כיצד בנימין נתניהו משתמש בפייסבוק?

ראש הממשלה ולשכתו מגייסים את הרשתות החברתיות למערך התעמולה המשומן ומפיצים במישרין לציבור, וללא בקרה עיתונאית, מסרים בלתי נכונים ומלהיטי יצרים

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו חבוש תרבוש: רודפים אותנו בכלל מוצאנו
איור: עמוס בידרמן
דן כספי

אתר הפייסבוק של ראש הממשלה פעיל מאד. באמצעותו ניתן להעביר מסרים ללא עריכה ומגבלה של עיתונאים. במיוחד אמור הדבר בעיתות מצוקה לראש הממשלה. כך, שעות אחדות לאחר פרסום דו"ח ביביטורס של מבקר המדינה, התפרסם הפוסט הבא באתר הפייסבוק של בנימין נתניהו.

ביבי נגד התקשורת
צילום: צילום דף פייסבוק

ליממה נדמה היה שדו"ח ביביטורס שבק חיים. אך מי שבקיא כשר התקשורת בהלכות העיתונאים, חזה בצדק שבגיליונות סוף השבוע, יעסקו בהרחבה בדו"ח ביביטורס. לכן, כמעין תרופה מקדימה למכה, התפרסם בליל יום חמישי, 26/5, הפוסט ובו התייחסות לפרסום על מקרה אונס של צעירה יהודיה לוקה בנפשה בידי שני פלסטינאים בליל העצמאות. עיתוי הפרסום המאוחר נפל כפרי בשל בידי התועמלנים של ראש הממשלה. למחרת ביום שישי בבוקר, בידיעה שפתחה את מהדורת החדשות בקול ישראל צוטט הפוסט הבא מדף הפייסבוק של ראש הממשלה.

ביבי מגנה את האונס
צילום: צילום דף פייסבוק

נו, צריך ראש ממשלה ציני וחסר שיקול דעת כדי לעשות הון פוליטי מאירוע שטרם נבדק. רגע, מנין מוכר לי הפוסט המסית? כן, מוקדם יותר באותו יום פרסם המתנחל-הפובליציסט-איש העסקים שמעון ריקלין פוסט באותו נושא ובאותה רוח.  

שמעון ריקלין מגנה
צילום: צילום דף פייסבוק

מילא ששמעון ריקלין מאמץ תפיסה פשיסטית של גופשטיין ומנצל מקרה אונס כביכול לאומני: מין+גזע = טוהר הגזע. אך עד כמה נמוך יכולה לרדת מכונת התעמולה של ראש הממשלה? בהמשך לא נותרה ברירה לחוקרי המשטרה אלא להציג את האונס כמעשה לאומני!

*

שני הפוסטים מסגירים שוב את התרבות השלטונית של בנימין נתניהו - הסת ומשול. בפוסט הראשון שבים על אותה מנטרה שהתקשורת אשמה. הכלל מוכר מתורת התעמולה: ככל שחוזרים על אותו מסר גם אם הוא שקרי בעליל, כך הוא חודר ונצרב בתודעת האנשים. יתר על כן, גם התעמלנים מתחילים להאמין במסר השקרי וממחזרים אותו כמשוכנעים באמיתותו. די לשוב ולחזור ש"אני ספרדי" כדי שבתודעת הציבור ייצרב שבנימין נתניהו הוא ספרדי. כך גם ניתן להסיט את תשומת הלב מן העיקר, מממצאיו של דו"ח ביביטורס ומתיק החקירה על מעונות ראש הממשלה. המסר השקרי הצרוב, התקשורת אשמה, חזק יותר מן העובדות בשטח: רב התקשורת מפוחדת והנמיכו הילוך בסיקור הדו"ח.

הפוסט השני מזכיר את נאום "הערבים נוהרים לקלפי" ביום הבחירות. כנראה, שהסתה נגד המיעוט הערבי חיונית בעתות מצוקה. שוב נתניהו, או שמא אחד מעוזריו בלשכתו, מנצל הזדמנות כדי להסית נגד השמאל ולייחס לו סטנדרט כפול. ממתי מזדרז ראש הממשלה להתייחס לאירוע פלילי? מדוע התעלם ממכות שספג מייסם אבו אלקיעאן, פועל ישראלי בדואי, מידי שוטר מג"ב בתל אביב? כך מדבר ראש ממשלה אחראי? גם אם אנשי הלשכה של ראש הממשלה יזמו את הפוסט, עדיין מתבקשת התמיהה אם זוהי רמתם של הסובבים אותו? הרי הם ניסחו את הפוסט האומלל ברוח המחנה הלאומי.

ביום א', 29/5, שעות אחדות אחרי שפרסמה המשטרה הודעה מימית על חשדות פליליים כלפי שרה נתניהו בפרשת מעונות ראש הממשלה, שוחררה ההודעה הבאה בדף הפייסבוק של ראש הממשלה.

שרה לא אשמה
צילום: צילום דף פייסבוק

גם הפעם יש סיכוי טוב שבמיחזור אין ספור פעמים, המסר "רודפים אותנו" של ראש הממשלה ינצח את הידיעות בתקשורת.

פסוקו של פוסט

"ככה עובדת הדמוקרטיה" או שיעור באזרחות מעשית? שעה שמשקיעים מיליונים בקמפיין על תדמית הכנסת, מקדמים במלוא קיטור חקיקה אנטי דמוקרטית.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ