מה עונים לביבי?

בימים אלה מתנהל קמפיין מתוחכם בהנדוס/עיצוב של דעת הקהל, שבו מושמעים טיעונים מסולפים ומטעים. הפוסט הנוכחי נועד לסייע לקוראים ש"לא יעבדו עליכם". וצל"ש לערוץ 10 על "אח שלי גיבור"

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו צופים בדיווח על כך שנשיא טורקיה ארדואן השתלט בכוח על עיתון במדינה. נתניהו שואל: "למה בכוח"? ולצדו תיק עליו כתוב "תיק התקשורת"
איור: עמוס בידרמן
דן כספי

הקמפיין הנוכחי של בנימין נתניהו נגד התקשורת מבוסס על הנחות עבודה בטוחות:

א. חלקים ניכרים בציבור אינם דבקים בדמוקרטיה ובעיתונות חופשית.

ב. רוב הציבור אינו בקיא בעניינים שעל סדר היום.

ג. זיכרון הציבור קצר.

ד. לכן אפשר להאכיל את הציבור בבדיות ולמכור לו כל דבר.

הנה תשובות לטיעונים אחדים בבליץ של ראש הממשלה.

  • לא היה כלום ולא יהיה כלום, הכל רק אוויר חם. יופי, נרגענו. אם כך, מה פשר הבליץ התקשורתי? מדוע אתה עושה לילות כימים בשיחות תדרוך עם מערכות חדשות שונות? מדוע אתה מתוח ומשמיע טיעונים מופרכים על התקשורת בארץ? האם זה נכון שאתה טרוד מאוד עם יועצים משפטיים למיניהם? אם כן, מדוע? כמי שמתמחה בכיבוי שריפות בסביבתך ובכלל, האם יש עשן בלי אש?
  • הקמפיין נגד משפחת נתניהו הגיע עד ליאיר הבן. מדוע לדאוג ולהגיב, הרי אין כלום, רק אוויר חם. לא התקשורת, אלא המשטרה הגיעה ליאיר. התקשורת רק מדווחת ובמשורה על ה"בדיקה". שוב אתה כפוי טובה. הרי רוב הכתבים והפרשנים הבכירים מגלים איפוק תמוה ואינם מפרסמים את כל הידוע להם בעניין החקירה אודותיך. חוץ מזה, מי מנהל כאן קמפיין, התקשורת נגד נתניהו או נתניהו נגד התקשורת?
  • אני פועל לשם פלורליזם תקשורתי. גם הפעם חטאת לאמת. אם אתה בעד פלורליזם תקשורתי, כיצד אתה עמל בכל הדרכים כדי לשמור על מונופול בזק של חברך, שאול אלוביץ'? כידוע, חברת בזק נדרשה לספק שירותי תשתית בטלפוניה הנייחת גם למתחרים שלה, ואתה עושה הכל כדי לטרפד את המהלך. כך בזק תמשיך לשלוט בקווי הטלפון הנייחים. מלבד זאת, ריבוי ערוצים אינו מבטיח פלורליזם. ראה נא מה קורה גם כיום. הפלורליזם התקשורתי הנוכחי אינו נופל מן הפלורליזם הפוליטי. מלבד עיתון אחד, כמעט כל אמצעי התקשורת מתנבאים בקול לאומני אחד.
  • התאגיד חמק ממני בשל "צוק איתן". לא רק התאגיד חמק ממך, גם כל "צוק איתן" חמק ממך. עוד שיעור בצביעות פוליטית. הכיצד גזרת קופון בשעתו על הקמת התאגיד? באיזו קלות אתה מתנער ממעשים שאתה חתום עליהם. כך מכינים את הציבור לדו"ח מבקר המדינה על המבצע המביך. מה רוצים ממני? כבר אמרתי שהייתי עסוק מעל הראש עם "צוק איתן". לא קשה לנחש כיצד תתנער מאחריות לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה: סמכתי על צה"ל ואימצתי כל מה שביקשו ממני או הציעו לי המומחים הצבאיים.
  • אני עסוק בלפרק את מונופול ערוץ 2 וערוץ 10. וידוי מעניין של ראש ממשלה בדמוקרטיה היחידה והייחודית במזרח התיכון. אוי לנו שראש הממשלה משתלח בשני הערוצים. בעצם התכוונת לאמנון אברמוביץ ובעיקר לרביב דרוקר, אשר עוקבים אחרי החקירה בלהב 433. למען הדיוק, זה לא מונופול אלא דואופול, אם בכלל. מה גם שהטענה אינה נכונה עובדתית. שני הערוצים אינם מונופול ולא דואופול באספקת מידע לציבור. בצדם יש ערוץ 1 ותחנות רדיו אחדות - קול ישראל, גלי צה"ל ועוד. גם אם תצליח במשימתך, במציאות התקשורתית החדשה של ריבוי ערוצים חלשים, הרשתות החברתיות עשויות להתחזק. גם כיום, כל מה שלא משודר על חקירת חשדות נגדך בערוצים שאתה רוצה לפרק מתגלגל חופשי בדפי פייסבוק ובבלוגים.
  • אני מתכוון לפתוח בשיחות עם מפקד גל"צ ירון דקל לגבי מה שמפריע לי בתחנה ומה נכון לעשות. אין מחמאה גדולה לאמצעי תקשורת מאשר טענה של פוליטיקאי שהוא מפריע לו. בעצם, מה בינך לבין מירי רגב? רק עניין של סגנון. שניכם עם איווט ליברמן מעוניינים לשלוט בתחנת הרדיו. גם כך, חרף מפקדה ההססני, התחנה שרדה לפי שעה את רוח הזמן העכורה. כנראה עם יסודות בריאים ואיתנים קשה להטביע את גל"צ בים של הבלים.  

פסוקו של פוסט

צל"ש לערוץ 10. בליל תשעה באב שודר בערוץ 10 סרט תיעודי מיוחד ורגיש בשם אח שלי גיבור. מפיקי הסרט מלווים צעירים ישראלים בעלי תסמונת דאון, היוצאים עם אחיהם לטיול תרמילאים בצפון הודו. אגב כך נחשפים היחסים העדינים בין הצעירים עם תסמונת דאון לבין האחיות והאחים המתלווים אליהם. רק חבל שהסרט האיכותי שודר בליל תשעה באב. כנראה יש חשש שאין רייטינג לסרטים סוציאליים. טעות. למעלה מ-125 אלף צפו בסרט אח שלי גיבור אשר דורג במקום שמיני בלוח המשדרים של מוצאי שבת האחרון. על הרקע, המעורבים בסרט אח שלי גיבור וקטע של כעשר דקות בסרטון הבא. 

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ