מי צריך את ועדת ביטון?

המטרה הסמויה של ועדת ביטון הייתה מראשיתה להבטיח תמיכת מזרחים באליטה הדתית-לאומית האשכנזית ולתרום למערכה התרבותית שלה נגד הדמוקרטיה המערבית. העצמת הזהות המזרחית כרוכה בהשקעות משמעותיות מעבר לכותרות

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ארז ביטון ונפתלי בנט
ארז ביטון ונפתלי בנט. "למה יש להעביר את לימודי המזרח לגטו מרופד?"צילום: מוטי מילרוד
דן כספי

ככל שצוללים בדוח ועדת ביטון להעצמת הזהות של יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך, ככל שנחשפים להרכב הועדה ותת-הועדות, ולהנחות העבודה בה, אין מנוס מן הרושם שהיה מי שביקש לנצל ניצול ציני ופוליטי את ההמלצות. גם מעט נבוכתי משורת הסיום במכתב הלוואי לדו"ח, מעין התרפסות בפני השליט: "ההיסטוריה תזכור אותך בלי ספק כמי שהניע את התהליך הזה והעם יכיר לך תודה על כך."

ראשית, אולי אין זה מקרה ששר החינוך וראש הבית היהודי יזם וניצב מאחורי הוועדה. כנראה שנפתלי בנט ראה במינוי הוועדה מעין דרך להיחלץ מהפדיחה עם אלי אוחנה לפני הבחירות האחרונות (מי בכלל זוכר?). בהזדמנות זו גם ניתן "לכפר" על הבית היהודי האשכנזי, במיוחד של הגרעין הקשה של סיעת תקומה. ממש כבימי חומה ומגדל, גם כיום הגה ההתנחלות נתון בידי אליטה אשכנזית ואידיאולוגית. כאז גם כיום, המזרחים מגויסים מטעמים פרקטיים ותועלתיים לעבות שורות. אין כמו בנט שמבין את הצורך בהרחבת מאגר הקולות מציבור שלא היה ואיננו פנאטי. בדרך זו, גם ניתן להפריך כביכול את הטענה שמקפחים את השכבות החלשות לטובת משאבים אדירים להתנחלויות.

שנית, שעה שכאן מתמוגגים מ"מלחמת הציוויליזציות" באירופה, ממש אותה מערכה ננטשת בבית ובגלוי. גורמים לא מעטים בבית היהודי של נפתלי בנט מנהלים מתקפת עקבית על ערכי הנאורות הליברלית ומטיפים לחלופה לדמוקרטיה מערבית, הלא היא מדינת הלכה. רבנים בכירים מתגאים באמירות בגנות הדמוקרטיה המערבית. די לתקוף זכויות המיעוטים - ערבים, נשים והומוסקסואלים, כדי להיחשב כ"ערכי" וראוי להתמנות כרב הצבאי הראשי או ראש מכינה קדם צבאית בעלי. הגדרת הצ'רטר של ועדת ביטון חקוקה בשמה - הזהות של יהדות ספרד והמזרח. כלומר, אתם המזרחים תהיו שותפים שלנו. מה לכם כי תפנימו את חוקי המשחק הדמוקרטי ותאמצו את ההרגלים המערביים העכשוויים. שובו למסורות אבותיכם. כי הן מכשירות את מטרותינו לכונן מדינה קלריקלית כאן ועכשיו. בזכות תמיכתכם, אנחנו נראה פחות כמיעוט אשכנזי וקיצוני וכך נוכל לממש את מזימתנו.

שלישית, אם אמנם חברי ועדת ביטון דואגים באמת ובתמים לזהות המזרחית, הכיצד התעלמו מהקשרה החיוני - תרבות האסלאם? אין מזרחיות שמנותקת מתרבות האסלאם, מן הצלילים, השפה הערבית, הספרות ודו-שיח בין שתי התרבויות - בין מזרחיות לבין אסלאם. מדוע לא נכללה בדוח המלצה ללמד ערבית בהיקף רחב יותר במערכת החינוך? וכאן מסתתר הבלוף שלא מעזים לנפץ אותו. לאו דווקא כור ההיתוך וההגמוניה התרבותית המערבית החלישו את השורשים למסורות בארצות המוצא. מאז ומתמיד היה זיהוי המזרחיות עם תרבות האויב. באקלים העוין לאסלאם מהגרים מן המזרח התקשו לשמור על ייחודם התרבותי. נדרש פרק זמן ממושך עד שהתגברו ילדי מהגרים, בכללם חברי הקשת המזרחית, על תסביך האויב ומחפשים כעת את זהותם, את עצמם.

הקו הציוני המסורתי היה ונותר, והוא מהדהד גם בועדת ביטון, להפריד בין מזרח לבין אסלאם. אמנם בעמוד 13 בדו"ח הועדה משלמים מס שפתיים באמירה כללית ללא כיסוי מעשי: "יש להעמיד תיאורים מבואיים של צמיחת ההגות היהודית בארצות האסלאם מתוך דגש על יחסי הגומלין בין היצירה הערבית ובין היצירה היהודית".

החלופה עלולה להיות מסוכנת. חשיפה משמעותית לתרבות האסלאם עלולה למוטט את הדמוניזציה של היריב ולהפריך את הסיפר ההגמוני והמתנחלי - עם ללא מולדת שב למולדת בלא עם. אנחנו נושאי התרבות המערבית, ולאו דווקא מזרחית, הבאנו את הקדמה והטכנולוגיה לשבטים פרימיטיביים במזרח התיכון. חבל שחברי הועדה לא ידעו להתעלות ולנפץ את הסיפר האוריינטליסטי הציוני, אשר פגע גם במזרחים עצמם.

רביעית, נמנעתי מלהתייחס נקודתית להמלצות הדו"ח. כל ביקורת עלולה להיות מתויגת לאלתר כגזענות. עם כל הזהירות, נראה שיש בדו"ח ניחוחות יצריים ונקמניים. גם קשה להתעלם מ"חשיבה קבוצתית" והומוגנית. אנרגיות מוגזמות הוקדשו בוועדה כדי להכשיר המלצה על הפקת סדרת "עמוד האש המזרחי", אשר תואמת לסדרה מלפני 35 שנה במציאות התקשורתית של מונופול טלוויזיה חד-ערוצית. ומה פירוש פקולטה חדשה בתחום לימודי יהדות המזרח? האם לא די במרכזים  או בחוגים, שכבר קיימים במספר מוסדות להשכלה גבוהה? מהו ביקוש הסטודנטים ללימודי יהדות המזרח? כיצד יחוש חוקר מזרחי וחבר מל"ג - האם הוא הומלץ לכהן בזכות הישגיו או בגלל מוצאו?

ולבסוף, בכל תהליך הגירה נרמסים ערכים מארץ המוצא. לא רק ערכים מזרחים אבדו בגלל ההגירה. מעטים יודעים שבשם כור ההיתוך נכחדה תרבות היידיש המפוארת. תרבות ה"ווז ווז" האשכנזית לא נכחדה בשואה אלא כאן, במדינת ישראל, במצוות ההגמוניה של העברית. במשך שנים נאסר להציג מחזות ביידיש בישראל. שירים ביידיש מושמעים בעיקר ביום הזיכרון לשואה. תיאטרון ביידיש המשיך להתקיים ב... ארצות הגוש הקומוניסטי ובריכוזי מהגרים יהודים במערב. יידיש הייתה שפה נישתית של קהילת חרדים וחוקרים באוניברסיטה.

קהילת מהגרים נבחנת לפי חוסנה לשמר או לשחזר את ערכיה המקוריים. ולשם כך אין צורך בועדות.

פסוקו של פוסט

פאירוז Fairuz במיטבה, שילוב בין מזרח למערב.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ