האם הדמוקרטיה תבלום "ניצני הפשיזם"?

מינוי ליברמן כשר הביטחון מסמל שפל נוסף בדמוקרטיה הישראלית. האם הדמוקרטיה המוחלשת תוכל גם הפעם לשרוד מנהיגות חסרת רסן מוסרי ולהדביר את "ניצני הפשיזם"? ובפסוקו של פוסט: 90 לאליהוא כ"ץ

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו וליברמן במליאת הכנסת, ב-2014
נתניהו וליברמן במליאת הכנסת, ב-2014צילום: אמיל סלמן
דן כספי

קוראים אחדים של הפוסט הקודם העירו בצדק רב שדמוקרטיה, בחירות ומפלגות עשויות לבלום את הפשיזם. כל זאת נכון בתנאי שהדמוקרטיה די חזקה. אירועי השבוע האחרון מעידים על מצב משברי חריף. למען הדיוק, העליתי חשש מפני חשיבה פשיסטית, ולאו דווקא פשיזם לשמו, בפינות אחדות בחברה הישראלית. הערכתי הייתה רכה יותר מעדותו הדרמטית של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, לפיה "ניצנים של פשיזם דבקו בממשלה". אמירתו של אהוד ברק הייתה חשובה משום שהעלה את הסוגיה על סדר היום. לא עוד פרופסור במגדל שן כי אם פוליטיקאי בכיר שמכיר היטב את הנפשות הפועלות מזהיר מפני פשיזם כחול לבן.

אירועי השבוע האחרון מעידים שהדמוקרטיה הישראלית הולכת ומוחלשת. התרגילים הפוליטיים השקופים עלולים להניב ניכור בציבור ובהנהגה למערכת המפלגתית. זהו בדיוק חלומם של חסידי הפשיזם למיניהם: להחליש את הדמוקרטיה כשלב בהפרחת החלופה הפשיסטית.

המחלוקת הערכית כביכול בין ראש הממשלה לבין שר הביטחון לפני הדחתו נראית יותר כמעין תרגיל מבית הקלפים. לא פחות משלוש פעמים במרווח של כמה ימים, ובעיתוי לא מקרי, שלף בנימין נתניהו את הנאום של סגן הרמטכ"ל. מה הם מקשקשים על ערכים אלה ואחרים? ושמא זהו עוד ספין? האם שוב מנסה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובהצלחה ניכרת, להקדים ולהסיח דעת הציבור ממצוקותיו האישיות? רק שלא יעסקו בקבלת מיליון יורו מנוכל יהודי צרפתי, בדו"ח ביביטורס של מבקר המדינה ושלא לדבר על תפקודו הלקוי בעת מבצע צוק איתן.

*

גם היריבים הפוליטיים המושבעים אינם יכולים להתעלם מן העובדה שמקימי המדינה, השמאלנים דאז, הניחו תשתית איתנה לדמוקרטיה בישראל. היא שרדה ניסיונות לקעקע אותה. אך ספק אם היא תישאר חסונה לעד, במיוחד בימים אלה. הנה מספר סממנים מדאיגים להיחלשות הדמוקרטיה הישראלית;

- לכאורה יש מפלגות ובחירות בישראל. אלא שבמשך כעשר שנים מכהן אותו אדם כראש ממשלה נהנתן, הישג נדיר בדמוקרטיות מערביות. יש בחירות אך אין חילופי שלטון. ובכל זאת מתבכיינים על העדר יציבות. כך הספיק ראש הממשלה לשחוק חלק מן האיזונים והבלמים סביבו ולהחליש בין היתר את  הפרקליטות, היועץ המשפטי ומבקר המדינה.  

- עם מינויו של איווט ליברמן כשר הביטחון, הגה השלטון נתון כעת בידי שני אנשים אשר עשו הון פוליטי מזלזול בטוהר מידות.

- לפני שבועות אחדים צוטט שלדון אדלסון, איל ההימורים ומיטיבו של ישראל היום, כאומר שבשום מקום בתנ"ך לא כתוב שחייבת להיות דמוקרטיה בישראל. האם ביבי מסכים אתו?

- נציגי מגזרים שונים - חרדים, מתנחלים, ערבים ורוסים, אינם מחויבים מדי לדמוקרטיה ו/או אינם משוכנעים בעדיפותה על פני משטרים אחרים. במיוחד אמור הדבר לגבי אותם חברי כנסת ושרים שהתחנכו במשטרים לא דמוקרטיים.

- ברשת מדעי החברה בת אלפי חברים מתנהל בימים אלה דיון ער על דמוקרטיה, ציונות ויהדות. יש גם מי שטוענים בקולניות בגנות מה שמכונה "הטרור הדמוקרטי הניאו ליברלי". ההתלבטות בין דין התורה לדין הממלכה מעסיקה קבוצות גדלות, בייחוד בצה"ל.

- הסתה מתמשכת מתנהלת נגד מוסדות הדמוקרטיה וסירוסם השיטתי: איומים והפחדה של מבקרי המדיניות באקדמיה, סנקציות כלכליות על מוסדות להשכלה גבוהה ועל אמצעי תקשורת, תביעות השתקה נגד עיתונאים ביקורתיים, ועוד. לא במקרה אנשי אקדמיה שותקים, עיתונאים מפחדים לפרסם מה שידוע להם ושופטים נכנסו למגננה. כעת הגיע תור הצבא. מינוי איווט ליברמן כשר הביטחון נועד גם להפחיד את המטכ"ל, אם תמשיכו לחשוב ולדבר - נטפל גם בכם.

- גם בפוליטיקה יש דור Y. רבים מהם מגלים במקרה הטוב הבנה בעייתית לגבי מהות הדמוקרטיה ולגבי יחסי זכויות האזרח, רוב-מיעוט, חופש העיתונות והמידע, ועוד.  

בכל דמוקרטיה קיימים איים של בערות פוליטית ועוינות. סקרים ומחקרים מגלים בעקביות שיש אחוזים נכבדים התומכים בשלילת זכויות אזרח וחופש העיתונות, ביטול המפלגות ומנהיג חזק במקומן. המסוכן במיוחד כאשר הסדקים במחויבות לדמוקרטיה מופיעים דווקא בהנהגה הפוליטית, כאשר אישי ציבור מתבטאים בזלזול נגד הדמוקרטיה, כאשר הם מעצבים ומעצימים אקלים אנטי דמוקרטי. האם התשתית האיתנה של הדמוקרטיה מבראשית המדינה תוכל גם הפעם לשרוד מנהיגות חסרת רסן מוסרי ולהדביר את "ניצני הפשיזם"?

פסוקו של פוסט

בשבוע הבא ימלאו 90 שנה לחתן פרס ישראל פרופ' אליהוא כ"ץ. איחולים חמים של בריאות טובה ואריכות שנים לאליהוא לצד רעייתו, כלת פרס ישראל, פרופ' רות כ"ץ.

אליהוא כץ ורבקה כרמי
צילום: יחסי ציבור, אוניברסיטת בן גוריון

בתמונה: פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב עם פרופ' אליהוא כ"ץ בטקס ההשקה של אוסף ספריו אשר נתרמו לספרית ארן. 

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ