מדוע כועסים על סגן הרמטכ"ל?

סגן הרמטכ"ל תקע סיכה בנאומים חוצבי הלהבות לרגל הטקסים הלאומיים. במערכת הביטחון רגישים יותר לערכים בחברה, כי רק בזכותם מכריעים מערכות. להבדיל, בפוליטיקה מקדימים הישרדות אישית לפני טובת המדינה.

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מצעד צהל בירושלים בשנת 1973
קרדיט: דן כספי
דן כספי

כותבי נואמים עסוקים מאד בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה לבין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות. הם חייבים לספק נאומים בשרשרת לדוברים בטקסים הלאומיים. האמת שגם עבורי אלה הם הימים המשמעותיים ביותר בלוח השנה. לא הימין ולא הדתיים טרם ניכסו אותם כפי שקרה ליום ירושלים.  

אך בה בעת אלה גם ימים מטרידים, במיוחד כאשר נוכחים כל פעם בפערים בין הנאומים המליציים לבין המציאות בשטח. מתבכיינים על אנטישמיות בעולם שעה שניצני הגזענות משתלטים בתוכנו על השיח הציבורי ובכלל. מי שחווה תלאות המיעוט לאורך מאות בשנים מצופה לגלות רגישות כלפי מיעוטים בקרבו ולא להתעלל בהם. הרי רוב ומיעוט זה מצב זמני וגלגל החיים מזמן הפתעות. גם ביום העצמאות נפער הפער בין דיבורים לבין מעשים. צה"ל כבר אינו מה שהיה ונעשה בחלקו לצבא השיטור לישראל. היעדים הצבאים פינו מקומם ליעדים אזרחיים. חיילים היו לשוטרים ולשומרי ראשם של מתנחלים.

ארץ נהדרת
צילום: רשתות חברתיות

כנראה שזקוקים יותר לשואה לצרכים פוליטיים, ואילו הניצולים הם נטל וכאב ראש. כותבי הנאומים קשובים ללקוחותיהם וממחזרים קלישאות ידועות - כצאן לטבח, העולם ידע ושתק, לעולם לא עוד, מעטים מול רבים, הם ציוו לנו את החיים, בזכות המעטים זכינו במדינה ועוד.

גם לגבי חלקים רחבים בציבור הטקסים הלאומיים נשחקים ואינם מדברים אליהם. הם כמעט אינם נוגעים למיעוט הערבי המונה למעלה מחמישית מאוכלוסית המדינה, גם לא לקהילת החרדים ולמהגרים רבים, בחלקם לא יהודים. עבורם, הטקסים הלאומיים מזכירים ניסיונות מוכרים של אינדוקטרינציה ושטיפת מוח. כמחאה יש התעלמות ודחיה  של סמלי הלאום, לרבות שריפת דגלים במאה שערים. חרף כל המאמצים להעניק צביון כלל עדתי, גם יום השואה אינו מדבר למזרחים. להבדיל, המיעוט הפלסטינאי מצא בנכבה סיפר חלופי לשואה וליום העצמאות. גם צעירים לא מעטים בדור Y,Z או X נמלטים מהטקסים הממורקים וגודש הפאתוס של הדוברים. ובכל זאת, אף שהטקסים הממלכתיים צפויים ומשעממים, הם זוכים ליתרון תקשורתי. ערוצי הרדיו והטלוויזיה מעבירים את הטקסים בשידור חי. לפי נתוני רייטינג, למעלה משמונה מאות אלף צפו בטכס יום השואה בכל שלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים - 1, 2 ו-10.

לא במקרה בלטו השנה דבריו של סגן הרמטכ"ל, יאיר גולן. הוא פשוט קלקל השנה את החגיגה המסורתית של מחזור הקלישאות. במקום נאום צפוי של התקרבנות, של אנטישמיות אז וכעת, של טובים מול רעים, וכד', העז סגן הרמטכ"ל לנער את הפאתוס הרטורי ולהתייחס למציאות האפורה. לא במקרה כעסו עליו. בין היתר, כה התריס סגן הרמטכ"ל:

"השואה, בעיניי, חייבת להביא אותנו להרהורים עמוקים בדבר טיבו של האדם, גם כשאדם זה הוא אנו עצמנו; היא צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות, ובדבר איכותה של חברה, והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית, על איך אנו - כאן ועכשיו - נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם. השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה אודות חיינו הציבוריים, ועוד יותר מכך, היא חייבת להוביל את כל מי שיכול - ולא רק את מי שרוצה - לשאת באחריות ציבורית. כי אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב- 2016. הרי אין יותר קל ופשוט מלשנוא את הזר. אין יותר קל ופשוט מלעורר חרדות ומלהלך אימים. אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות."

*

אין זו פעם ראשונה שאנשי ביטחון מגלים ערכיות ומתינות על פני ההנהגה הפוליטית. אפשר ואין כמו הנאום של סגן רמטכ"ל להעיד על מנהיגות. גם הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, התריע לא מזמן על תהליכי התבהמות בחברה. גם קודמו בתפקיד, בני גנץ, חטף ביקורת מימין על אמירתו, "הניצחון שלנו על הנאצים נמדד בדרך שבה אנו משתמשים בכוח שבידינו". הצמרת הביטחונית פשוט מנעה את כוונתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק להפציץ באיראן. הכיצד?

אולי כדברי שר הבריאות בהזדמנות אחרת, יעקב ליצמן, אין להם פריימריז ולא צריכים לטלפן מיד למצביעים כדי להסביר ולרצותם. ושוב הספינים פורחים. כדי להסיח את דעת הציבור מדו"ח מבקר המדינה על תפקודו בעת "צוק איתן", נזכר בנימין נתניהו לגנות בישיבת הממשלה את דבריו של סגן הרמטכ"ל, לאמור: אל תתעסקו במחדליי אלא במה שאחרים אמרו. ואולי אנשי הביטחון מבינים שצבא העם אינו יכול לנצח ללא ערכים ויתרון איכותי של ממש. טייסים וסטארט-אפיסטים פוטנציאליים אינם גדלים בערוגות ה"צל" וב"לה פמיליה".

פסוקו של פוסט

סאדיק חאן הוא מוסלמי וראש העיר הנבחר של לונדון. מוסלמי טוב וחיובי? הרי הפרשנים האיסלמופובים בסגנון צבי יחזקאלי מפמפמים כל הזמן שבאירופה יש רק מוסלמים חורשי רעות. כעת הם יטענו שזהו תכסיס לאיסלאמיזציה של היבשת.  

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ