כיצד הפכה ההסתה לעיקר בעידן נתניהו?

ככל שמתרבים הפרסומים על חשדות ועל פרשיות גלויות ועל פרשיות שטרם פורסמו סביב ראש הממשלה, מפלס ההסתה נגד יריבים בחוץ ובבית עלול לעלות. לכל תעלול יש גבול והסתה אינה תחליף למדיניות

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הגנה טוטלית על ביבי
קרדיט: צילום מסך ישראל היום
דן כספי

באקלים הכללי של סירוב (לא ליוזמת השלום הערבית, כן לארץ ישראל השלמה), כל קול אחר מעורר תקווה. מה אהוד ברק ובוגי יעלון יודעים ומריחים שכבר מצחצחים לשונותיהם? חשד מתעורר כל פעם שאהוד ברק מתראיין בערב שבת ותוקף את ראש הממשלה. הרי הוא וביבי היו בדעה אחת לגבי הפצצת מנע באיראן. האם הם רואים באופק בחירות? גם הסנגוריה על ראש הממשלה בראש העמוד הראשון של ישראל היום, מאת עמוס רגב ובועז ביסמוט רק מחזקת את ההערכה שמשהו דרמטי מתרחש מאחורי הקלעים. גם בעין פשוטה אפשר לעמוד על הזהות בין טיעוניהם של העורכים בעיתון לבין תגובת ראש הממשלה הסטנדרטית: העם החליט בבחירות, שלטון מחליפים בקלפי, וכו'.

כנראה שגם לכל תעלול יש גבול. יש להודות שדי צלח הקמפיין להאכיל במשך שנים את הציבור במנטרות ובתירוצים; אין פרטנר לשלום, אין על מה לדבר, הם אינם מכירים במדינת ישראל כמדינת היהודים, הם אינם רוצים שלום וכד'. על כל אלה ריחף התירוץ המוחץ של הסתה. כל עוד הם מסיתים ומחנכים את ילדיהם לשנאה, אין סיכוי לשלום. מתברר שההסתה היא עניין של גיאוגרפיה. הם מסיתים ואנחנו נאורים, הם מקדשים את המוות ואילו אנו מקדשים את החיים. אכן, ההסתה היא חלק מדה-לגיטימציה של היריב. אף שמשאבים אדירים מושקעים בניטור ההסתה הפלסטינאית, מתעלמים מן העובדה שגם אנו חוטאים בהסתה. למעשה בזכות ההסתה שקדמה לרצח ראש הממשלה, תפס בנימין נתניהו את השלטון ועל כנפיה הוא שורד בשלטון. לכאורה, ההסתה הפלסטינאית היא יותר גלויה ובוטה. ההסתה שלנו היא יותר סמויה ומתוחכמת. האמנם?

ההסתה נגד מחנה השלום וארגוני החברה האזרחית הינה גלויה ומתמשכת. גם ביום הבחירות הסית בנימין נתניהו בפשטות כאשר הניף האיום המופרך, "ערבים נוהרים לקלפי ועמותות השמאל מסיעות אותם באוטובוסים". ההסתה מזלזלת בעובדות ומייצרת עובדות מדומות במקומן. כך לאחר שובו של ראש הממשלה מרוסיה, שב והסית נגד התקשורת שלא סקרה כביכול את הביקור. במקרה זה כנראה ההסתה נועדה להסיט את תשומת הלב מסיקור עלויות הביקור הגבוהות בארה"ב (1,600 דולר לתספורת).

השוואה מצמררת
צילום: צילום מסך מישראל היום

כך גם בפרסום בישראל היום מלפני שבוע. בידיעה משווים בין שני מפגעים - בתל אביב ובאורלנדו, ונמצא "דמיון מצמרר" ויזואלי. אם יש משהו מצמרר, הרי זו ההשוואה עצמה. בעצם מה משדרת ההשוואה? כל המוסלמים נראים אותו דבר, אותם תווי פנים, ודעו לכם המפגע באורלנדו כמוהו נמצא בינינו. תזכירו לי מי התעסקו בתווי פנים של בני אדם, השוו ביניהם כדי להלהיט שנאת המונים כלפיהם. באיזו קלות דעת התמסרו פרשנים לספין: אובמה לא אמר ומסרב לומר שהמדובר ב"טרור אסלאמי".  באיזו קלות ניתן להלביש סוגיה על השיח הציבורי. שדר בכיר ברשת ב' שב ודקלם למחרת הרצח באורלנדו את הטיעון המופרך החביב על הימין הישראלי, "לא כל המוסלמים הם טרוריסטים, אך כל הטרוריסטים הם מוסלמים". ומה עם טרוריסטים באפריקה או בדרום מזרח אסיה?

מסרי ההסתה מחלחלים לציבור ועושים את שלהם. מניין שאב החייל שירה בפלסטינאי הפצוע בחברון את פסק הדין האישי "ערבי חייב למות"? הרי ערבי טוב הוא ערבי מת. ואם לא די בכך, במהלך משפטו הצבאי של אלאור עזריה, מתנהל מסע הסתה פרוע נגד מפקדו, תום נעמן, שהעיז להעיד שלא נשקפה סכנה מן הפצוע.  ומה לגבי הגרפיטי והקריאות השכיחים באצטדיונים  - "מוות לערבים". מה מקור ההשראה של משמרות תגי מחיר, מציתי מסגדים וכנסיות ועוקרי עצי הזית וכל תקווה לדו-קיום? נוח יותר להציץ לספרי הלימוד של הפלסטינאים במקום לבער את הנגעים אצלנו.  

באיזה אקלים נעים יותר לחיות - באקלים של התססה מתמדת נגד יריבים או באקלים של דו-קיום עמם? אם להסתמך על ניסיון העבר וההווה, ככל שיתרבו הפרסומים על פרשיות נתניהו, שבחלקן טרם נחשפו, מפלס ההסתה נגד כל יריב, פנימי או חיצוני, עתיד לעלות. כי בהסתה תעשה שלטון ותשמור עליו.

פסוקו של פוסט

דילמה לא פשוטה: לתת פרסום או לא לתופעה המזוויעה שבסרטון. גם אם  מדובר בעשבים שוטים, הרי שלאותם נערות ונערים יש מורים והורים. לא מדובר בנוער שוליים אלא בפעילות חינוכית מתוכננת להנחלת ערכים דמויי-פשיסטיים. 

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ