הניחו לשרה נתניהו

כל אדם במצוקותיו האישיות זכאי לפרטיות ולסיוע דיסקרטי ולא מתוקשר. ספק אם ראש הממשלה מתכוון ברצינות באומרו "הניחו לאשתי - תתעסקו בי", אלא להיפך, "תתעסקו באשתי - והניחו לי"

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שרה נתניהו ובא כוחה עו"ד יוסי כהן בבית הדין האזורי לעבודה, באוקטובר
שרה נתניהו ובא כוחה עו"ד יוסי כהן בבית הדין האזורי לעבודה, באוקטוברצילום: אמיל סלמן
דן כספי

באחד הפרקים היותר מרתקים של בית הקלפים בעונה 4, קלייר אנדרווד, אשת הנשיא, מטרפדת את המסע לנשיאות של בעלה, פרנסיס אנדרווד, כנקמה על הפגיעה במסעה לקונגרס מטעם טקסס. למי שטרם צפה, בית הקלפים היא סדרת טלוויזיה על הפוליטיקה הנשיאותית והצינית בארה"ב. דברים לא מעטים אפשר להחיל מן הסדרה על הפוליטיקה הישראלית. מה שמיוחס למתרחש בבית הלבן אולי מסביר מקצת מהקורה בבית ברחוב בלפור בירושלים.

שרה נתניהו אינה הראשונה בצמרת הפוליטית אשר אינה מסבה נחת לבן זוגה. היו עוד מקרים דומים בעבר אך פחות בולטים ומוכרים לציבור. הן פשוט הוצנעו ולא נחשפו במלוא מערומיהן. כלל אצבע בחיי הציבור אשר מקודש עד היום: התקשורת אינה מחטטת בחיי האישות של אנשי ציבור אלא אם כן הללו משתפים אותה.

*

כבר עם שובו ארצה מארה"ב, בנימין נתניהו ייבא עמו סגנון אישי נשיאותי. כך, הוא הקדים וחשף את בת זוגו בכל פורום פוליטי. קריאות עידוד של "היידה שרה" נשמעו בועידות המפלגה. לאחר הקלטת הלוהטת, וכנראה בזכות הסכם הפיוס ביניהם , המשיך ראש הממשלה בפולחן האישיות של רעייתו. במקום לסייע ולהנמיך את הפרופיל התקשורתי שלה, ראש הממשלה התמיד לחשוף את רעייתו בכל הזדמנות חגיגית. הרי כל החולשות האישיות של שרה נתניהו הנחשפות כיום בבתי המשפט היו ידועות לבעלה. לכל אדם ואילוציו הבריאותיים זכות לפרטיות. לו רצה בטובתה, היו לראש הממשלה דרכים לא מעטות למנוע את גל השערוריות במעונות ראש הממשלה. בניגוד לטיעוניו של עו"ד יעקב ויינרוט, מי שהבנה את שרה כאושיה תקשורתית היה דווקא בעלה. במקום להנמיך את הפרופיל התקשורתי, ביבי דחף את שרה לאור הזרקורים, במיוחד ערב הבחירות. ברוח הסגנון האמריקני, כך הוא עושה זאת לבניו.

חרף הביקורת על התקשורת, היא די משתפת פעולה עם בנימין נתניהו. אם רוצים, אפשר לשלוט בחשיפה התקשורתית. לפי התפיסה האמריקנית, חיי משפחה הם נכס פוליטי. לכן כדאי להרבות בחשיפה של בני המשפחה. להבדיל וכאשר רוצים לשמור על פרטיות, מעטים יודעים על אשתו הראשונה של ביבי ושהוא סבא לשלושה נכדים בזכות בתו מנישואיו הקודמים.

לעיתים נדמה שראש הממשלה אינו מתכוון ברצינות ל"הניחו לאשתי - תתעסקו בי", אלא להיפך, "תתעסקו באשתי - והניחו לי". התקשורת אינה רודפת רק מיוזמתה את משפחת נתניהו. מטעמים שונים בנימין נתניהו מזמין את התקשורת למעונו בדרכים שונות. לו חפץ ביבי בטובתה של רעייתו, היה מוריד אותה מן המסלול המשפטי ומסייע לה באמת ובתמים במסלולים חלופיים ויעילים יותר. מי שמתכוון ברצינות ל"הניחו לאשתי", אינו מצייד את רעייתו בצבא של משפטנים, יחצ"נים, יועצים, מאפרים ועוד אשר מסתובבים בין אולפני השידור ובפיהם אותו דף מסרים אחידים ומביכים כמו שאולים ממגרש כדורגל - השופטת אשמה, השיפוט לא היה הגון, הותירו את שרה נתניהו ללא עדי הגנה, ועוד הבלים כאלה.

כבר היו דברים מעולם. אפשר ללמוד מאמריקה הגדולה כיצד נהגו בנשות הנשיאים: פט ניקסון הייתה מעשנת כבדה ולקתה בסרטן ואילו בטי פורד היתה מכורה לטיפה המרה. בשני המקרים הגישה הייתה להודות ולא להתכחש ולהתבייש, כדי להבנות אהדה סביבן.

הגישה המניפולטיבית של ראש הממשלה לרעייתו מתכתבת היטב עם "אסכולת הבקבוקים" בתקשורת. עורכים ופרשנים בכירים מאמינים שעלילות שרה עלולות להזיק לראש הממשלה ואף להפיל אותו. לכן, יש להרבות ולסקר את "מעללי שרה". עוד כמה בקבוקים ועוד מספר צרחות מתוקשרות במעונו של ראש הממשלה ושלטונו של בנימין נתניהו יקרוס. ואולי הסיקור הנמרץ של שרה מכסה, ולא במקרה, טפחיים על ראש הממשלה.

אכן אפשר להפיק לא מעט תובנות מסדרת הטלוויזיה "בית הקלפים". במיוחד משום שאין בה משפטנים דעתניים ונפוחי אגו.

פסוקו של פוסט

בעקבות הזיגזג המשטרתי בשבוע שעבר בהשראתו של המפכ"ל רוני אלשיך ולבקשת הקוראים, הנה קטע נוסף מתוך הסרט "הפנתר הורוד" עם המפקח ז'ק קלוזו.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ