הכה בתקשורת וניצלת מחקירה?

העליהום הנוכחי על התקשורת המוחלשת והמפוחדת נועד בין היתר למעט בסיקור החקירה נגד ראש הממשלה וכך אולי אף למנוע את המשכה. אין צורך בחוק נגד ביזוי הכנסת. הח"כים מתבזים בעצמם לפני מצלמות ערוץ הכנסת? שני שיעורים בתקשורת "ידידותית"

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שער "ישראל היום"
שער "ישראל היום"
דן כספי

לא להתבלבל מהספין החדש  של בנימין נתניהו. ככל שעננים מתקרבים לרחוב בלפור בירושלים, גוברות הפאניקה והאלימות המילולית. חייבים להקדים תרופה לדו"ח מבקר המדינה ("השטן הקטן", כדברי פרשן מכובד בערוץ 2) ולהחלטת היועץ המשפטי לממשלה ("השטן הגדול") לפתוח בחקירה של ראש הממשלה ובנו. שימו לב שגם דונלד טראמפ כינה את הילרי קלינטון בתואר דומה, שטן ומפלצת. שמא אותם יועצי תקשורת אחראים על דימוי היריב, שם וכאן?

העליהום על התקשורת רק מסייע בפיזור העננים השחורים והחלפתם בערפל מטשטש חושים. שוב כלבי השמירה של ביבי השתחררו ויצאו לנבוח על התקשורת ועל תאגיד השידור הציבורי, כל אחד לפי סגנונו. ח"כ ויו"ר הקואליציה דוד ביטן - התקשורת חופשית מדי. השרה מירי רגב - מדוע אנו מממנים את התאגיד אם לא כדי לשלוט בו. ואילו השר אופיר אקוניס ספר את הכיפות על ראשיהם של המגויסים הראשונים לתאגיד בהקמה. גם ישראל היום לא החמיץ הזדמנות והדפיס את דף המסרים של לשכת ראש הממשלה בעמודו הראשון בתוספת 6 עמודים. הכל גלוי וחף מכל בושה. הנה הדגם הרצוי (לשלטון) של עיתונות "ידידותית".

כך מכינים את דעת הקהל, אם וכאשר יתפרסמו הבשורות הרעות. קל יהיה להסיח את דעת הציבור אלא גם להסית אותו נגד התקשורת. הרי אמרתי לכם שזוהי תקשורת עוינת ואין לסמוך עליה. בינתיים אפשר לפגוע שוב כמה שאפשר בתקשורת, להחליש אותה ולהפחיד את המו"לים והעיתונאים. כל פסק זמן רק מסייע להתעלם מן העננים מעל ראשו של בנימין נתניהו. אל תגידו חקירה - אלא בדיקה. לא משתלם לפרסם מה שאתם יודעים פן יבולע לכם. אם אין סיקור שוטף של החקירה, אולי אפשר לטייח ולשכנע את היועץ "להתגמש". כבר היו דברים מעולם. ע"ע איווט ליברמן. ולגבי הדוח, כבר עשינו שיימינג למבקר ("אדם לא רציני") ולהמלצותיו. כל מי שנגדנו, הם שמאלנים או סוכני השמאל. אפילו נפתלי בנט ואיילת שקד.

דווקא בשל כך, אל להם לעיתונאים לשתוק ולהשתיק. התעניינו, בדקו, פרסמו כל רסיס מידע ואל תתנו לחקירת ראש הממשלה להישחק אי שם בין רשויות אכיפת החוק. 

*

מי שצופה בערוץ 99 של הכנסת עשוי להבין מדוע פוליטיקאים מפחדים מתקשורת. נצמדתי לערוץ זה כדי לעקוב אחרי דיוניה של ועדת הכלכלה על התאגיד. הנה מספר תובנות אנתרופולוגיות.

  • הכנסת הינה רשת חברתית אחת ואקסקלוסיבית. כמעט כל חברי הכנסת סחבקים וחברים אלה עם אלה, וגם יריבים אחד לרעהו.
  • טרם ברור מה משפיע על מה - השיח ברשתות חברתיות על חברי הכנסת או להיפך?
  • התמונה מדברת בעד עצמה. אין צורך בחוק כדי למנוע את ביזוי הכנסת בערוץ 99. לרב, חברי הכנסת מתבזים בעצמם בעיקר בשל איכות השיח הפוליטי שהם מייצרים.
  • פוליטיזציה בשידור חי. אם בעבר היו דיבורים על ידי פוליטיקאים הבוחשות ברשות השידור, כעת הכל שקוף וגלוי לעיני המצלמות.
  • מתי מספר מבין חברי הכנסת גם מבינים במה שהם עוסקים, במקרה זה בשידור הציבורי. לכן הם חשופים ללחצים חיצוניים ומושפעים מאד למשל, לחצים מצד חסידי הסטטוס קוו למיניהם ברשות השידור.
  • במרכז הדיונים עמדה סוגיית המיקום של התאגיד - ירושלים או מודיעין. איש לא עסק בתכנים. מה ישדרו פחות חשוב מאשר מהיכן ישדרו.
  • דברים מהותיים נחתכים מאחורי הקלעים ולא לפני המצלמות.
  • יש סדר בין הדוברים: יו"ר הועדה, ח"כ איתן כבל, הוא הדברן הגדול, אחריו ח"כים רשומים, ח"כים מעירים, אורחים רשומים, אורחים מתפרצים, וכד'.
  • אף שהסוגיה היא מקצועית, לא נראו ולא נשמעו מומחים מבחוץ. הרי הכל פוליטי ובלתי מקצועי.
  • גם ראשי התאגיד, גיל עומר ואלדד קובלנץ, לא היו משכנעים. גם שם התאגיד, כאן, וכמוהו מספר צעדים ראשונים אינם משכנעים ועלולים לשרת את היריבים. אולי הם מעסיקים לוביסטים ויח"צנים, אך ספק אם הם מסתייעים גם בייעוץ מקצועי נאות.

כלשון סרטוני התדמית מטעם בית המחוקקים - כך עובדת הכנסת.

פסוקו של פוסט

לקינוח משהו גם מישראל היום בסוף השבוע. לא נעים לראות כיצד פרשן ותיק ורב מוניטין מחליק ב"כתיבה ידידותית", הפעם לטובת תלמה (מפאת כבודו לא נזכיר את שמו). מהם הלקחים לגבי יתר טוריו בפוליטיקה?

"המפעל הזה מצא פגם בייצור ועצר את הסדרה והשמיד את התוצרת ולא שיווק אותה לציבור, לתפארת הכלכלה ההגונה. מה רוצים ממנו? למה היה צריך להודיע על כך ברבים וליצור תבהלה? סתם נטפלים אליו, ולפיכך כפיתי על עצמי לאכול קורנפלקס ולסבול את הרחש המעצבן הבא עם לעיסתו".

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ