מדוע הם מתעסקים בתקשורת?

העיסוק הפוליטי הנמרץ בתקשורת נועד בין היתר להכשיר את הקרקע לכינון דמוקרטיה חדשה, דמוקרטיה מזרח-תיכונית, וגם להרתיע עיתונאים מלסקר את חקירת החשדות נגד ראש הממשלה ובני ביתו

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בנימין נתניהו ואבי ניסנקורן
בנימין נתניהו ואבי ניסנקורןצילום: קובי גדעון / לע"מ
דן כספי

אורח זר עשוי להתרשם שתקשורת היא הסוגיה המרכזית על סדר היום בישראל. נפתרו כל הבעיות, אין טרור, אין חמאס, יש דיור לכל, יש אופק מדיני, רק התקשורת מעסיקה את כולם; ראש הממשלה ושר התקשורת, שר הביטחון, שרת התרבות, השר לענייני פנים, חברי הכנסת לרבות האופוזיציה המנומנמת. אין ערוץ שידור, רשתות חברתיות או עיתון שנמלטו מטווח הירי הפוליטי - תאגיד השידור הציבורי/רשות השידור, גלי צה"ל, ערוץ הכנסת, ידיעות אחרונות, פייסבוק וזוהי רשימה חלקית. הנה מספר הסברים מדוע פוליטיקאים מרבים להתעסק בתקשורת, מן הקל לכבד;

1. עיסוק בתקשורת משתלם. זהו נושא "סקסי" מעורר רב עניין וממבטיח סיקור נדיב. כל ביקורת או יוזמה על התקשורת זוכים לחשיפה. מדוע להתעסק בסל התרופות או בזכויות עובדים זרים כאשר בביקורת פשטנית על תקשורת אפשר כמעט תמיד להשיג כותרת. כמה ידעו מי זה אבי ניסנקורן לפני הדיל שלו עם בנימין נתניהו "לדחות" את השקתו של תאגיד השידור הציבורי? קל יותר לדבר על הפריפריה המקופחת ולתקוף את מוסדות התרבות במרכז במקום להעתיק את משרד התרבות על הפקידות הבכירה לקריית גת או לכרמיאל. העיסוק בתקשורת גם מסיח את הדעת מן העיקר. לימים אחדים העניין בחקירת החשדות נגד ראש הממשלה ירד ודעך מסדר היום.

2. הם מ-פ-ח-ד-י-ם מ... תקשורת. שלטון הנסמך יותר על דיבורים מאשר על מעשים והישגים, חשוב לו כיצד ייראה ויישמע בפומבי. לכן, חשוב לשלוט בתקשורת, לכוון את המראה, כך שהיא תעוות את המשתקף בה לפי הצורך; להמעיט בכישלונות ולהגדיל הישגים ספורים. ככל שמפחדים יותר מתקשורת, כך גוברת התשוקה להשתלט עליה. הטקטיקה שקופה ובטוחה. בשם פלורליזם ותחרות, כביכול, מעודדים ריבוי ערוצים כמעין זירת גלדיאטורים. שישחקו הנערים לפנינו, שיאבקו על עוגת פרסום הולכת ומצטמקת, ויתחננו על נפשם. מי שנאמן וצייתן - יקבל, מי שמבקר ונושך - שייסגר. מי צריך שידור ציבורי עצמאי?

באקלים של הישרדות כאשר עיתונאים חרדים לביטחונם התעסוקתי, אפשר להיחלץ בקלות מבדיקה/חקירה משטרתית מתחת הראדאר התקשורתי. עיתונאים מפוחדים יודעים אך אינם מעזים לפרסם על חשדות כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו פן יבולע להם ולמעסיקיהם. לו רק חלק מהחשדות הנחקרים והמתפרסמים ברשתות חברתיות נכונים, התקשורת הייתה צריכה לזעוק לשמיים. מסתבר, שהאינטרס הכלכלי גובר על זכות הציבור לדעת. מו"ל המצפה לאישור ערוץ ספורט בכבלים ינמיך להבות ולא ייזום תחקירים על שר התקשורת. ככל שהתקשורת נחלשת פורחת עבריינות פוליטית ממוגנת מפני חצי התקשורת. תמורת הסכם שיתוף פעולה של מיליוני שקלים כל שר יכול לקנות חשיפה ידידותית, לו ולהישגיו המומצאים במשרדו.

3. לקראת דמוקרטיה מזרח תיכונית. לדמוקרטיה המערבית יש לא מעט אויבים, במיוחד בכנסת ישראל. חברי כנסת תומכים ביוזמות חקיקה לא-דמוקרטיות - חוק ההדחה, חוק העמותות, ועוד. מגזרים שונים מייחלים לשלטון חלופי מתאים להם ועושים לא מעט כדי לקעקע את הדמוקרטיה הקיימת. אלה וגם אלה שותפים למעשה בכינון דמוקרטיה חדשה, דמוקרטיה מותאמת לנסיבות הסביבה, הלא היא דמוקרטיה מזרח-תיכונית.  בדמוקרטיה מזרח-תיכונית החדשה אין זכויות וחופש ביטוי לכל האזרחים. דין אחד ליהודים ודין אחר לערבים, דין אחד לתומכי השלטון ודין אחר למבקרים. זכות הדיבור אינה מובטחת לכל. לפי הכללים החדשים בדמוקרטיה מזרח-תיכונית, מה שמותר לרבנים להביע ולקלס, אסור ליוצרים, לאנשי אקדמיה או לשדרים. שר הביטחון מיהר לקרוא לבירור את מפקד גלי צהל בשל פוסט לא מוצלח של גידי אורשר אך הסכים בשתיקה עם דברי ההבל של רב יגאל לוינשטיין, ראש מכינה קדם צבאית.

מאז ומעולם תקשורת עצמאית הייתה יסוד בדמוקרטיה מערבית ותנאי לקיומה. הביקורת הפוליטית המתמדת על התקשורת במשך שנים נועדה להשניאה על הציבור ולקעקע את אמינותה: אל תאמינו למה שהם מפרסמים, כי זו "תשקורת". באקלים עוין לתקשורת קל יותר לסרס אותה וגם לשלוט בה. למי איכפת אם יש שידור ציבורי כזה או אחר? העיקר שיש מונדיאל חופשי. מה זה משנה אם יהיו חדשות בחמישה-שבעה ערוצי טלוויזיה? העיקר שיש הישרדות באמזונס ובזנזיבר. ובכלל מה זה חשוב אם חברת החדשות של ערוץ 2 תאבד את ערוץ הכנסת לטובת וואלה או ערוץ 20?

השליטה במערכת התקשורת הינה  שלב בסירוס הדמוקרטיה המערבית והפיכתה לדמוקרטיה מזרח-תיכונית.

 פסוקו של פוסט

בזכות בערותם המביכה של שרת התרבות, מירי רגב ושל שר הביטחון, איווט ליברמן, התעורר מחדש העניין הציבורי במשורר הפלסטינאי מחמוד דרוויש. כנראה שקשה לעכל שגם לפלסטינאים משוררים, אמנים ויוצרים משלהם.

מחמוד דרויש
צילום: רשתות חברתיות

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ