של שב"כ לטובת ארגונים פוליטיים?

פרויקט תחבורה ציבורית
צילום: רשתות חברתיות

אך נחזור לכתבה על שוברים שתיקה אשר הסעירה את הרוחות בסוף השבוע. מה חדש בה? הרי מזה כעשור מתקיים שלטון המבוסס על הסתה. רק יעד ההסתה משתנה לפיו הצורך. פעם היעד הוא חיצוני - איראן או אבו מאזן, ופעם היעד פנימי - תקשורת, מערכת המשפט, אקדמיה, ערבים ובעיקר ארגוני החברה האזרחית. בהעדר מדיניות והסברה יעילה, יש הסתה ויש שרים להסתה בחו"ל ובפנים. וכך גם בתקשורת. עורכים ועיתונאים מאמצים את שיח ההסתה של השלטון.

ההסתה הפנימית כלפי ארגוני החברה האזרחית מחלחלת לשיח הציבורי. משך שנים מתנהלת הסתה נבזית נגד הקרן החדשה לישראל. למעשה, חוק העמותות ממסד את ההסתה נגד ארגוני החברה האזרחית שאינם לטעמה של הממשלה. הכתבה של "עד כאן"-ערוץ 2 בסוף השבוע איננה אלא פרק מקמפיין ההסתה נגד שוברים שתיקה. לא במקרה, ראש הממשלה ולהקתו הזדרזו לגנות את הארגון, ועוד במלים בוטות - חציית קו אדום, מרגלים, בוגדים, ועוד. למרבית הצער, גם ח"כים אחדים תאבי כותרות מהמחנה הציוני - איתן כבל ואיציק שמולי, נלכדו ברטוריקה המתלהמת של להקת המגנים את "שוברים שתיקה". כך מפגינים רדידות ולא מנהיגות.

*

בעצם מה טוב בלהסית? ראשית, ההסתה הוכיחה את עצמה בעבר והביאה לרצח ראש הממשלה וחילופי שלטון. שנית, ההסתה מעוררת יצרים ומלכדת בקלות המונים סביב ראש הממשלה. שלישית, ההסתה מסיטה את דעת הציבור מן המחדלים השוטפים. כבר שכחו שיש אינתיפאדה ואין בטחון אישי בשל העדר אופק מדיני וכיבוש. במקרה דנן של שוברים שתיקה, ממקדים את תשומת הלב ל"אויב" פנימי במקום לפיגועי דקירה. לבסוף, גם הציבור זקוק לסיבה טובה להצדקת תמיכתו בממשלה חרף מחדליה. "שוברים שתיקה" אחראים על בידודנו בעולם או רק בגלל שופטים רחמנים לא ניתן להרוס בתים של מפגעים.

*

כמדומני שזוהי הפעם הרביעית או החמישית שערוץ 2 משדר חומרים של "עד כאן". נראה שזוהי כבר מדיניות. ערוץ 2 הפופולארי והמבוסס כלכלית אמור היה לגלות יותר עצמאות עיתונאית. ולא כך הוא. מתברר שתלותו של הערוץ ברייטינג מכהה את שיקולי הסלקציה העיתונאית. פולחן הרייטינג מחייב אותו לרצות את מירב הצופים ולהתיישר עם מדיניות ההסתה של הממשלה. מבחינה זאת, ערוץ 1 הציבורי וחף מאימת הרייטינג מסוגל לגלות יותר עצמאות עיתונאית ופוליטית לעומת ערוץ 2. אם תרצו, זוהי סיבה נוספת מדוע השלטון אינו מעוניין בשידור ציבורי איתן.

פסוקו של פוסט

ברוח פורימית, הנה "תחקיר" עובדה על "הארץ" מלפני שנים אחדות. אולי בשל ה"תחקיר" או/ו סיבות אחרות, דמויות אחדות כבר לא נותרו בעיתון.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ