מי פוגע במערכת המשפט?

מאבקי כח פנימיים פוגעים במערכת המשפט יותר מהתערבות פוליטית או/ו סיקור תקשורתי. וגם: שתיקתה של שרה נתניהו על הפרדה בחדר יולדות בין יהודיות לבין ערביות זועקת לשמיים

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פרקליט המדינה שי ניצןצילום: אוליבייה פיטוסי
דן כספי

התכוונתי לנסח כאן כתב סנגוריה על מערכת המשפט; להציג אותה כמעין קורבן של מסע הפוליטיזציה של כל קהילה מקצועית, עצמאית וביקורתית על השלטון. ברוח זו, אפשר לראות את הסדרות המדוברות בטלוויזיה אשר מטילות ספק ביכולת עשיית הצדק - החל מקמפיין גל בק בערוץ 1, המשך ב"דיני נפשות" בערוץ 10 וכלה "בצל של אמת" בכבלים. משדרים כאלה לא היו מופקים לולא האקלים הציבורי הספקני כלפי מערכת המשפט. התקשורת הייתה הפיילוט של פוליטיזציה. גם נגדה הסיתו שנים ומסיתים עד שהשתרר אקלים ציבורי עוין ומאפשר פגיעה בחופש העיתונות. במשפט כמו בתקשורת מבקשים אוטונומיה בשם עקרונות הדמוקרטיה. בתקשורת כמו במשפט מופיעים סימני חולשה. יש מי שמזדרז לנצל את המצב ותובעים התערבות והידוק הפיקוח.

כבר הקדמתי ופרסמתי לפני שנים אחדות שתדמיתה של מערכת המשפט נפגעת לא מעט בשל התקשורת. הסיקור התקשורתי האינטנסיבי של מאבקי הכוח בתוך מערכת המשפט עלול לערטל אותה מן ההילה שאפפה אותה משך שנים. במלה אחרת, הגדרתי את התהליך בזמנו כדה-מיסטיפיקציה של מערכת המשפט. בזכות התקשורת מתברר שמאחורי הכרעות ופסקי דין ניצבים בני אדם עם שיקולים רציונאליים וגם יצרים. פרשיות אחדות מסוקרות, למשל רונאל פישר ורות דוד, חשפו תככים ואינטריגות מאחורי הגלימה השחורה.

אלא שלא רק התקשורת פגעה בתדמית המערכת המשפטית. משהו לא טוב קורה בשנים האחרונות בתוכה. בשבוע שעבר קבלנו המחשה נוספת, אם היה צורך בכך. בכנס לשכת עורכי דין באילת, כנראה דומה לכנס עיתונות, נשא דברים גם פרקליט המדינה, שי ניצן. במקום להתעלות ולשאת נאום פרוגרמטי ומאיר עיניים על האתגרים והסיכונים של מערכת המשפטית בעידן התקשורת, עסק פרקליט המדינה בביקורת טלוויזיה על שתי סדרות טריות - "דיני נפשות" ו"צל של אמת", אשר הוגדרו כ"סכנה ממשית לדמוקרטיה". מדוע? האמנם זאת מה שמצופה מפרקליט המדינה, לביקורת מתחשבנת וקנטרנית על טלוויזיה? ואם לא די בכך גם שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, ניצל את ההזדמנות באותו פורום כדי להפיק כותרת תומכת בספקות בעקבות סדרת הטלוויזיה "צל של אמת": חזקת החפות (של זדורוב - ד.כ.) גוברת על דעת הרב - אמר כבוד השופט. איני משפטן. אבל צורם מאד ששופט בכיר שהיה במיעוט בתיק זדורוב, מתבטא מיד נגד עמיתיו בתקשורת.

האמנם סדרות הטלוויזיה מסכנות את הדמוקרטיה? או שמא האינפלציה התקשורתית של משפטנים בכירים וחשבונות אישיים שהם סוגרים עם עמיתיהם הם שמסוכנים יותר למערכת כולה? תארו לכם רופאים או רואי חשבון מתראיינים ומחווים את דעתם על עבודת עמיתיהם. משפטנים פעילים ובדימוס מרבים להופיע לפני כל מצלמה ומיקרופון. כל אחת ואחד מזדרזים לנתח ולבקר גם אם לא הספיקו להעמיק בפסקי הדין. משפטנים מרבים להחצין מיוזמתם, אם במישרין ואם בסיועם של יחצ"נים, דיונים בבית המשפט לזירה התקשורתית. מי שנוחלים תבוסה בין כתלי בית המשפט, תולים תקוה בלחצים תקשורתיים. אותם משפטנים המסתייעים ביח"צנים הם שפוגעים בבלעדיותם המקצועית לקטרג ולסנגר. מקצועיות צרופה אינה זקוקה ליח"צנות. התוצאות מדברות בעד עצמן.

יותר מכל איבדה קהילת המשפטנים גובה בעיני הציבור. זו לא רק שאלה של תדמית. כנראה שאין פיגורות סמכותיות וכריזמטיות אשר ינהיגו את הקהילה בין גלי המתחים עם יריביה: חסרים בעלי שיעור קומה אשר מסוגלים להנהיג סדר בקהילה, לחזק מנגנוני בקרה פנימיים ולשקם את אמון בציבור במערכת המשפטית - הרחק מאור הזרקורים.

פסוקו של פוסט

הפרסום על הפרדת היולדות בבתי חולים מבשר כנראה את הצונאמי של האפרטהייד. בסוף השבוע התפרסם סיפור על הפרדה במעונות סטודנטים ואולי גם בכיתות לימוד, ועוד. פוליטיקאים ציניים משחקים באש ומשבשים את יחסי דו-קיום השברירים בין יהודים לבין ערבים, הקיים במיוחד בבתי חולים.

בגל הגינויים לא נשמע קול אחד - קולה של הגברת הראשונה. הרי היא פסיכולוגית ילדים ודעתנית בתחומים רבים וזרים להכשרתה. שתיקתה של שרה נתניהו זועקת לשמים. ואולי האשמה נופלת על מנגנון היחצ"נות של ראש הממשלה אשר דואג להישרדותו הפוליטית. כך ניתן להבין את התגובה במהירות הקול להתבטאותו של זוהיר בהלול ולשתיקתו הרועמת לדברי ההבל של ח"כ וסגן יו"ר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. 

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ