ענבל אור והתקשורת - גירושין לא קלים

התקשורת שחיבקה בחום את יזמת הנדל"ן, היא שמשתתפת כעת בהלבנת פניה ברבים. תיעוד עצרת תמיכה בחובש הצבאי אשר נטל במקום להציל חיי אדם

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ענבל אור
ענבל אור
דן כספי

עם קריסתה של אור סיטי, עלתה התביעה לבדוק אם שומרי הסף לא נרדמו על משמרתם. הכוונה בעיקר לרואי חשבון ולעורכי דין אשר סובבו את ענבל אור. נדמה, שחייבים להוסיף לרשימה עוד שומר סף, גם את התקשורת, או מדויק יותר רב אמצעי השידור והעיתונים.

לפי שעה התקשורת מרבה לסקר כמעט כל צעד של ענבל אור. לעיתים נדמה שאף מגזימים. המשבר הפינאנסי באור סיטי אינו יחיד. במקביל לו עסקים נוספים נקלעו למשבר. ובכל זאת, מצלמות הטלוויזיה נכנסו למשרדיה של ענבל אור ולדירתה השכורה לשעבר אך לא חדרו בשעתו לבתיהם המפוארים של מוטי זיסר או של נוחי דנקנר. כל שיק חוזר או טבעת ממושכנת של ענבל אור זוכים לכותרת. לעיתים נדמה שהנאמן של אור סיטי, עו"ד איתן ארז, פשוט תאב תקשורת. מצדה, גם התקשורת שיתפה ומשתפת פעולה עם הנאמן ובנק מזרחי טפחות.

להבדיל, מי יודע איפה גר היהלומן העבריין חנן אברמוביץ שהעלים מעמיתיו רבע מיליארד ש"ח? וכמה חדרים יש במשרדיהם של שרגא בירן או/ו דודו ויסמן, האחראים על משבר במגה? מה זה חוב בן 150 מליון של ענבל אור לעומת מיליארדים שחייב אליעזר פישמן לבנקים? מהו הנזק למאות לקוחות של אור סיטי לעומת מאות אלפי אזרחים אשר חסכונותיהם הושקעו שלא בידיעתם במיזמי נדלן ובנקים כושלים במזרח אירופה או טורקיה? אכן קל יותר לתקשורת למצוא זוג שאיבד את חסכונותיו מאשר להמחיש כיצד קניון כושל ברוסיה משפיע על פנסיה חודשית של אלפי גמלאים.

מאד מפתה לאמץ את ההסבר שגם הפעם התקשורת מפלה לרעה את האליטה החדשה. לכאורה, כל מי שאינו מחובר לממסד העסקי והגברי מסומן כחריג ומסוכן להגמוניה. כך אולי גם לגבי רמי לוי. אם את/ה "לא משלנו", עליך להתאמץ יותר ולהוכיח את עצמך כדי להתקבל למועדון. לשם כך, די בקשרים נכונים עם אנשי הפינאנסים ואז תוכל לקבל אשראי גדול ולהסב חובות אשר יימחקו. גם התקשורת תסגוד לך ואף תגלה סלחנות ככל שתיכשל. אלא שהסבר כזה נסדק לנוכח היחס הסלחני של התקשורת כלפי תספורות של יצחק תשובה או מעללי הגז של קובי מימון, חברו של שר האוצר.

אפשר והסבר חלופי מצוי בתחקיר מקיף ב"העין השביעית" ובו חושפת ענת באלינט כיצד התקשורת המציאה את ענבל אור, ולא בחינם.  במשך שנים ענבל אור השקיעה בתוכן שיווקי, בתשלום, בטלוויזיה וברדיו. מאחר והמפיקים ידעו על מצבה הכלכלי ואף קבלו תלונות מלקוחות, היו שדרשו ממנה כסף במזומן תמורת הופעה על המסך. הם ידעו על קשיים באימפריית הנדל"ן ושתקו, כי לא רצו להפסיד לקוחה תאבת פרסום. אחד מאנשי תוכן שיווקי מצוטט בתחקיר כמעיד: "אף אחד לא הבין איך בדיוק, אבל אין אחד במדיה שלא ידע שהיא עובדת באופן מפוקפק. היה ברור שזו מטחנת בשר של לקוחות פראיירים. הגופים המשדרים הלבינו אותה בסופו של דבר מול קהל הרוכשים הפוטנציאלי. היא מאוד רצתה לקחת חלק בהפקה שאני הייתי מעורב בה ולא הסכמתי בשום אופן. לא היו לי עובדות ביד, אבל הבנתי מה היא עושה, לא היה צריך להיות חכם גדול כדי לראות שהיא מסובכת מכל הכיוונים. מצד אחד היו במדורי הכלכלה כותרות על תביעות נגדה, ומהצד השני – על המסך כולם לקחו אותה כמומחית. דרך המסך היא דגה את הפראיירים הבאים". בימי הזוהר שלה נדדה ענבל אור מאולפן לאולפן, בטלוויזיה הייתה יועצת לענייני נדל"ן וברדיו הגישה תכנית "עד הבית". בין לבין התראיינה בשבת תרבות או דגמנה.

הביקורת על תוכן שיווקי מקבלת הפעם המחשה עצובה. לולא המנהג הפסול של מכירת תוכן אולי ענבל אור לא הייתה מסתנוורת ולא הייתה מסתבכת. במקרה זה, התקשורת גילתה חוסר אחריות כאשר בגדה בציבור. היא הייתה שותפת סוד להתנהלותה העסקית של ענבל אור. אך מקוצר ראייה, העדיפו מפיקים ועורכים לרומם אותה. כעוצמת החיבוק בשנותיה הטובות, כך גם גודל התגמול בעת נפילתה. גם הסטריפטיז התקשורתי שנעשה כעת לענבל אור מעיד על אתיקה לקויה: במקום להודות במחדליה ולהתנצל על תכן שיווקי ועל הנזק הכספי שגרמה לציבור הלקוחות, מעדיפה התקשורת להטיל את מלוא האחריות על ענבל אור. במידה רבה, המצב משול לגירושין לא חלקים. משאינך מסוגלת לשלם ולהועיל לנו, נחשוף אותך במלוא מערומיך.

שלושה לקחים עיקריים מתחייבים מניסיונה של ענבל אור עם התקשורת. לקח ראשון - בניגוד לשומרי סף אחרים, עורכי דין ורואי חשבון, כמעט ובלתי אפשרי לתבוע את התקשורת על התנהלות בלתי ראויה. לקח שני - מי שמסתייע בתקשורת לקידום עסקיו, עלול גם לחטוף ממנה, ולהיפך: אנשי עסקים מנוסים מעדיפים להישאר בפרופיל תקשורתי נמוך. לקח שלישי - ענבל אור איננה לבד. כמוה נותרו קולות ופנים של טיפוסים ססגוניים אשר המציאו את עצמם באולפני שידור, בתשלום או בחינם. האחריות הציבורית מחייבת להחזיר אותם לדלת אמותיהם.    

פסוקו של פוסט

הפעלת המונים מוסתים ומתלהמים הינה תופעה מוכרת במשטרים מסוימים. תיעוד עצרת תמיכה בחובש צבאי שנטל במקום להציל חיי אדם. חומר גלם מרתק לאנתרופולוגים של החברה הישראלית.  

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ